פישר בישראל: "לא נחזור על מהלך של העלאת הריבית ב-4% תוך שנתיים"

לדברי סגן יו"ר הבנק הפדרלי, "נעלה את הריבית כאשר שיעור האבטלה יגיע ליעד שהגדרנו - 5.5% - ואנחנו לא רחוקים מהנתון הזה"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

מה יקרה אם וכאשר הפד יעלה את שיעור הריבית? "המהלך הראשון יהיה העלאת הריבית מ-0% ל-0.25%. לאחר מכן ל-0.5%. אם יש מישהו שחושב שיש הבדל גדול בין ריבית 0% לריבית של 0.5% אז הוא טועה. אין הבדל גדול. אבל זה נתפס כשינוי גדול כי אנשים מצפים שלאחר מכן תהיה מגמה של העלאות ריבית. אם כולם יאמינו שכאשר נעלה את הריבית וזו תהיה תחילתה של מגמה, אז אכן תהיה לזה השפעה גדולה", כך אמר הערב פרופ' סטנלי פישר, סגן יו"ר הבנק הפדרלי, בהרצאה שנשא באוניברסיטת ת"א במסגרת ערב עיון לכבוד פרופ' חיים בן שחר, נשיא האוניברסיטה לשעבר.

סטנלי פישר וקרנית פלוגצילום: עופר וקנין

לדברי פישר, נגיד בנק ישראל לשעבר, "אנחנו מצהירים כל הזמן שנעלה את הריבית כאשר שיעור האבטלה יגיע ליעד שהגדרנו - 5.5% - ואנחנו לא רחוקים מהנתון הזה. אבל האינפלציה נמוכה מדי כרגע מכדי להעלות ריבית. הציפייה שלנו היא שהעלאת הריבית תהיה איטית. הריבית תעלה באיטיות יותר מאשר בפעם האחרונה שהעלנו את הריבית ב-2004, אז העלו אותה ב-4.25% בתוך שנתיים. אנחנו לא מתכננים מהלך כזה, אלא אם כן הכלכלה תחייב זאת. המדיניות שלנו תלויה בנתונים הכלכליים ולא תלויה בתאריכים. נקבל החלטות על בסיס מצב הכלכלה של ארה"ב", אמר פישר אך הבהיר כי לארה"ב ישנה אחריות גם כלפי הכלכלה העולמית.

מימון לשמאל: אלחנן הלפמן, סטנלי פישר וחיים בן שחרצילום: עופר וקנין

פישר אמר כי "השוק מאמין שנעלה את שיעור הריבית בספטמבר. לנו יש גישה אחרת לעניין הזה. התהליכים שלנו לא מוכוונים על פי תאריכים, אלא על פי נתונים. נחכה ונראה מה ההתפתחויות. אנחנו לא צריכים להכריז על כך בספטמבר אם הכלכלה צומחת לאט, אלא נחכה ונראה. אם הכלכלה תצמח במהירות, גם אנחנו נפעל במהירות".

מימן לשמאל: שחר בן חיים, קרנית פלוג וסטנלי פישרצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker