למה זיסר כן - ופישמן לא

בנק הפועלים תובע ממוטי זיסר חצי מיליארד שקל

מקורבים למגעים: "זיסר שבר את כל הכלים, ולכן הוחלט לפעול נגדו. לווים אחרים נותנים כבוד לבנק ומתייחסים יפה". החוב הפרטי של זיסר להפועלים מסתכם בכמיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בנק הפועלים הגיש באחרונה תביעה אישית בסכום של 500 מיליון שקל נגד מוטי זיסר. התביעה הוגשה לאחר שהמגעים בין הצדדים, שכבר נמשכים כארבע שנים, בנוגע לגיבוש הסדר חוב בחברות הפרטיות של זיסר - מרכזי שליטה, אירופה ישראל וויקטורי - לא נשאו פרי.

החוב הפרטי של זיסר לבנק הפועלים, הנמצא תחת ניהולו של ציון קינן, מסתכם בכמיליארד שקל. ואולם, לפי מקורבים לבנק, מתוך הערכה שלא ניתן יהיה לגבות את מלוא החוב, ומשיקולי עלות אגרה הנדרשת בגין הגשת תביעה בהיקף כספי כה גבוה, החליטו בבנק להגיש תביעה על סך 500 מיליון שקל בלבד.

מוטי זיסר צילום: עופר וקנין

בנק הפועלים מיחזר והגדיל את החוב של זיסר במחצית הראשונה של 2008, לאחר שלאומי, שהיה שותף עם הפועלים בחוב הפרטי של זיסר, החליט לא למחזר לו את החוב. זיסר שעבד נגד החוב את מניות השליטה באלביט הדמיה הציבורית (כ-47%) שנסחרה אז לפי שווי שוק של יותר מ-5 מיליארד שקל, והעמיד ערבות אישית על מלוא החוב. בתחילת 2014 איבד זיסר את השליטה באלביט הדמיה שקרסה; השווי של אלביט מגיע כיום לכ-165 מיליון שקל בלבד - דבר שפגע בשווי הבטוחות שבידי הפועלים.

ראש החטיבה העסקית בבנק הפועלים, יעקב אורבך, ניסה עם כניסתו לתפקיד ביולי 2014 להגיע להסדר עם זיסר, אבל המגעים לא הבשילו לכדי הסכמות. בדיעבד התברר כי זו אחת מעסקות האשראי הגרועות ביותר שביצע בנק ישראלי כלשהו מול לווה בודד. עם זאת, הפועלים ניצל את הרווחים גבוהים שרשם בשנים האחרונות בפעילות הליבה והפריש חוב זה להפסדי אשראי. לפיכך, כל סכום שהבנק יצליח לגבות מזיסר, יירשם במאזני הפועלים כריקוברי (הכנסות בגין חובות שהופרשו בעבר).

בתוך כך, נודע כי זיסר ורעייתו ברכה אמנם פינו לפני כמה חודשים את הווילה המפוארת בכפר גנים שבפתח תקוה, אבל כונס הנכסים מטעם לאומי, עו"ד יניב אזרן, אינו מצליח למצוא קונה שיהיה מוכן לשלם בעבור הווילה סכום גבוה יותר מכ-28 מיליון שקל שהציעו המקורבים לזיסר, אנשי עסקים מוטי גנץ ושאול זילברשטיין; לפני כמה חודשים פסל שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, את מועמדותם לרכישה.

אליעזר פישמן צילום: דודו בכר

מבחינת לאומי, עסקה זו כדאית, שכן כל סכום שיתקבל מעבר ל-17 מיליון שקל - גובה המשכנתה שזיסר חייב בעבור הבית - יכסה את החוב. מבחינת הפועלים, עסקה זו אינה כדאית דייה, מכיוון שהבנק יקבל את העודפים מהמכירה עד סכום של 11 מיליון שקל בלבד. הפועלים מנסה להשתלט על הדירות של זיסר במתחם ממילא בירושלים ששוויין מוערך בכ-20 מיליון שקל, ולפנות את ילדיו מבתיהם המוערכים ב-10–15 מיליון שקל. הדיונים על סוגיות אלה יתקיימו ביוני–יולי 2015 אצל השופט אורנשטיין.

הפועלים נחשב לאורך השנים הבנק המוביל במערכת הבנקאות בכל הנוגע למימון אמצעי שליטה של הלווים הגדולים במשק. כמה מאותם לווים הסתבכו מבחינה עסקית ואינם מצליחים לפרוע את חובם לבנק. עם הלווים נמנים אליעזר פישמן שחברות הפרטיות שלו חייבות לבנק כ-1.5 מיליארד שקל, נוחי דנקנר שחייב לבנק כ-150 מיליון שקל באופן אישי, ויוסף גרינפלד מבעלי קרדן שחייב כ-120 מיליון שקל; באחרונה התחיל לאומי בהליכי פשיטת רגל נגד גרינפלד בגין חוב של כ-110 מיליון שקל.

לווים אלה העניקו בעבר לבנק הפועלים ערבויות אישיות (לפחות על חלק מהחוב), אבל הבנק אינו ממהר לממש את הערבויות, כמו במקרה של זיסר; שווי הביטחונות שבידי הפועלים נמוך משמעותית מגובה החובות המסתכמים במצטבר בכ-1.8 מיליארד שקל. בנוגע לפישמן, בנק הפועלים מנסה בשיתופו למכור את טן ולגבש הסדר חוב בהום סנטר. בנוגע לדנקנר, הפועלים מעדיף להצטרף להסדר עם שאר הבנקים במקום להוביל את ההסדר, ובמקרה של גרינפלד, הבנק ממתין להחלטות בית המשפט בנוגע לבקשת לאומי להכריז עליו פושט רגל.

מקורבים למגעים: "זיסר שבר את כל הכלים מול הפועלים, ולכן הבנק החליט לפעול נגדו, בעוד שעם לווים אחרים שנותנים כבוד לבנק ומתייחסים אליו יפה, בהפועלים לא שוברים את הכלים כל־כך מהר".

מבנק הפועלים נמסר בתגובה: "אינו נוהגים להתייחס ללקוחות בתקשורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker