מכה לרגולציה

נתניהו מסמן עוד V - וכחלון מאבד נקודות

גילה העדיף התפטרות על פני התקפלות או מלחמה אבודה בממשלה ■ על הדרך, התיז ראש הממשלה את ראשו של רגולטור סורר נוסף - בעוד שר האוצר הטרי הפסיד שותף לדרך

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

1. הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, התפטר כי לא נותרה בידו ברירה. הוא טיפס על העץ הגבוה של פירוק מונופול הגז הטבעי לגורמים - ודחה את הסולמות שהוצעו לו כדי לרדת בטענה להתקפלות מקצועית. מאידך, התעקשותו להישאר על העץ, ויתרה מכך, להורות חד־צדדית על פירוק המונופול, היתה עלולה להביא לגדיעת העץ ולסיכון מעמדה המקצועי העצמאי של רשות ההגבלים העסקיים.

להישארותו של גילה לבד "אחראים" משרד האוצר, וגם יועציו המקצועיים של גילה ברשות (גם אם הצדק עמם). משרד האוצר השתכנע לפני חודש מנימוקיהם של משרדי ראש הממשלה והתשתיות, נסוג מהמתווה המקורי לפירוק מונופול הגז לטובת מתווה מרוכך יותר - והותיר את גילה מאחור. גם יועציו הקרובים של גילה - הכלכלן הראשי והיועץ המשפטי ברשות - הסירו בשיחות פנימיות את תמיכתם ממנו.

באשר לאיום על מעמדה של הרשות - הכתובת היא אחת: לשכת ראש הממשלה. בנימין נתניהו הוא שניסה בדצמבר לעקוף את גילה באמצעות הקמת צוות משא ומתן ממשלתי מול חברות מונופול הגז. בהסכמים הקואליציוניים שהכתיבה סיעת הליכוד עוגנה ועדת שלושה, בראשות נתניהו, שתוסמך לעקוף את גילה. בהמשך, ניתן אור ירוק לקמפיין איומים מתוקשר, שנועד להפחיד את גילה. זאת, באמצעות סלילת הדרך לעקיפתו בהחלטת ממשלה/קבינט - ובשמם של שיקולים לאומיים־אסטרטגיים.

דיוויד גילהצילום: מיכל פתאל

בין התקפלות לבין יציאה למלחמה שההפסד בה ידוע מראש - בחר גילה בפתרון אלגנטי של התפטרות. כך דבק בתדמית הלוחם, מבלי שהפעיל את סמכויותיו. מעניין אם זו היתה בחירתו של גילה גם לאחר כהונה צעירה בת שנה, ולא אחרי ארבע שנים וחצי בתפקיד, ואם היה אוזר אומץ למהלך חד־צדדי, אם היו עובדיו ניצבים כאחד מאחוריו. כך או כך, בימים אלה של התקרנפות פוליטית ושל השתפנות מקצועית - רגולטור שבוחר לוותר על כיסאו מטעמים אידיאולוגיים־מקצועיים ראוי להערכה.

2. האומץ הציבורי שהפגין גילה מאיר בגוון חיוור מאוד את דמותו של שר האוצר, משה כחלון. זה הבטיח לפני הבחירות לפרק את מונופול הגז ולהגן על מעמדה העצמאי של רשות ההגבלים. ואולם אחרי שזכה בקולות - איבד כנראה את קולו.

כך, איבד כחלון נקודות ציבוריות ואיבד שותף אמיץ למאבקו המתוכנן במערכת הבנקאית. זאת, בעוד שדווקא גילה לא יוצא מהתמונה בידיים ריקות.

הרי הוצאת דלק ממאגר תמר וצמצום אחיזתה של נובל אנרג'י במאגר - רשומים על שמו של גילה. נוסף על כך, הוא יוכל להתנחם בסנדולה של הממשלה ושל מחליפו בתפקיד. סירובו של גילה לחתום על הסכם הפשרה, בעוד הוא ממשיך לכהן בתפקיד במשך שלושה חודשים נוספים, יחייב את הממשלה להמשיך בהליכים הבעייתיים לעקיפתו. לחלופין, היא תוכל להמתין עד למינוי מחליפו בתפקיד - כשזה עשוי להצטייר מיומו הראשון ברשות כממונה כנוע וחלש.

משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

3. בשורה התחתונה, התפטרות גילה תזיז את אבן הנגף העיקרית בדרך להסכם הפשרה מול חברות מונופול הגז. היא עשויה להיטיב עם שוק הגז הטבעי, כי הנזק שנגרם לו כתוצאה מהיעדר החלטה גדול מזה של כל החלטה שהיא. היא גם תיטיב עם נתניהו, שבתוך שבוע התיז את ראשו של רגולטור שני - תוך שהוא ממשיך להדגים לפקידות המקצועית בממשלתו את חוסר הסובלנות כלפי דעות המנוגדות לשלו, ומכשיר את השטח לכניסת ממונה חדש ונוח יותר לקראת מהלכיו בשוק התקשורת.

את המחיר המיידי ישלמו שומרי הסף במשרדי האוצר והמשפטים, שהפגינו פליק־פלאק מרשים לאחור משהבינו לאן הרוח נושבת - ויוקרתם המקצועית נפגעה קשות. זאת, דווקא לקראת ניסוח הפרטים הקטנים והחשובים שבהסדר הפשרה - שם קולם לא יישמע, והם ייעדרו סמן ימני דוגמת גילה.

באשר לטווח הארוך, שם עשוי הנזק להתברר כמשמעותי יותר ולהאפיל על המעקף הנקודתי שביצעה הממשלה. הרי איזה שלטון הוא שלא מצליח להכיל את מגוון הדעות והעמדות השונות בקרב אנשיו, ונדרש לאיים על רגולטורים סוררים ליישר קו? איזה מין ראש ממשלה הוא שלא מבין את החולשה שהוא מפגין בהתפטרות של הממונה על ההגבלים העסקיים, ואף לא מטריח עצמו לפגישה עם גילה - כדי להניא אותו מהבאשת ריחה של הממשלה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker