סקירת מסחר

הבורסה ננעלה בירידות קלות; מדד הבנקים עלה ב-1%

ת"א 25 נחלש ב-0.2% ■ פניקס איבדה 3% וקבוצת דלק ירדה ב-2.1% לאחר דו"חות

עמרי זרחוביץ'

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בירידות קלות של המדדים המובילים. הדולר ננעל ללא שינוי על 3.875 שקלים. היורו נחלש ב-0.4% ונקבע על 4.216 שקלים, לאחר שאתמול ירד ב-2.1%.

מדד ת"א 25 נחלש ב-0.2% על 1,686 נקודות. מדד ת"א 100 ירד ב-0.3% ונסגר על 1,461 נקודות. מדד ת"א בנקים, שנחלש אתמול ב-1.7%, תיקן היום בעלייה של 1%. מדד ת"א תקשורת טיפס ב-0.1% לאחר שאתמול ירד ב-2.8%. מדד נדל"ן 15 ירד ב-0.6%. מדד הנפט והגז נחלש ב-0.2%, על רקע התפטרות דיויד גילה שלשום, וההודעה של שר האוצר משה כחלון שהוא מנוע מטיפול בנושא מונופול הגז.

מניות שבלטו במסחר: פניקס איבדה 3% וקבוצת דלק 2.1% לאחר דו"חות. מניית עזריאלי ירדה ב-1.1% במחזור גבוה.

מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) ירדו ב-0.03%-0.06%, ומדד תל בונד שקלי ירד ב-0.09%. מדד אג"ח ממשלתי שקלי ירד ב-0.16%, ומדד אג"ח ממשלתי צמוד טיפס ב-0.04%. איגרת שקלית ל-10 שנים מסוג שחר נחלשה ב-0.32%, והתשואה עליה עלתה ל-2.01%. איגרת צמודה מסוג גליל שנפדית בסוף ספטמבר 2023 ירדה ב-0.07% והתשואה עליה עלתה ל-0.05%.

מחלקת המחקר של בית ההשקעות טופ אלפא: "מדדי המניות בארץ ובארה"ב נמצאים ברמות שיא שמתודלקות מסביבת הרבית הנמוכה. להערכתנו, רמות שיא אלו יגדילו את התנודתיות בשווקים בטווח הזמן הקצר, זאת ללא קשר להעלאות רבית אפשריות. העלאת הרבית בארה"ב, אשר ברור למדי שתגיע בקרוב, עלולה לגרום ליציאת כסף מהשוק ולגרום לירידות חדשות או להחריף ירידות קיימות. יחד עם זאת, חשוב לסייג ולומר שככל שהבנק המרכזי בארה"ב יהיה שקוף בהחלטותיו ולא יפתיע את השווקים, הרי שהעלאת הרבית לא צפויה לגרום לירידה חריפה במדדי המניות".

מעבר לים

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הנפילה החדה ביותר זה שלושה שבועות, נסחרות במגמה חיובית על רקע דו"חות כספיים חיוביים של קמעונאית התכשיטים טיפאני. מדד S&P 500, אשר רשם אתמול את הנפילה היומית החדה זה שלושה שבועות, עולה ב-0.2%; מדד דאו ג'ונס, אשר נפל אף הוא ביום שישי בשיעור החד זה שלושה שבועות, מטפס ב-0.3%; מדד נאסד"ק מוסיף 0.3%.

העליות בבורסות אירופה מתחזקות על רקע דיווחים לפיהם יוון החלה בגיבוש "הסכם ברמת הפקידים" עם נושיה הבינלאומיים. בורסת אתונה קופצת ב-3.7% והאג"ח הממשלתיות של יוון אף הן מזנקות. התשואה על האג"ח היווניות ל-10 שנים נופלת ב-0.54%. בורסת לונדון עולה ב-1.2%; פרנקפורט מטפסת ב-1.1%; פריז קופצת ב-1.6%. מדד המניות הכלל אירופי סטוקס 600 מטפס ב-1.2% - עלייה ראשונה זה ארבעה ימים.

מגמה מעורבת בשוקי אסיה: טוקיו עלתה ב-0.2%; סיאול ירדה ב-1.7% והוון, המטבע הדרום קוריאני, נחלש על רקע הערכות כי הבנק המרכזי יתערב בשוק המט"ח; אוסטרליה ירדה ב-0.8%; הונג קונג יורדת ב-0.6%; שנחאי עלתה ב-0.6%.

מניות במרכז

בנק לאומי ממשיך במסע מימושים של השקעות ריאליות שבוצעו עבורו. לאומי פרטנרס, זרוע השקעות ריאליות של לאומי ,המנוהל ע"י ירון בלוך, מנהלת מגעים למכירת מלוא אחזקותיה בכביש חוצה ישראל (כביש 6 - כ- 9.7%) לקבוצה של גופים מוסדיים בראשות הפניקס, ביטוח ישיר, קופות גמל של פסגות. המגעים מתנהלים סביב שווי תפעולי של כ-4 מיליארד שקל – זאת בדומה לשווי שלפיו בוצעה בתחילת השנה מכירת אחזקתה של קרן תש"י (תשתיות ישראל) לידי כלל ביטוח תמורת כ-135 מיליון שקל.

חברת פניקס, המנוהלת בידי אייל לפידות ונשלטת בידי יצחק תשובה, הציגה ירידה של 66% ברווח הכולל לרמה של 75 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 225 מיליון שקל בתקוןפה המקבילה אשתקד. מקור הירידה ברווח הוא הפרשה של 315 מיליון שקל לאחר מס בגין הגדלת הרזרבות להתחייבויות הביטוחיות של החברה. מאחר ולחברה יש ביטוחי מנהלים מבטיחי תשואה, הריבית הנמוכה במשק מקשה על החברה לעמוד בהתחיבויות אלו. לפיכך, היא נאלצה להפריש את הסכום המדובר על מנת לעמוד בהתחיבויות אלו.

חברת מיטרוניקס הודיעה הבוקר כי מנהל המכירות והשיווק אייל טרייבר יקודם לתפקיד המנכ"ל, והוא ייכנס לתפקידו בחודש ספטמבר. שטרייבר יחליף בתפקיד את יובל בארי, שהודיע על סיום תפקידו לפני כחודשיים, לאחר כשש שנים וחצי בתפקיד. בתוך כך, ברבעון הראשון החברה רשמה גידול של 10% במכירות, שהסתכמו ב-142 מיליון שקל. עם זאת, רווחיות החברה נפגעה, בעיקר כתוצאה מהיחלשות היורו, והרווח הנקי ברבעון הראשון עמד על 32 מיליון שקל, לעומת 33 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2014.

מנכ"ל מגדל ביטוח לשעבר, יונל כהן, שסיים את תפקידו בחברת הביטוח והפיננסים לפני כשנה וחצי, רוכש 11% מחברת הביטוח איילון בכ-47.85 מיליון שקל – כך דווח הבוקר (ד') למשקיעים. כחלק מהעסקה, כהן גם קיבל אופציית רכש (Call) לרכישת 11% נוספים ממניות איילון במחיר דומה, שניתנת למימוש בדצמבר 2015.

מנכ"ל חברת טלדור אריה רימיני הודיע לדירקטוריון החברה על כוונתו לסיים את תפקידו בחודש אוגוסט הקרוב, לאחר 10 שנים בחברה, מתוכן 7 שנים כמנכ"ל. הדיווח של טלדור פורסם במקביל לפרסום התוצאות הכספיות שלה. הכנסות החברה ירדו ב-1% והסתכמו ב-193 מיליון שקל. לפי החברה, הסיבה לכך היא יום הבחירות, ושינויים בתמהיל ההכנסות והלקוחות. עם זאת, הרווח התפעולי של החברה גדל פי שלושה והסתכם ב-10.4 מיליון שקל.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker