אחרי ההדחה מאי.די.בי: בן משה הודח מתפקיד יו"ר דיסקונט השקעות

אחרי שאדוארדו אלשטיין הדיח את מוטי בן משה מתפקידו כיו"ר משותף באי.די.בי פיתוח, ניסה בן משה לבלום מהלך דומה בחברה הבת דיסקונט השקעות ■ בן משה התחייב להזרים לדסק"ש כ–600 מיליון שקל, אך הדירקטוריון דחה את ההצעה - והחליט להותיר את אדוארדו אלשטיין כיו"ר יחיד בדסק"ש

מיכאל רוכוורגר

מניית דיסקונט השקעות (דסק"ש) שבשליטת אי.די.בי פיתוח (כ–75%) קפצה היום לקראת סוף יום המסחר, וסיימה אותו עם עלייה של כ–8% לשווי שוק של כ–584 מיליון שקל. זאת, אחרי שמוטי בן משה הגיש היום מכתב לדירקטוריון דסק"ש ובו הציע להזרים את הסכום ישירות לתוך דסק"ש, או לבצע הזרמה לאי.די.בי פיתוח וליזום בהמשך הנפקת זכויות.

ואולם, בישיבת דירקטוריון דסק"ש - נדחתה ההצעה של בן משה, והוחלט להדיחו מתפקיד יו"ר משותף בדסק"ש. המהלך של בן משה הגיע אחרי שנראה היה שהוא ויתר על הזרמות נוספות, ועל השליטה באי.די.בי. זאת, אחרי שהשקיע כ–700 מיליון שקל באי.די.בי.

ההצעה של בן משה, המחזיק כיום ב–16% מאי.די.בי פיתוח (דולל בעקבות אי השתתפות בהנפקת זכויות של 400 מיליון שקל שבוצעה בפברואר האחרון), באה בתגובה להצעה של אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה ויו"ר אי.די.בי פיתוח, להזרים לאי.די.בי פיתוח כ–300 מיליון שקל, שישמשו את אי.די.בי פיתוח לצורך השתתפות בהנפקת זכויות שתתבצע בהמשך השנה.

אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משהצילום: מוטי מילרוד

אלשטיין נהפך ליו"ר יחיד של דירקטוריון אי.די.בי פיתוח - אחרי שדירקטוריון החברה נענה להצעה שהגיש להזרים 250 מיליון שקל.

לפי הערכות מקורבים לאלשטיין, המהלך של בן משה נועד "להרוויח זמן", ולהדוף את הניסיונות של אלשטיין להדיח אותו מתפקיד יו"ר דסק"ש - בדומה למהלך שנעשה באי.די.בי פיתוח. ואולם כאמור המהלך נכשל.

כך או אחרת, בינתיים, להבדיל מאלשטיין שכבר הזרים, והתחייב להזרים לאי.די.בי כ–1.35 מיליארד שקל, בן משה לא הגיש הצעה מחייבת להזרים לדסק"ש כ–600 מיליון שקל. גם אם היה מגיש הצעה מחייבת כזו, מדובר היה בעסקת בעלי עניין, שלצורך אישורה יהיה צורך בכינוס אסיפת בעלי המניות של דסק"ש. זאת, שכן כל עסקה עם צד קשור, או עסקה שיש בה הקצאה של 20% לפחות ממניות החברה, מצריכה את כינוס אסיפת בעלי מניות.

במקרה כזה, מכיוון שאלשטיין הוא בעל השליטה באי.די.בי פיתוח – החברה היתה מתנגדת להצעה של בן משה. ואולם התהליך היה עשוי לקחת פרק זמן לא מבוטל, שעלול היה לטרפד את התוכניות של אלשטיין לקדם מהלכים ניהוליים־פיננסיים בדסק"ש.

דסק"ש נחשבת לאחד משני הנכסים הבודדים שנותרו לאי.די.בי. בשל ירידה בביצועים של החברות הבנות סלקום ושופרסל, ועקב ביטול הנפקתה של אדמה, שווייה של דסק"ש ירד בשנה האחרונה בעשרות אחוזים. התשואות לפדיון של האג"ח שלה, בהיקף של כ–4.3 מיליארד שקל עלו לסביב 15%.

לדסק"ש יש בקופה מזומנים של כ–1.5 מיליארד שקל, האמורים להספיק לפירעונות עד נובמבר 2016, יש לה הון עצמי של כ–1.9 מיליארד שקל, היא מחזיקה בנכסים הכוללים גם את נכסים ובנין ואלרון.

כנראה בשבוע הבא ייפתח חדר מידע, כחלק מהניסיונות של אי.די.בי פיתוח למכור את כלל ביטוח (כ–55%) הנסחרת לפי שווי שוק של כ–3.5 מיליארד שקל. שמות חדשים שעלו בין המתעניינים: רוברט פינקוס, KKR ו–XIO הסינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker