מסע העסקים של יונל כהן עובר דרך איילון

מנכ"ל מגדל לשעבר רכש 11% ממניות איילון ביטוח מבעל השליטה, לוי רחמני, וקיבל אופציה לעלות ל-22% עד סוף השנה ■ כהן שותף גם בבית ההשקעות תמיר פישמן ובחברת בית הזהב - ועשוי לתרום לאיילון מניסיונו בתחומי הפנסיה והביטוח

ערן אזרן
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן
אסא ששון

"נראה כי יונל מתגעגע לממשל תאגידי", אמר אתמול בקריצה בכיר בענף הביטוח, כאשר נשאל לגבי הרכישה החדשה של יונל כהן, לשעבר מנכ"ל מגדל.

כהן, שסיים את תפקידו בחברת הביטוח והפיננסים לפני כשנה וחצי, ממשיך במסע הקניות בשוק ההון. אתמול דווח למשקיעים כי כהן רוכש 11% מחברת הביטוח איילון ב-47.85 מיליון שקל. כחלק מהעסקה, כהן גם קיבל אופציית רכש (Call) לרכישת 11% נוספים ממניות איילון במחיר דומה; האופציה ניתנת למימוש בדצמבר 2015. כהן עתיד להתמנות למנכ"ל קבוצת איילון וליו"ר איילון ביטוח. מנכ"ל איילון ביטוח, אמיל וינשיל, עתיד להישאר בתפקידו.

איילון היא חברת ביטוח קטנה יחסית, אבל אחת הוותיקות בתחום הביטוח, הנסחרת בתל אביב לפי שווי שוק של כ-400 מיליון שקל, מתחת להון בעצמי שלה - כ-590 מיליון שקל, והסחירות בה אפסית. החברה עוסקת בביטוח כללי, ביטוח חיים, ניהול קרנות פנסיה, קופות גמל ופעילויות בשוק ההון. בעלי השליטה בחברה הם רחמני לוי, המחזיק בכ-88% ממניותיה, ובנו נגה רחמני המחזיק ב–1.9%. לאחר הרכישה תרד אחזקתו של לוי רחמני ל–77%.

יונל כהן

את 2014 סיימה איילון עם רווח כולל של כ–50 מיליון שקל לעומת רווח כולל של 58 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד - ירידה של 13%. המקור לירידה ברווחיות הוא ירידה של 34% ברווחים מהשקעות והפרשה של 24 מיליון שקל בגין התחייבויות ביטוחיות שגדלו בעקבות הריבית האפסית.

כהן עזב את מגדל לאחר כהונה מוצלחת של כ-5.5 שנים בתפקיד המנכ"ל, מכיוון שלא הצליח להסתגל לניהול הדומיננטי של הבעלים הנוכחי, שלמה אליהו; בתקופתו כהונתו עלה מחיר המניה (מתואם דיווידנד) מ–4.1 שקלים לכ–5.9 שקלים - עלייה של 42%, לעומת תשואה של 17% שהניב מדד ת”א 25. שווי השוק של מגדל ערב פרישתו של כהן הגיע ל–6.2 מיליארד שקל.

כהן הוא איש אמיד. הוא צבר הון בשנים האחרונות הן ממכירת סוכנות הביטוח מבטח סימון למגדל והן באמצעות שכר ומענקים בסכום של עשרות מיליוני שקלים. כהן פרש ממגדל עם מצנח זהב של 8.5 מיליון שקל. כמו כן, כהן מעורב במיזמי נדל"ן ופיננסים שונים.

לפני כחצי שנה רכש יונל 27.5% מבית ההשקעות תמיר פישמן לפי שווי פעילות של כ-60 מיליון שקל. לאחר השלמת העסקה מונה כהן לתפקיד היו"ר של תמיר פישמן. ההשקעה בוצעה אז באמצעות החברה הפרטית שבשליטתו של כהן, "אופק עד השקעות ופיננסים", שהקים עם שותפים, כמה מהם יוצאי מגדל, שמילאו תפקידים שונים בתחומי הביטוח והפיננסים.

ההשקעות באיילון ביטוח ובתמיר פישמן מצטרפות לפעילויות נוספות שבהן כהן מעורב - ובהן שליטה משותפת עם משפחת רובינשטיין בחברת הנדל"ן והדיור מוגן, בית הזהב, הנסחרת בבורסת תל אביב לפי שווי שוק של כ-150 מיליון שקל. כהן ואשתו נורית מור מחזיקים ב-17.33% ממניות חברת בית הזהב, ששויין מסתכם בכ-26 מיליון שקל.

כהן גם מכהן בתפקיד יו"ר חברת ביילסול השקעות, הנמצאת בשליטת שרגא בירן (80%) ודודי ויסמן (20%). בירן וויסמן שולטים באמצעות ביילסול בקבוצת אלון הפועלת בתחומי האנרגיה, הקמעונות, הנדל"ן והפיננסים ושולטת בחברות אלון חיפושי גז ונפט, אלון רבוע כחול, חברת כרטיסי אשראי דיינרס ועוד. כהן מונה לתפקיד על ידי בירן בעקבות סכסוך שפרץ בין בירן לויסמן, לאחר שבירן הביע חוסר שביעות רצון מאופן ניהולו של ויסמן ומינה את כהן לדירקטור מטעמו בחברות שונות בקבוצת אלון.

מה מחפש כהן באיילון

כהן מגיע לאיילון כאחד מבעלי השליטה - פוזיציה שונה מזו שהיתה לו במגדל, שם היה מנהל שכיר. בשיחה עם בכיר בחברת ביטוח בעת פרישתו של כהן ממגדל הסביר הבכיר: “כהן הוא איש עסקים עשיר. הוא בא למגדל בעיקר בגלל האתגר הניהולי, ולאו דווקא הכספי. תפישת עולמו הניהולית שונה באופן מהותי מזו של אליהו. כהן מוכוון יותר ביטוח חיים ופנסיה".

כהן מילא שורה של תפקידים בקבוצת מגדל לפני שמונה למנכ”ל החברה ביוני 2008.

בין השאר, היה כהן יו”ר מגדל מקפת קרנות פנסיה וקופות גמל ויו”ר מבטח סימון סוכנויות לביטוח. כהן נחשב אחד המומחים המובילים לתחום הפנסיה בישראל.

הוא מכיר את תחום החיסכון ארוך הטווח על כל גוניו, ובכך מביא יתרון משמעותי לאיילון.

כהן התבטא לא פעם באומרו כי בישראל יש ביטוח חסר, בוודאי בתחום החיסכון הפנסיוני. כדי להגדיל את היצע המוצרים בתחום זה, כהן ישתמש בבית ההשקעות תמיר פישמן כיצרן המוצרים הפיננסיים, וחברת הביטוח איילון תספק את הפלטפורמה הביטוחית. איילון כבר מקיימת לא מעט שיתופי פעולה בתחום הביטוח עם בתי השקעות כמו מיטב דש בתחום המוצר החדש שלו פרוגמל שאמור להתחרות בביטוחי המנהלים בשוק.

אחד הכיוונים שכהן בוחן הוא הניוד האפשרי בתחום ביטוחי המנהלים. לפני כחודשיים הצהירה המפקחת דורית סלינגר כי בכוונתה לאפשר ניוד בביטוחי המנהלים מבטיחי התשואה. כהן, שמכיר שוק זה, רואה באיילון פלטפורמה שיכולה לקלוט את ביטוחי המנהלים האלה בדמי ניהול אטרקטיביים יותר מאלה שמשלמים כיום. מוצר נוסף שכהן דיבר בעבר בשבחו הוא קרנות פנסיה עוקבות - כלומר, אלה שעוקבות אחרי מדדים מסוימים (אג"ח ומניות) וגובים דמי ניהול נמוכים, שכן לא נדרשת בהם פעילות השקעה מיוחדת.

ואולם בפני כהן היו"ר תעמוד דילמה לא פשוטה. מצד אחד הוא מחזיק בבית ההשקעות תמיר פישמן, ומצד השני איילון ביטוח מחזיקה 50% בבית ההשקעות איילון פתרונות פיננסיים; המנכ"ל נועם ברוורמן מחזיק ב–50% הנוספים. כהן יצטרך להחליט כיצד תתבצע חלוקת העבודה בין בתי ההשקעות שבשניהם הוא בעל עניין. אולי ההיכרות המוקדמת של כהן וברוורמן עוד מתקופת עבודתם המשותפת במגדל תהיה לעזר. כהן היה אז מנכ"ל מבטח סיימון, וברוורמן שימש מנכ"ל מגדל שוקי הון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker