דוד חודק: "שליטה של 20 משפחות במשק 
אינה איום על הדמוקרטיה"

"אל תשתמשו בגישה של 'דמוקרטיה מתגוננת' תוך פגיעה בזכויות קניין, כמו בדוגמה של שינוי הסכמי הגז ושימוש במשאבי הטבע, ללא פיצוי החברות", אמר עו"ד חודק בכנס לשכת עורכי הדין באילת

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"מרחיק לכת לומר כי השליטה של 20 משפחות בכלכלה הישראלית היא איום על הדמוקרטיה, כפי שנטען ביחס לחוק הריכוזיות. אל תשתמשו בגישה של 'דמוקרטיה מתגוננת' תוך פגיעה בזכויות קניין, כמו בדוגמה של שינוי הסכמי הגז ושימוש במשאבי הטבע, ללא פיצוי החברות" - כך אמר בשבוע שעבר עו"ד דוד חודק, ראש משרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות'. דבריו של חודק נאמרו בכינוס לשכת עורכי הדין באילת.

חודק, שייצג את קבוצת אי.די.בי בדיוני ועדת הריכוזיות, טען בכינוס כי המלצתה של הוועדה "לקפל" את הפירמידות בבורסה לשתי שכבות (חברה אם וחברה בת) נשענה על נתונים מוטעים: "ועדת הריכוזיות והחקיקה שבעקבותיה התבססו במידה רבה על ממצאים אמפיריים מתחילת שנות האלפיים בנוגע לכך שפרמיית השליטה בישראל היא בגובה של 27%–31%. ואולם, מחקר עדכני של פרופ' שרון חנס, שבחן עסקות ב–2006–2014, הצביע כי פרמיית השליטה בישראל היא 4.6%, ובשיעור ממוצע של 1.2% בלבד בשקלול גודל העסקות".

מנחה המושב, עו"ד עמירם גיל, השיב לחודק ואמר כי המחקר עשוי דווקא ללמד שהרגולציה וחוק הריכוזיות תרמו להורדת פרמיית השליטה. לדברי גיל, העובדה שחלק מהעסקות שנבחנו במחקר נערכו מאז 2011 עשויה ללמד כי לפחות חלק מהירידה בפרמיית השליטה אירעה אחרי שוועדת הריכוזיות כבר פירסמה את המלצותיה. "ממצא כזה עשוי דווקא להוכיח שהרגולציה היא זו שהצליחה להוריד את פרמיית השליטה", הדגיש גיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker