המשנה ליועמ"ש: בכירי לאומי לא יוכלו ליהנות מהשיפוי בגין עברות המס בארה"ב

אבי ליכט השיב בכך לפנייתה של ח"כ גלאון בעניין שיפוי בכירי הבנק בפרשת הלבנת ההון בארה"ב. גלאון: "חוות הדעת של משרד המשפטים סותמת את הגולל על האפשרות השערורייתית שבכירי הבנק לשעבר, שפעלו ביודעין ובמתכוון, ייהנו מכיסוי ביטוחי על המעשים שביצעו"

אסא ששון
סיון איזסקו
י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) פנתה בתחילת מאי למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, בעקבות פרסומים שלפיהם מתנהלים מגעים לגיבוש הסדר פשרה בתביעה הנגזרת שהוגשה נגד בכירי בנק לאומי בעבר, בגין מעורבותם בפרשת העלמות המס של הבנק, שבגינה נקנס לאומי בכ–1.6 מיליארד שקל. המו"מ שנוהל עם חברת הביטוח שביטחה את נושאי המשרה הבכירים בלאומי בגין אחריות מקצועית, כלל פיצוי של כ–60–70 מיליון שקל שלוידס תשלם לבנק בגין אחריותם של נושאי המשרה הבכירים.

איתן רף וגליה מאורצילום: עופר וקנין

מהתשובה לח"כ גלאון שהתקבלה אתמול ושהגיעה לידי TheMarker עולה כי בכירי לאומי לא יוכלו ליהנות מהשיפוי בגין עברות המס שביצע הבנק בארה"ב. "על פי המידע שנמסר לנו מלאומי, לא מתנהל בעת הזו מו"מ לגיבוש הסדר פשרה בתביעה הנגזרת שהוגשה נגד בכירי בנק לאומי לשעבר בעקבות ההסדרים אליהם הגיע הבנק עם רשויות האכיפה בארה"ב", כתבה עו"ד רוני טלמור ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים.

בפנייתה כתבה גלאון כי "לא יעלה על הדעת כי במסגרת ביטוח אחריות מקצועית, בכירים בבנק יהיו מבוטחים נגד מעשים פליליים, המהווים הפרת־אמונים, ואשר אי־חוקיותם היתה ידועה להם בעת ביצועם. הדבר שקול לביטוח של גנב מפני העונש שיקבל אם ייתפס". גלאון גם ביקשה חוות דעת עקרונית בנושא.

זהבה גלאוןצילום: דודו בכר

במסגרת ההסדרים שלאומי חתם עם הרשויות האמריקאיות, הבנק הודה כי בין 2001 ל–2011 הוא סייע ביודעין ללקוחותיו האמריקאים להתחמק מתשלומי מסים בארה"ב. ואולם, מקורבים לנושאי המשרה לשעבר בלאומי טוענים כי הפעילות שנעשתה מול הלקוחות אמריקאים היתה ועודנה חוקית בישראל, ולכן הביטוח בתוקף.

בתשובתה לגלאון כותבת עוד עו"ד טלמור: "לצד סעיף 26 לחוק חוזה ביטוח, הקובע כי אם נגרם מקרה הביטוח בידי המבוטח או בידי המוטב במתכוון, פטור המבטח מחבותו, יש לתת את הדעת גם לסייגים לסמכות של חברה לבטח את אחריותו של נושא משרה. לפי חוק החברות נקבע, כי לא יהיה תוקף להוראה בתקנון המתירה לחברה להתקשר בחוזה לביטוח אחריותו של נושא משרה בה, בשל הפרת חובת זהירות שנעשתה בכוונה או בפזיזות".

אבי ליכט1
אבי ליכטצילום: אוליבייה פיטוסי

טלמור מבהירה בתשובתה כי "גם חוק החברות אינו מתיר לבטח אחריות של נושא משרה בגין מעשים מכוונים. כך גם לגבי שיפוי ופטור. ראי לעניין זה גם פסק דין שניתן לאחרונה ברע"א 4024/14 אפריקה ישראל להשקעות נגד רפאל כהן (טרם פורסם), הקובע כי לא ניתן לפטור נושא משרה מאחריות (במסגרת הסדר חוב באותו מקרה) בגין מעשי תרמית".

על תשובת עו"ד טלמור אמרה גלאון: "חוות הדעת של משרד המשפטים היא חד־משמעית, וסותמת את הגולל על האפשרות השערורייתית שבכירי לאומי לשעבר, שפעלו ביודעין ובמתכוון, ייהנו מכיסוי ביטוחי על המעשים שביצעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker