החזר מס של 162 מיליון דולר סידר לחברה לישראל את הרבעון הראשון

החברה הרוויחה 271 מיליון דולר ברבעון הראשון ■ הודיעה לצים שלא תעמיד לרשותה הלוואה של 50 מיליון דולר - משום שלא עמדה בתנאי הסכם ההלוואה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
יורם גביזון

החברה לישראל, שבשליטת (50.9%), הרוויחה 271 מיליון דולר ברבעון הראשון בהשוואה להפסד של 62 מיליון דולר ברבעון המקביל ב–2014. בעקבות הפיצול של חברת קנון מהחברה לישראל, שהושלם בינואר, הפכה החברה לישראל לחברת אחזקות שבבעלותה 46% ממניות כיל ו–37% ממניות חברת בתי זיקוק.

המעבר מהפסד ברבעון הראשון של 2014 לרווח ברבעון החולף נובע משיפור ברווחי כיל ובזן, ומרישום הכנסת מס. כיל הסבה לחברה לישראל רווח של 106 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2015 לעומת הפסד של 2 מיליון דולר ברבעון המקביל ב–2014 - שנבע מהפרשה של 70 מיליון דולר בעקבות פסק בוררות חלקי בעניין התמלוגים שעל כיל לשלם, על מוצרי ההמשך שהיא מייצרת במגזר מוצרי הברום.

בזן תרמה רווח של 30 מיליון דולר לחברה לישראל ברבעון החולף בהשוואה לרווח של 3 מיליון דולר ברבעון המקביל, כתוצאה מקפיצה במרווחי הזיקוק ל–11.7 דולר לחבית ברבעון הראשון לעומת 5.1 דולר לחבית ברבעון אשתקד.

עידן עופרצילום: בלומברג

החברה לישראל רשמה הכנסה של 162 מיליון דולר בעקבות חלוקת מניותיה של קנון כדיבידנד בעין בשווי של 1.1 מיליארד דולר, וחלוקת דיבידנד במזומן של 200 מיליון דולר. מקורם של מרבית הדיבידנדים שחולקו (86%) היה במפעל מאושר, ועל כן החברה לישראל הכירה בהכנסת מס של 162 מיליון דולר שמשקפת את החזרי המס שהחברה לישראל תהיה זכאית לקבל מרשויות המס.

דיבידנדים ממפעל מאושר חייבים במס של 15%, אבל לאחר שהחברה לישראל פיצלה את מניות קנון לבעלי המניות - ששילמו מס על החלוקה - החברה לישראל זכאית על פי חוק להחזר על המס ששילמה. ההחזר שתקבל מימן 81% מהדיבידנד במזומן שהחברה חילקה לבעלי המניות לצורך תשלום המס שבו חויבו - בגין מניות קנון שחולקו להם כדיבידנד.

המנכ"ל צפוי לקבל מענק של 1.2 מיליון שקל בשנה

באפריל החברה לישראל הודיעה לצים ש–32% ממניותיה הוחזקו על ידה לפני שפוצלו לקנון, שלא תעמיד לה הלוואה בסך 50 מיליון דולר - משום שצים לא עמדה בתנאים שהיו קבועים בהסכם ההלוואה - ומעתה לחברה לישראל אין כל התחייבות נוספת לממן את צים.

בתוך כך, החברה לישראל הודיעה על זימון בעלי מניות לאסיפה שתתכנס ב-14 ביולי ותתבקש לאשר עדכון למדיניות התגמול שלה. על פי המדיניות המעודכנת, יגיע השכר המקסימלי של מנכ"ל החברה, אבישר פז, ל-135 אלף שקל בחודש, והמענק המקסימלי לו יזכה יגיע לתשע משכורות ברוטו - כלומר 1.2 מיליון שקל.

השכר המקסימלי שיוענק לסמנכ"לי החברה יגיע ל-90 אלף שקל והמענק השנתי המקסימלי שיקבלו יגיע לשש משכורות ברוטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker