"הסעיף החדש" בדו"חות כלכלית מנטרל את ההפסדים בעקבות המשבר ברוסיה

כלכלית ירושלים, הנמצאת בשליטת אליעזר פישמן, הציגה בדו"חותיה רווח של 16 מיליון שקל בנטרול המשבר ברוסיה. ואולם מאז נובמבר 2014 החברה ממשיכה להציג מחיקות של 700 מיליון שקל מההון העצמי. לבעלי המניות ולבנק לאומי אין סיבות לאופטימיות

מיכאל רוכוורגר

בשנים אחרונות הציג אליעזר פישמן בפני הבנקים המממנים, ובעיקר בפני לאומי, את פעילות הנדל"ן של מירלנד ברוסיה וסוויטלנד בחבר המדינות. פישמן אמר להם כי פעילות זו תניב לאורך שנים רווחים של מאות מיליוני דולרים שיגיעו גם לכלכלית ירושלים ויאפשרו לו למשוך דיווידנדים ולפרוע חובות - אבל התחזיות לא התממשו.

המשבר שפרץ ברוסיה לפני כחצי שנה טרף את הקלפים והפך את רוסיה ואת חבר המדינות לעקב אכילס של כלכלית ירושלים שבה מחזיק פישמן 68%. כלכלית ירושלים מחקה מאז כ-700 מיליון שקל מהונה העצמי, וייתכן שיהיה עליה למחוק סכומים נוספים.

בדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2015 שפירסמה אתמול כלכלית ירושלים, הנמצאת תחת ניהולו של דודו זבידה, הכניסה החברה "סעיף חדש" — רווח של 16 מיליון בנטרול המשבר ברוסיה ובחבר המדינות שהסב ברבעון הראשון הפסד של כ-150 מיליון שקל. לפיכך, סיימה כלכלית ירושלים את הרבעון הראשון עם הפסד (המיוחס לבעלי המניות) של 114 מיליון שקל לעומת רווח של 67 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד (באפריל קיבל פישמן מחברות הקבוצה מענק של 152 אלף שקל בגין תוצאות 2014).

בעקבות ההפסד, הונה העצמי (המיוחס לבעלי המניות) של כלכלית הסתכם בסוף מארס 2015 ב-2.03 מיליארד שקל, ושווי השוק מסתכם בכ-1.17 מיליארד שקל. כלומר, החברה נסחרת לפי מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.57 בלבד, בשעה שעל רקע סביבת הריביות הנמוכה, מניות של מרבית חברות הנדל"ן נסחרות ברמות של לפחות סביב הונן העצמי. פער של 860 מיליון שקל בין הון עצמי לשווי שוק מוסבר בכך שכלכלית ירושלים עדיין חשופה בהיקפים גדולים לרוסיה (חלקה בהון עצמי של מירלנד מוערך ב-340 מיליון שקל) ולחבר המדינות (חלקה בהון עצמי של סוויטלנד מוערך ב-120 מיליון שקל וחלקה בערבויות שניתנו לסוויטלנד מוערך ב-350 מיליון שקל).

אליעזר פישמןצילום: תומר אפלבאום

מירלנד משלימה בימים אלה הסדר מול מחזיקי האג"ח בישראל לפריסת חובותיה של כמיליארד שקל על פני ארבע שנים. מבחינת מרילנד המצב מעודד, מכיוון שהרובל הרוסי מול הדולר התחזק בחודשים האחרונים ונמצא סביב 50 רובל לדולר, אבל הכלכלה הרוסית ממשיכה לקרטע, והאופציה לקבלת רווחים (אם יהיו כאלה) מהפעילות בה מתרחקת בכמה שנים נוספות - מה שמקטין את סיכוייו של פישמן לפרוע חובות אישיים של כמה מיליארדי שקלים לבנקים.

אלמנט נוסף שמשפיע לרעה על התמחור של כלכלית ירושלים הוא חוסר הוודאות של המשקיעים לגבי הישארותו של פישמן בעל השליטה בכלכלית ירושלים, שכן ייתכן כי בסופו של דבר לאומי ימצא קונה להלוואה שקיבל פישמן, והשליטה בחברה תוחלף. שווי השוק של מניות כלכלית, המשועבדות ללאומי (40% ממניות גרעין השליטה), מוערך ב-470 מיליון שקל.

הביטחונות נמוכים מגובה החוב

גם אם מוסיפים שעבוד על נדל"ן פרטי בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים, הביטחונות שבידי לאומי, הנמצא תחת ניהולה של רקפת רוסק עמינח (שטיפלה באשראי של פישמן בשנים 2004-2013, בעת שניהלה את החטיבה העסקית), נמוכים בכמיליארד שקל מגובה החוב של פישמן — כ–1.7 מיליארד שקל. בעוד לבעלי המניות של כלכלית אין כרגע סיבות לאופטימיות, מימוש נכסים ישפר את מצבם של בעלי האג"ח שלהם החברה חייבת כ-2 מיליארד שקל (מתוך חוב פיננסי נטו של כ-3.6 מיליארד שקל).

השקעה באג"ח של כלכלית טומנת בחובה סיכון לא מבוטל, כפי שבא לידי ביטוי בתשואות לפדיון המגיעות לעד 9.5% וחוסמות את יכולתה למחזר חוב בשוק ההון. ואולם מדו"ח תזרים המזומנים החזוי שפירסמה החברה עולה כי יש בידיה מספיק כלים לפרוע עד סוף 2015 חובות של כ-730 מיליון שקל וכ-640 מיליון שקל ב-2016, בהנחה שתצליח בתקופה זו לממש נכסים בחו"ל בכ-550 מיליון שקל, תקבל דיווידנדים מצטברים מהחברות־הבנות, דרבן הפרטית ומבני תעשייה, בסכום של 340 מיליון שקל, תגייס אג"ח של 20 מיליון שקל בסוף 2016, ונכסיה ימשיכו לייצר תזרימים של כ-80 מיליון שקל. אם תחזיות אלה לא יתממשו, כלכלית תיאלץ למכור את הנדל"ן בישראל הנחשב איכותי יותר ולשעבד נכסים בשווי של כ-1.8 מיליארד שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker