גזית גלוב בעסקת ענק: רוכשת את חברת הנדל"ן Sektor הנורבגית בכ-1.5 מיליארד יורו

חיים כצמן: "עסקה זו תהפוך את גזית גלוב לאחד השחקנים המשמעותיים ביותר בעולם בשוק המרכזים המסחריים" ■ הרכישה נעשתה באמצעות חברת הבת הפינית סיטיקון

מיכאל רוכוורגר

עסקת ענק בנורבגיה לחברת הנדל"ן גזית גלוב שבשליטת חיים כצמן ודורי סגל. חברה הבת הפינית סיטיקון (42.8%) התקשרה בהסכם לרכישת מלוא מניותיה של חברת סקטור גרופן (Sektor Gruppen), החברה השנייה בגודלה בתחום מרכזי מסחר מעוגני סופר-מרקטים בנורבגיה בתמורה כוללת של כ-1.5 מיליארד יורו (כ-6.3 מיליארד  שקל) זאת בכפוף להתאמות מקובלות במועד השלמת העסקה.

עם השלמת הרכישה, סיטיקון תהפוך לחברה הציבורית הגדולה ביותר בתחומה באזור הנורדי והשלישית בגודלה באירופה.

חיים כצמןצילום: אטריום

התשואה נטו כיום בגין הנכסים (Net Initial Yield) הינה בשיעור של כ-5.2% עם פוטנציאל צמיחה אורגנית משמעותי, הצפוי לתרום לרווח למניה של סיטיקון החל משנת 2016. נכון ל-31 בדצמבר 2014 עמד שיעור התפוסה בנכסי Sektor על כ-96.5%.

בכוונתה של סיטיקון לממן את הרכישה באמצעות הנפקת זכויות בהיקף של כ-600 מיליון יורו ובאמצעות הלוואת גישור בסך של כ-250 מיליון יורו מסינדיקציה של בנקים ובמידת הצורך קווי אשראי קיימים של החברה. כמו כן, התקבלו הסכמות מבנקים שהעמידו מימון ל-Sektor ביחס להמשך העמדת מימון של כ-671 מיליון יורו גם לאחר השלמת העסקה ביולי 2015.

דורי סגלצילום: דודו בכר

גזית-גלוב התחייבה כלפי סיטיקון לנצל את מלוא הזכויות שתוצענה לה במסגרת הנפקת הזכויות, בהתאם לשיעור החזקתה בסיטיקון (42.8%) בהיקף של כ-257 מיליון יורו, לצד התחייבות מקבילה מטעם חברת בת מקבוצת קרן הפנסיה הגדולה ביותר בקנדה, CPPIB, בעלת המניות השנייה בגודלה בסיטיקון (15%), לנצל את זכויותיה בהתאם לחלקה היחסי.

יועצי העסקה הינם JP Morgan,SEB ו-Pangea Property Partners. בהתבסס על דיונים שקיימה סיטיקון עם סוכנויות הדירוג שלה, סיטיקון מצפה כי הדירוג הנוכחי שלה (BBB על ידי Standard & Poor's ו-Baa2 על ידי Moody's) יישמר לאחר העסקה, בכפוף להנפקת הזכויות הצפויה ותנאים נוספים הקשורים לעסקה.

חיים כצמן, יו"ר גזית-גלוב ויו"ר סיטיקון מסר: "עסקה אסטרטגית זו ממשיכה לחזק את מעמדה של קבוצת גזית גלוב כאחד השחקנים המשמעותיים ביותר בעולם בשוק המרכזים המסחריים ומוכיחה את יכולותינו להיכנס לטריטוריות אטרקטיביות המדורגות AAA על ידי סוכנויות הדירוג הבינלאומיות עם חסמי כניסה גבוהים ולהפוך למובילי שוק, כל זאת תוך שאנו משביחים את תיק הנכסים שלנו ואת תזרימי המזומנים הנובעים ממנו".

כצמן הוסיף כי "עסקה זו ממשיכה ומבססת את מעמדה של סיטיקון כחברה הציבורית הגדולה ביותר בתחומה באזור הנורדי והשלישית בגודלה באירופה תוך שהיא מגדילה את שווי נכסיה לכ- 5 מיליארד יורו. עם השלמת המהלך סיטיקון תהנה מהכניסה לנורבגיה, שהינה אחת הכלכלות עם ההכנסה לנפש מהגבוהות בעולם, אשר  תהווה כ-30% מתיק הנכסים של סיטיקון וכ-7% מתיק הנכסים של גזית גלוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker