לאומי: ההנהלה בוחנת הנפקת מניות לחיזוק הון הבנק

בינואר 2017 על הבנק לעמוד ביחס הלימות הון ליבה בשיעור של 10.25%

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק לאומי פירסם הבוקר (ה') שורה של הבהרות לדו"ח הכספי של 2014. ההבהרות נדרשו על ידי רשות ניירות ערך על רקע בדיקת תשקיף מדף שאושר הבוקר לפרסום.

במסגרת ההבהרות ציין הבנק כי ההנהלה בוחנת אפשרות להנפיק מניות כדי לחזק את יחס הלימות הון הליבה. יחס הלימות ההון של לאומי עמד בסוף 2014 על 9.21%, אולם אילו הבנק היה מיישם את התקן החדש לחישוב התחייבויות הבנק כלפי העובדים באופן מיידי (ולא מאופן מדורג כפי שהתיר בנק ישראל), יחס הלימות הון הליבה של הבנק היה עומד בסוף 2014 על 8.09% בלבד.

בינואר 2017 על הבנק לעמוד ביחס הלימות הון ליבה בשיעור של 10.25%. כלומר על הבנק לחזק את יחס הלימות הון הליבה שלו באופן משמעותי בתוך שנתיים. עם זאת, כדי להגדיל את יחס הלימות ההון מ-8.09% ל-10.25% על הבנק להגדיל את הונו ביותר מ-6 מיליארד שקל או לחילופין לשלב פעולות להגדלת ההון לצד פעולות להקטנת נכסי הסיכון.

רקפת רוסק עמינח
רקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

הבנק הבהיר היום בדיווח לבורסה כי כדי להעלות את יחס הלימות הון הליבה הוא פועל בשלושה שלבים.

1. "ניהול הגידול בנכסי סיכון וזאת באמצעות טיוב נכסי הסיכון, הקצאת הון סלקטיבית באשראי, מכירת חובות/סיכון, השקעה בנכסי נוסטרו הדורשים הקצאת הון נמוכה יותר"

2. "בחינת הנפקת הון מניות ו/או הון רובד 1 נוסף".

3. "מכירת נכסים והצפת הון תוך הקטנת היקף נכסי הסיכון".

לצד סוגיות ההון דיווח לאומי הבוקר כי נכון להיום החקירה המתנהלת נגדו מצד רשות ניירות ערך האמריקאית טרם הסתיימה. החקירות מתמקדות בחשד כי הבנק העניק ייעוץ השקעות ללקוחות אמריקאיים ללא רישיון מתאים.

הבנק ציין בדיווח הבוקר כי "בהתבסס על חוות דעת עורכי הדין האמריקאיים המלווים את הקבוצה בחקירת ה-SEC סברה שאין מקום לבצע הפרשה כלשהי בדו"חות הכספיים בגינה. יחד עם זאת, בהתאם להנחיית בנק ישראל מ-25 במאי 2015, שלפיה "לעת עתה על הבנק לכלול הפרשה בגובה סכום ההפסד הצפוי להערכתכם בגין החקירה. מטעמי שמרנות, הפרשה זו לא תפחת מסכום של 5 מיליון דולר", הבנק יבצע הפרשה בסך של 5 מיליוני דולר ארה"ב בדו"חות הכספיים של הבנק לרבעון הראשון של 2015.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker