המלחמות במזרח התיכון עוזרות ליצרניות הנשק לחוש ביטחון

האם יצרניות אמצעי הלחימה שנסחרות בבורסה בתל אביב ייהנו מהצמיחה הצפויה בהוצאה העולמית על נשק ואמצעי 
לחימה?

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

כשהתותחים רועמים, המוזות כנראה שותקות, אבל הכסף בהחלט מדבר. הסכסוכים הלאומיים, האתניים או הדתיים הפזורים ברחבי העולם ימשיכו ככל הנראה להשפיע על הפוליטיקה והכלכלה העולמיות גם בשנים הבאות.

דו"ח שפירסמה באפריל חברת הייעוץ מקינזי מלמד ששני שלישים מהמנהלים בחברות הביטחוניות הגלובליות מעריכים שההוצאה העולמית על נשק ואמצעי לחימה תחזור לצמוח ב–2015, או לכל הפחות תישאר יציבה.

הדו"ח כלל ממצאי סקר שנערך בקרב 37 מנהלים בכירים בחברות ביטחוניות הפעולות ברחבי העולם. ממצאי הסקר היו שונים מבבדיקה דומה שנערכה ב–2012, ושבה דווקא צפו רוב המנהלים כי ההוצאה הביטחונית הגלובלית תתכווץ בשלוש השנים הבאות.

מהסקר עולה כי המנהלים צופים שהצמיחה בהוצאות הביטחון תתמקד מחוץ לשווקים המסורתיים - כמו אפריקה או דרום אמריקה - ותגיע מהמזרח התיכון, הודו וארה"ב. לפי הסקר, הצמיחה בשווקים של אסיה ובאסיה פסיפיק תגיע לכ–6% עד 10%, לעומת ירידה מתונה של 1%–5% באירופה ובארה"ב, וסטגנציה באפריקה ובדרום אמריקה.

הסקר של מקינזי תואם מגמות שנצפו בשוק הסחר הביטחוני כבר בשנה החולפת. במארס האחרון פירסמה HIS, המתמחה בתחום המסחר בנשק, דו"ח שממנו עולה כי הסחר באמצעי לחימה ב–2014 הגיע לשיא של 64.4 מיליארד דולר - גידול של 13.4% לעומת 2013. זו היתה השנה השישית ברציפות שבה נרשם גידול בסחר הביטחוני. לפי HIS, הגידול נבע בעיקר מביקוש חסר תקדים בכלכלות מתפתחות למטוסים צבאיים, וכתוצאה מהעלייה במתיחות באזורי המזרח התיכון ואסיה־פסיפיק.

מי שתפסה את מקומה של הודו כיבואנית הנשק הגדולה בעולם היתה סעודיה, וזאת על רקע המתיחות הגוברת במזרח התיכון ומרוץ החימוש שמתנהל בו. בין היתר, סעודיה נאלצת בימים אלה להתמודד עם מתיחות ביטחונית עם איראן, מלחמה בתימן, לחימה בדאע"ש בעיראק ומלחמת אזרחים בסוריה. למעשה, יבוא הנשק של סעודיה ואיחוד נסיכויות המפרץ עקף את יבוא הנשק של כל מדינות מערב אירופה.

את היצוא הביטחוני העולמי הובילה ארה"ב, כשאחריה - כמו ב-2013 - רוסיה, צרפת, בריטניה וגרמניה. ישראל, שדורגה ב–2013 במקום השישי, ירדה למקום השביעי ב–2014 לאחר שאיטליה עקפה אותה. אחרי ישראל מופיעות ברשימה סין, ספרד וקנדה.

העלייה הצפויה בסחר הביטחוני בשנים הבאות עשויה להטיב עם חברות הנשק הגדולות, בהן בואינג, לוקהיד מרטין, ריית'און ואיירבוס, שרובן נסחרות בבורסות העולם ומניותיהן כבר החלו לטפס בשנתיים האחרונות. העלייה עשויה להטיב גם עם חברות ביטחוניות ישראליות, שמייצאות מוצרים ומערכות נשק או משמשות קבלנויות משנה לענקיות גלובליות. מכיוון שחלק מהחברות הביטחוניות כבר נסחרות כיום בבורסה - ואחרות עשויות להתחיל להיסחר בשנתיים הבאות - גם הציבור הרחב יכול להשקיע בחברות האלה וליהנות מהצמיחה הצפויה בתחום.

1. מומנטום חיובי באלביט מערכות

יצואנית הנשק הגדולה בישראל, שנחשבת לעוגן מרכזי בתחום הסחר הביטחוני היא אלביט מערכות. החברה, שנמצאת בשליטת מיקי פדרמן, נסחרת בתל אביב ובניו יורק (נאסד"ק) לפי שווי שוק של כ–13 מיליארד שקל, והיא אחת מיצרניות הנשק הגדולות בעולם. מניית החברה, שסבלה מסנטימנט שלילי בשלוש השנים שלאחר המשבר העולמי, חזרה בשנתיים האחרונות והתאוששה. ב–12 החודשים האחרונים כבר עלתה המניה ב-44%.

אלביט מפתחת ומייצרת מערכות נשק, מערכות אלקטרוניקה ומערכות אלקטרו־אופטיות. בין היתר, החברה עוסקת בייצור מערכות שליטה ובקרה ומערכות מודיעין, השבחת כלי טיס, כלי שיט וכלי רכב, וייצור מוצרים לתקשורת צבאית, לוחמה אלקטרונית, אמצעי ראיה, כלי טיס בלתי מאוישים וחלקים למטוסים.

2014 היתה שנה חלשה יחסית עבור החברה. הכנסותיה של החברה הסתכמו בכ–2.9 מיליארד דולר בשנה זו, בדומה ל–2013, והרווח הנקי הסתכם ב–171 מיליון דולר, ירידה של 7% לעומת 2013.

הצמיחה בסחר העולמי בנשק בשנים הבאות עשויה להטיב מאוד עם אלביט מערכות, שפעילה במרבית השווקים העולמיים. עם פרסום התוצאות הכספיות ל-2014 החברה דיווחה על צבר הזמנות ענק של 6.3 מיליארד דולר. כ-69% מההזמנות הגיעו מלקוחות מחוץ לישראל, וכ-70% מתוכננות לביצוע כבר ב–2015 וב–2016.

גם מנכ"ל ונשיא החברה, בצלאל מכליס, נשמע אופטימי ביחס לשנים הבאות — כשהוא שואב עידוד מפעילות החברה באמריקה הלטינית ואסיה, לצד הביקוש בישראל.

2. אורביט טכנולוג'יס מתקשה להרוויח

החברה הביטחונית השנייה בגודלה בבורסה בתל אביב (להוציא את התעשייה האווירית, שמניותיה אינה נסחרות בבורסה, אלא רק איגרות החוב שלה) היא אורביט טכנולוג'יס. שווי השוק של אורביט, שבשליטת זאב שטיין, קטן יחסית, כ-113 מיליון שקל.

החברה מייצרת מערכות תקשורת לוויינית (קרקעיות, ימיות ומוטסות); מערכות עקיבה ותקשורת ללוויינים, למטוסים, למזל"טים ולטילים; ומערכות ניהול וידיאו ושמע. החברה פועלת הן בשוק הממשלתי־ביטחוני (כ–52% מהמכירות) והן בשוק האזרחי מסחרי (כ–48% מהמכירות). מרבית מכירותיה של אורביט מופנות ליצוא.

לקוחותיה של אורביט כוללים ציים ימיים, וחברות ביטחוניות גדולות כמו איירבוס, בואינג, לוקהיד מרטין, נורת'רופ גרומן ורוקוול קולינס. הכנסותיה ב–2014 הסתכמו בכ–51 מיליון דולר, גידול של כ–10% ביחס ל–2013. כ–35% מההכנסות הגיעו מאירופה, 23% מצפון ודרום אמריקה, 25% ממזרח אסיה, והיתר מישראל.

מניית החברה - שעדיין לא הצליחה להתאושש באופן מלא מהפגיעה שספגה בעקבות המשבר הפיננסי העולמי ומשבר החוב באירופה - איבדה בחמש השנים האחרונות כ–38% משוויה. בנוסף, ב–2014 נפגעה החברה גם מהמשבר ברוסיה והעימות בין רוסיה לאוקראינה.

הכנסות החברה אמנם גדלות בהתמדה, אך החברה עדיין מתקשה להציג רווח משמעותי. המניה שלה עלתה בשנה האחרונה ב–1%.

3. גם היצרניות הקטנות ייהנו

בבורסה בתל אביב פועלות עוד שלוש חברות ביטחוניות קטנות, עם שווי שוק של פחות מ–100 מיליון שקל: אימקו תעשיות (89 מיליון שקל); ארית תעשיות (39 מיליון שקל); 
ו–RSL אלקטרוניקה (19 מיליון שקל).

מניותיהן של החברות האלה סובלות מסחירות נמוכה, בדומה לעשרות חברות קטנות אחרות בבורסה המקומית - מה שמקשה על ההשקעה בהן. החברות האלה מייצרות עבור השוק המקומי, ולא פעם משמשות כקבלניות משנה לחברות מרכזיות יותר.

אימקו, שנוסדה ב–1974, מייצרת מוצרים למערכות צבאיות ותעופתיות לפלטפורמות יבשתיות, אוויריות וימיות ולתעשיית הטילים. היא מתמחה במערכות אלקטרוניקה, מכניקה, אלקטרומכניקה, חשמל, תאורת לדים לרק"מ (רכב קרבי משוריין) והתקנה ותחזוקה של מערכות בשדה. עם לקוחותיה נמנים משרד הביטחון, רפא"ל, התעשיית האווירית, תעש, אלביט מערכות וצבא ארה"ב. החברה הבת שלה ADT פועלת במדינת מרילנד בארה"ב. מניית החברה איבדה 12% בשנה האחרונה, ועדיין לא שבה לרמות השיא שבהן נגעה ב–2010.

ארית תעשיות, שבשליטת יוסף יקיר, מייצרת מרעומים אלקטרוניים מתוחכמים לתחמושת לארטילריה, למרגמות, לטנקים ולרקטות ארטילריות. מכירותיה של הקבוצה הן לשוק הישראלי בלבד (מחזור המכירות ב–2014 היה 17.3 מיליון שקל). ואולם לפני כחודשיים דיווחה החברה כי מאמצי החדירה לשוק ההודי הצליחו, והיא זכתה בחוזה של כ–25 מיליון שקל. בתגובה קפצה מניית החברה ב–38%. צבר החוזים של החברה מגיע ל–85 מיליון שקל.

יצרנית ציוד ביטחוני קטנה נוספת היא RSL אלקטרוניקה, שמייצרת ציוד למנועי כלי טיס, מסוקים, מערכות הינע בכלי טיס לא מאוישים, מדי מהירות לוע לתותחים, ומערכות בקרה למנועי כלי טיס. זוהי חברה קטנה, שמחזור הכנסותיה ב–2014 הסתכם בכ–23 מיליון שקל בלבד. כ–86% מהמכירות של החברה ב–2014 הופנו ליצוא. לחברה פיזור לקוחות נרחב - בארה"ב, בסין, ברוסיה ובמדינות אירופה, כך שהיא עשויה ליהנות מצמיחה בסחר העולמי בנשק.

4. היכונו להשקיע בכיפת ברזל

אל החברות הנסחרות בבורסה צפויות להצטרף בקרוב שתי חברות ביטחוניות מרכזיות: התעשייה האווירית ורפאל.

כיום מניות התעשייה האווירית אינן נסחרות, אלא רק איגרות החוב שלה. הכנסותיה של החברה הגיעו ב–2014 ל–14.8 מיליארד שקל - כ-45% יותר מאלביט מערכות. לפי התוכנית, התעשייה האווירית תבצע הנפקה ראשונית (IPO) של מניותיה ב–2016, כך שהציבור הרחב יוכל להפוך לשותף בחברה בקרוב.

לאחר מכן, רשות החברות הממשלתית מתכננת להנפיק גם את מניותיה של רפאל. החברה, שפיתחה בין היתר את מערכת ההגנה כיפת ברזל, סיימה את 2014 עם מחזור מכירות של 7 מיליארד שקל, ורווח נקי של כ–322 מיליון שקל. ההנפקה של החברה מתוכננת לצאת אל הפועל ב–2017.

מניותיהן של ענקיות הנשק העולמיות ממריאות

החברות שהובילו את המסחר בנשק בעולם ב–2014 היו בואינג, לוקהיד מרטין, ריית'און ואיירבוס. החברות, שנסחרות בבורסות בארה"ב ובאירופה כבר החלו ליהנות מהגידול בהוצאות הביטחון של הממשלות השונות בעולם, והן יהיו כנראה הנהנות המרכזיות מהמשך הגידול בהוצאות האלה גם בשנים הבאות. הצמיחה בשוק היצוא הביטחוני ב–2014 והגידול הצפוי בהכנסות באו לידי ביטוי בעליות של עשרות אחוזים במניותיהן בשנתיים האחרונים - הרבה מעבר למדדי הייחוס.

מניית בואינג, למשל, עלתה בשנה האחרונה בכ–21% והשלימה עלייה של 75% בשנתיים, בעוד מדד דאו ג'ונס, שבו היא נכללת, עלה בתקופה זו בכ–23% בלבד. מניית לוקהיד מרטין עלתה בשנה האחרונה בכ–24% והשלימה עלייה של 104% בשנתיים - פי שלושה מהעלייה במדד S&P 500. מניית ריית'און (Raytheon) עלתה ב–12 החודשים האחרונים 
בכ–10%, והשלימה עלייה של כ–90% בשנתיים; ואילו מניית איירבוס עלתה ב–25% בשנה, והשלימה עלייה של 66% בשנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker