מנכ"ל פוטאש: בוחנים אם להמשיך ולהחזיק במניות כיל

המנכ"ל החדש של החברה הקנדית: אין לנו את ההשפעה שבה היינו מעוניינים על ניהולה של כיל ■ מנכ"ל כיל: "מציע לפוטאש לפנות לממשלה עם הצעה קונקרטית. גורמים רבים הביעו עניין בנתח של פוטאש בחברה"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

9 חודשים לאחר שנרשמה למסחר בבורסה של ניו יורק (NYSE), בעקבות הצעת מכר בהיקף של 507 מיליון דולר, התכבדו בכיריה של חברת כימיקלים לישראל (כיל) לנעול את המסחר בבורסה של ניו יורק. בטקס שנערך ביום חמישי שעבר לציון רישומה למסחר של כיל השתתפו, בין היתר, ניר גלעד יו"ר כיל, סטפן בורגס מנכ"ל כיל, קובי אלטמן סמנכ"ל הכספים של כיל, ניסים אדר, מנכ"ל כיל דשנים, וצ'ארלי וידהאס מנכ"ל כיל מוצרים תעשיתיים.

יו"ר כיל ניר גלעד, מנכ"ל כיל סטפן בורגס והנהלת כיל מציינים את רישומה של כיל למסחר ב-NYSE ומצלצלים בפעמון לסגירת יום המסחר ב 21.5.15צילום: NYSE/Amy Sims

לפי שעה, הצעת המכר לא שיפרה כמקווה את תמחורה של כיל או את רמת הסחירות במניותיה, שנותרה דלה יחסית. כיל נסחרת במחיר של 7.27 דולר למניה, כלומר גבוה ב־3.9% מהמחיר לפיו בוצעה הצעת הרכש, ואמש החליפו ידיים 275 אלף מניות בלבד בהיקף כולל של 2 מיליון דולר, זאת לעומת מחזור של 11.4 מיליון דולר ביום חמישי שעבר בבורסה בת"א.

יו"ר כיל ניר גלעד, מנכ"ל כיל סטפן בורגס והנהלת כיל מציינים את רישומה של כיל למסחר ב-NYSEצילום: NYSE/Amy Sims

בתוך כך, מנכ"ל חברת PCS הקנדית (פוטאש), שמחזיקה ב־13.9% ממניותיה של כיל, אמר כי בכוונת החברה לבחון האם להוסיף ולהחזיק במניותיה של חברת הכימיה הישראלית. יוכן טילק, המנכ"ל החדש של החברה הקנדית, הגדיר את החזקותיה של PCS בחברת APC הירדנית ובחברת סינופרט הסינית כאסטרטגיות, אולם ציין כי החזקתה בחברת כיל הישראלית ובחברת SQM מצ'ילה אינה מקנה לה את השליטה וההשפעה שבהן הייתה מעוניינת.

 יו"ר כיל ניר גלעד, מנכ"ל כיל סטפן בורגס והנהלת כיל מציינים את רישומה של כיל למסחר ב-NYSE
יו"ר כיל ניר גלעד, מנכ"ל כיל סטפן בורגס והנהלת כיל מציינים את רישומה של כיל למסחר ב-NYSE צילום: NYSE/Amy Sims

PCS ניסתה לרכוש את השליטה בחברת כיל, אולם המהלך הופסק בפברואר 2013 בעקבות התנגדותו של יאיר לפיד, שר האוצר לשעבר. סטפן בורגס, שהופיע בשבוע שעבר במסגרת יום משקיעים שערכה כיל בניו יורק, אמר כי אם החברה הקנדית מעוניינת להגדיל את החזקתה בכיל - הוא מייעץ לה לפנות לממשלת ישראל שמחזיקה במניית זהב בכיל ולהניח על השולחן הצעה קונקרטית, ולא להסתפק בהשמעת הצהרת כוונות כללית. בורגס אמר כי החברה קיבלה פניות רבים ממשקיעים שמעוניינים לרכוש מ-PCS את החזקתה בכיל, ששוויה הנוכחי הוא 1.3 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker