למה פריגו דחתה את הצעות הרכש של מיילן והעדיפה להישאר חברה עצמאית - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
משולש האהבה־שנאה

למה פריגו דחתה את הצעות הרכש של מיילן והעדיפה להישאר חברה עצמאית

הנהלת פריגו מבססת את הערכתה שעתיד החברה יהיה טוב יותר כחברה עצמאית על פוטנציאל צמיחה מרשים בשוק התרופות ללא מרשם, רכישת מתחרות ותחזית לגידול בתמלוגים מטיסברי - ועל יעד צמיחה אורגנית של 5%–7% ■ כעת, מיילן בדרך להצעת רכש נוספת - 
ועליה לשכנע 80% מבעלי המניות של פריגו ■ למשקיעים הישראלים המחזיקים ב–9.6% מפריגו תפקיד חשוב בהצבעה - וגם טבע בתמונה

משולש האהבה־שנאה שהסעיר את עולם התרופות בחודשיים האחרונים יגיע ככל הנראה לצומת דרכים מכריע ביולי־אוגוסט. את שלושת הקודקודים של המשולש מאיישות החברות טבע, פריגו ומיילן.

מיילן צפויה לפרסם את המתאר להצעת הרכש לכל מניותיה של פריגו, ולזמן את בעלי מניותיה להצביע על אישורה. על פי לוח זמנים זה, ובהנחה שבעלי המניות של מיילן יאשרו ברוב של 50% לפחות לפרסם את הצעת הרכש לפריגו בתמורה ל–29 מיליארד דולר, פריגו צפויה לכנס את בעלי מניותיה להצביע על אישור הצעתה של מיילן במחצית אוקטובר 2015.

בלומברג

משוכה זו תהיה גבוהה מאוד מבחינת רוברט קורי, יו"ר מיילן, שמקדם את רכישת פריגו, בעיקר כדי להתגונן מפני הצעת טבע לרכוש את מיילן לפי 82 דולר למניה - שווי חברה של 40 מיליארד דולר. אישור הצעת הרכש של מיילן בידי בעלי מניותיה של פריגו מותנה בהשגת רוב של 80% לפחות.

נראה שלמשקיעים הישראלים המחזיקים ב–14 מיליון מ–146 מיליון מניותיה של פריגו (9.6%) יהיה תפקיד חשוב באישור או דחיית הצעתה של מיילן. אישור ההצעה של מיילן יביא לידי סיום את ניסיון ההשתלטות העוינת של טבע על מיילן - בעוד דחיית הצעתה של מיילן תגרום לכך שמיילן והנהלתה, המסרבת לדון בהצעת טבע, יהיו פגיעים בהרבה.

פריגו דחתה עד כה שלוש הצעות רכש משום שהעריכה כי ההצעה הראשונית, לפי 205 דולר למניה (כשמניית פריגו נסחרה ב–164 דולר), מתמחרת בחסר את שוויה הכלכלי של החברה ואת פוטנציאל הצמיחה שלה, ומשום שהעריכה שגם ההצעה האחרונה והמשופרת לכאורה נמוכה מהמחיר המקורי, שלא פירט את התפלגות התשלום למזומן ולמניות.

הנשק העיקרי של הנהלת פריגו - בראשות המנכ"ל והיו"ר ג'ו פאפא, וסמנכ"לית הכספים ג'ודית בראון - בבואה לנמק את דחיית הצעת הרכש של מיילן, הוא הרקורד יוצא הדופן שלה, והערכותיה שהעתיד לא יהיה פחות טוב מהעבר. פריגו ייצרה למשקיעיה ערך של 971% מתחילת 2007 ועד ליום שקדם להצעת הרכש שקיבלה ממיילן - 7 באפריל. מאז עלתה מניית פריגו ב–20%.

עופר וקנין

ממשק ישיר עם לקוחות הקצה

פריגו צמחה בין 2011 ל–2014 בקצב שנתי של 7% על בסיס צמיחה אורגנית, והנהלתה צופה צמיחה אורגנית של 5%–10% (כולל רכישת אומגה שהושלמה במארס 2015) גם ב–2014–2017. פריגו ציינה כי לא תיתן יעדי רווח למניה משום שהדבר נוגד את חוקי ההשתלטות האיריים (רשומה באירלנד) שלהם היא כפופה - אבל נראה שבכוונת ההנהלה להגדיל את הרווח למניה בקצב מהיר מקצב הגידול של המכירות, כפי שעשתה עד כה.

פריגו הדגישה במצגת למשקיעיה, שפורסמה באתר האינטרנט של החברה, שהתחזית לצמיחה אורגנית של 5%–10% מבוססת על פעילותה בשלושת קווי המוצרים העיקריים שלה: תרופות ומוצרים רפואיים ללא מרשם רופא, הן במותג פרטי של רשתות הפארם (כפי שנעשה בארה"ב) והן תרופות ומוצרים רפואיים ממותגים (כפי שעושה באירופה בעקבות רכישת אומגה הבלגית ב–3.6 מיליארד יורו), תרופות מרשם גנריות, והשלישי - זרם התמלוגים מחברת ביוג'ן איידק עבור שיווק התרופה טיסברי לטיפול בטרשת נפוצה.

הנהלת פריגו מציינת שבשני קווי המוצרים העיקריים שלה היא מובילת שוק. החברה מחזיקה בנתח של 70% מהשוק בארה"ב לתרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי של רשתות הפארם או רשתות שיווק המזון, שמהווה 35% משוק התרופות ללא מרשם בארה"ב - כך שפריגו מחזיקה בנתח משוקלל של 24.5% משוק התרופות ללא מרשם בארה"ב. פריגו מתחרה על שוק זה עם שתי חברות פרטיות וקטנות יחסית: PLd (מחזור מוערך של 450 מיליון דולר לשנה), ו–LNK (מחזור מוערך של 150 מיליון דולר לשנה).

יו"ר מיילן רוברט קורי
בלומברג

פעילות זו, בניגוד לייצור ושיווק של תרופות גנריות, מייצרת ממשק ישיר בין פריגו ללקוחות הקצה ב–76% ממחזור המכירות של החברה. לממשק זה יש, להערכת החברה, ערך של הגברת נאמנות הלקוח למוצר באופן שמייצב את המחזור הרווח והתזרים, ומקזז את הצורך בחידוש בלתי פוסק של צנרת המוצרים - כורח שחברה גנרית אינה יכולה להימלט ממנו.

פריגו היא גם אחת החברות המובילות בעולם בנישת תרופות המרשם הגנריות לתחום העור המורחב, שכולל משחות, קרמים ספריי לאף, וג'ל. נישה המתאפיינת במוצרים שחלקם קשים יחסית לייצור, במיעוט מתחרים ובשחיקת מחירים מתונה יחסית. מאפיינים אלה מאפשרים לפריגו לרשום רווחיות גולמית גבוהה בתחום מוצרי המרשם הגנריים, כשצנרת המוצרים החזקה שלה צפויה לסייע לה לצמוח ולהציג רווחיות גבוהה גם בעתיד.

ראובן קפוצ'ינסקי

הנחת היסוד של התחזית נשענת על הבסיס הגלובלי של פריגו - כלומר, אינה מביאה בחשבון רכישות עתידיות ומוצרים בפיתוח, שצפויים לייצר לפריגו מכירות של מיליארד דולר בשלוש השנים הקרובות. מבין השורות ניתן להבין שפריגו קובעת את יעדי הצמיחה על בסיס אורגני, משום שלהערכתה קביעת יעדי רווח למניה המבוססים על צמיחה באמצעות רכישות, כמו שעושה מיילן שקבעה רווח של 6 דולרים למניה כיעד ל–2018 (כיום, קצת יותר מ–3 דולרים), מתמרץ את ההנהלה לבצע רכישות - ובלבד שהיעד יושג.

תחזית הצמיחה של פריגו אינה כוללת שלושה רכיבים שעשויים להניע צמיחה בשיעור גבוה משמעותית מקצב הצמיחה האורגנית שלו התחייבה (5%–10%). הרכיב הראשון, שהסבירות להתממשותו גבוהה, הוא המעבר של תרופות מרשם, שמכירותיהן המצטברות מסתכמות ב–32 מיליארד דולר, למעמד של תרופות ללא מרשם רופא - כאמור, פריגו מחזיקה בנתח של 70% משוק התרופות ללא מרשם רופא במותג פרטי של רשתות פארם ושיווק, כמו וולמארט ו–CVS. תחום זה מהווה 35% מהשוק הכללי של תרופות ללא מרשם רופא, כך שהנתח המשוקלל של פריגו בשוק זה בארה"ב הוא 24.5%.

ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגו
רובי לבוביץ'

פריגו מציינת כי התרסיסים לאף לטיפול באלרגיה, שמכירותיהם מגיעות ל–4.4 מיליארד דולר, נמצאים בתהליך של מעבר לשיווק ללא מרשם, וכי קטגוריות שעשויות לעשות דרך דומה כוללות את הסטטינים להורדת כולסטרול בשווי של 7.3 מיליארד דולר, מיגרנות (4.3 מיליארד דולר) וערמונית מוגדלת (6 מיליארד דולר). באפשרותה של פריגו לנצל את מערכת השיווק שהועמדה לרשותה ב–35 מדינות עם רכישתה של אומגה, כדי להחדיר מוצרים חדשים לשווקים אלה. ניתן להניח שבעקבות רכישת אומגה גדל תזרים העסקות הפוטנציאליות שעומד בפני פריגו לביצוע רכישות נוספות באירופה.

גורם אחר שאינו כלול בתחזיות הצמיחה הוא מיזוגים ורכישות, אף שאלה היו אחראים ל–50% מהגידול במחזור מכירותיה, מ–1.7 מיליארד דולר ב–2008 ל–4.1 מיליארד דולר בשנת הכספים 2014, ולשיפור ברווחיות התפעולית המתואמת, מ–14% מהמחזור ב–2008 ל–25% מהמחזור בשנת הכספים 2014.

מקור נוסף להאצת הצמיחה, מעבר ליעד שלו התחייבה פריגו, הוא התוויות חדשות לתרופה טיסברי הניתנת כיום לטרשת נפוצה. ביוג'ן איידק, שרכשה את התרופה מחברת אלאן האירית שנרכשה על ידי פריגו ב–2013, צפויה לפרסם את תוצאות הניסוי הקליני בשלב השלישי והמכריע לטיפול בטרשת נפוצה בשלב מתקדם יותר של המחלה, ואת תוצאות הניסוי הקליני בשלב השני בטיפול בשבץ. פריגו מקבלת תמלוגים של 18% מהמכירות של התרופה עד לסכום של 2 מיליארד דולר, ו–25% מהמכירות מעל ל–2 מיליארד דולר - כך שקבלת אישור לשימוש בתרופה לאחת משתי ההתוויות או לשתיהן, עשויה להגדיל משמעותית את התמלוגים שתקבל פריגו מביוג'ן.

מיילן מציבה 
יעד שאפתני

סביר להניח שהתגובה הצוננת של פריגו להצעת הרכש של מיילן והערכתה שעתידה כחברה עצמאית טוב יותר, קשורה בחלקה להערכות מיילן בדבר פוטנציאל הסינרגיה בין החברות. מיילן הסבירה לבעלי מניותיה שהיא צופה חיסכון של 800 מיליון דולר לשנה, בתוך ארבע שנים, מהשלמת המיזוג.

הנהלת פריגו סבורה כנראה שהערכה זו בלתי מציאותית נוכח היעדר חפיפה בין הפעילויות של שתי החברות, והעובדה שפריגו נחשבת חברה יעילה ורזה. הוצאות ההפצה, המכירה והשיווק, המחקר והפיתוח וההנהלה והכלליות של פריגו מסתכמות ב–828 מיליון דולר בשנה - 20.4% מהמחזור לפני רכישת אומגה - כך שחיסכון השווה לכל הוצאות פריגו בתחומים אלה נראה יעד שאפתני למדי.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#