אחרי שקרסה ב-70%: פלוס500 עולה ב-7% בזכות רכישות של בעלי עניין

Odey Asset Management, שמחזיקה ב-15.7% ממניות החברה הגדילה היום את אחזקותיה ל-19% ■ בכך הפכה להיות בעלת המניות הגדולה בחברה

אסא ששון

חברת פלטפורמת המסחר פלוס500 (Plus500), המנוהלת בידי גל הבר, עלתה בסופו של יום המסחר ב-6.8% על רקע עסקת רכישת מניות שביצעו בעל עניין. המסחר במניה לווה בתנודתיות רבה, כאשר במהלך היום עלתה פלוס500 אף ב-26%. החברה נסחרת בשווי שוק של 330 מיליון ליש"ט.

העליות היום במחיר מניית החברה נגרמו עקב רכישות מסיביות של אחד מבעלי המניות הגדולים בחברה ו–Odey Asset Management, שמחזיקה ב–15.7% ממניות החברה, והגדילה היום את אחזקותיה לרמה של כ-19% בחברה. בכך הפכה להיות בעלת המניות הגדולה בחברה. מול Odey ניצבו קרנות גידור, שביצעו מכירות חסר בחברה, תוך הערכה כי מחיר מניית פלוס500 אמור לרדת עוד.

החברה נסחרה בשיאה לפי שווי שוק של 897 מיליון ליש"ט, אך קרסה בכ-70%. הקריסה החלה יום שני בשבוע שעבר, אז הודיעה החברה כי החליטה לבחון את תהליכי הקליטה של לקוחותיה באמצעות יועצים חיצוניים, המתמחים ברגולציה הנדרשת בידי ה-FCA, הרשות המפקחת על חברות מסוגה של פלוס500.

גל הבר, מנכ"ל Plus500
גל הבר, מנכ"ל Plus500

היועצים ציינו כי התגלו ליקויים ברישומיהם של 17 אלף הלקוחות של פלוס500 בבריטניה (הפעילות של פלוס500 בבריטניה נעשית באמצעות החברה הבת). בחברה ציינו עוד כי מדובר בעיקר בליקויי תיעוד, ודחו את הטענות כי מדובר בחשש להלבנת הון.

ואולם, ביום שישי, לאחר שמניית החברה כבר קרסה ב-49%, שיגרה החברה לבורסת AIM את ההודעה כי פלוס500 בריטניה נדרשה בידי FCA, לפי סעיף 166 לשירותים הפיננסיים, למנות מבקר לביצוע סקירה על איסור הלבנת הון (AML - Anti Money Laundering) באמצעות החברה. מדובר בדרך כלל בתהליך חשאי, אבל לנוכח האירועים האחרונים החליט הדירקטוריון ליידע את השוק על הביקורת. נוסף על כך, לפי דרישת FCA נאסר כבר ביום שני (בשבוע שעבר, א"ס) על פלוס500 בריטניה לבצע עסקות עבור הלקוחות ללא תיעוד מתאים על הלבנת הון.

החברה הוסיפה וכתבה: "בכל הקשור להתקדמות בקליטת לקוחות חדשים, מאז ההודעה ב–18 במאי השהתה פלוס500 בריטניה את קליטתם והפעילה תוכנית שיקום מקיפה, כדי להפעיל מחדש את הלקוחות המושהים עתה. כ–40 עובדים צפויים לעבוד על תהליך זה בשבועות הקרובים. פלוס500 בריטניה ממשיכה לאשר מחדש לקוחות קיימים שסיפקו תיעוד AML מתאים. בינתיים החברה מסוגלת לקלוט לקוחות חדשים, ובכלל זאת לקוחות חדשים בבריטניה), באמצעות החברה הבת הרשומה בקפריסין (Plus500CY), ולקוחות אוסטרלים באמצעות החברה הבת פלוס500 אוסטרליה".

ליבת הפעילות וההכנסות של החברה היא גיוס לקוחות פעילים שיסחרו דרכה. הזירה העיקרית שבה חל גידול בגיוס הלקוחות של החברה היא בריטניה, שאחראית גם על כ-50% מפעילותה. כלומר, הקפאת הפעילות בבריטניה היא בעלת משמעות כבדה להכנסות החברה.

פלוס500 מתמחה בפלטפורמת מסחר לחוזי הפרשים, מה שמאפשר לספקולנטים להמר על מגוון מוצרים. חוזה הפרשים (Contract for Difference) הוא חוזה בין שני שותפים, שסוחרים ביניהם בהפרשים בין מחיר הפתיחה למחיר הסגירה, ומכפילים אותו במספר המניות המוסכם. רווח או הפסד מוגדרים באמצעות ההפרשים שבהם נקנו ושבהם נמכרו. זהו כלי השקעה, המאפשר לסוחרים למנף את השקעתם עד לרמה של פי 10 בהשוואה לתנאי מסחר רגילים, ולהשתתף בתזוזות מחירים של נכס בסיס כלשהו ללא קנייה של אותו הנכס. תחום חוזי ההפרשים גדל במהירות, והיקפו השנתי נאמד במיליארדי דולרים.

החברה מספקת לסוחרים פלטפורמת מסחר במגוון חוזי הפרשים על נכסים שונים, כמו מניות, סחורות, מט"ח, מדדים ותעודות סל. הכנסות החברה הן פונקציה של עמלות שמשלם כל סוחר. מדובר בפלטפורמת מסחר המאפשרת לסחור מכל מחשב נייד, מחשב רגיל, סמארטפון וטבלט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker