המניות הגדולות בוול סטריט מתחילות להתעייף - הגיע הזמן לעבור למניות הקטנות

לאחר שש שנים של עליות, המניות הגדולות בארה"ב מתחילות לגמגם ■ תוסיפו לכך את הציפיות לחזרה של הדולר למסלול התחזקות ואת ניסיון העבר מהעלאות הריבית האחרונות — העלאה שתגיע מתישהו — ותקבלו קרקע פורייה לפריחתן של המניות הקטנות בארה"ב

ארז ברית ויוליה ויימן

ב–2014 היה נראה שאפשר לשכוח מכל התובנות לגבי כללי ההשקעה, ומה שצריך לעשות זה פשוט להשקיע הכל במדד S&P 500 שלא מפסיק לטפס. אבל אז באה שנה חדשה, שנה שישית ברציפות של שוק שורי במניות ארה"ב (או כך אנחנו מקווים), והמדד המוביל נאבק על כל 0.1% כדי להישאר חיובי, תוך תנודתיות מוגברת. תוסיפו לזה את מכפילי הרווח הגבוהים שמייקרים את המניות, וניתן להבין למה כל כך הרבה כסף עבר מתחילת השנה מהתעודות וקרנות הסל האמריקאיות אל עבר מתחרותיהן האירופיות.

אלא שגם אפיקי ההשקעה באירופה התייקרו, שלא נדבר על הסיכון התמידי של זעזוע בשווקים מצדה של יוון. אז מה אמורים לעשות המשקיעים שרוצים להישאר עם תיק מגוון על פני שווקים שונים? אז זהו, שאין צורך לצאת מארה"ב — גם שם עדיין יש מניות עם פוטנציאל לעליות חזקות, שהחולשות של S&P 500 לא ממש מעיבות עליהן. אלו הן המניות הקטנות (Small Cap) האמריקאיות.

שוק המניות האמריקאי מושפע מאוד מהדולר, שכמובן משפיע על הכלכלה וגם מושפע ממנה. הדולר התחזק מאוד מאז המחצית השנייה של 2014 ועד מארס השנה, ומאז נחלש מעט. התחזקותו נבעה מהשיפור המתמשך והמשמעותי בכלכלת ארה"ב, כולל שיפור בולט בשוק העבודה. השיפור הזה תמך בהערכה שהפדרל ריזרב האמריקאי יעלה את שיעורי הריבית השנה, בראשונה זה שש שנים.

מתקן של הרקולס. תשואה של 90% בשנה — הרביעית בגובהה במדד ראסל 2000צילום: בלומברג

כל זאת, כשברקע נמשכים הגמגומים בכלכלותיהן של מרבית המדינות המפותחות העיקריות, שם הבנקים המרכזיים נוקטים צעדים תומכי צמיחה, כמו רכישות האג"ח שמבצע הבנק המרכזי של אירופה במסגרת ההרחבה המוניטרית. הכיוונים המנוגדים במדיניות המוניטרית שמיישמת ארה"ב אל מול המדינות האחרות, הם הגורם העיקרי להתחזקות הדולר.

מדד הדולר, שעוקב אחר תנועותיו לעומת סל משוקלל הכולל את המטבעות של שש המדינות המפותחות העיקריות, עלה בכ–19% בשנה האחרונה ונמצא בשיא של 11 שנה — אם כי מאז מארס איבד מדד הדולר 4.5% על רקע היחלשות בנתונים הכלכליים, בפרט שיעור הצמיחה הנמוך מאוד ברבעון הראשון של 2015.

דולר חזק מחליש את החברות הגדולות

המגמה העתידית אינה ברורה. מצד אחד, הכלכלה האמריקאית התאוששה והגיעה למצב טוב שבו היא לא צפויה לספק הפתעות חיוביות רבות שיזניקו את המטבע, כשרבים מביעים חשש שהדולר עלה מהר מדי — הנתונים הכלכליים החלשים יחסית שפורסמו באחרונה גם חיזקו את הספקולציות שהפד לא ימהר להעלות ריבית; הציפיות למועד ההעלאה הוזזו לספטמבר ואף לדצמבר.

מצד שני, שוק התעסוקה — קריטריון עיקרי למצב הכלכלה כולה — נמצא במצב מעולה, עם שיעור אבטלה ברמה הנמוכה מאז 2008. הצפיפות המחודשת בשוק העבודה מייצרת לחצי שכר, שבחודשים האחרונים החלו להתגבר. כתוצאה מכך, גם ציפיות האינפלציה, שעד כה היו בתרדמה עמוקה, מראות באחרונה סימני התעוררות.

תוסיפו לכך את המטבעות שמולם נמדד הדולר, שכל הסימנים מצביעים על כך שמתישהו בקרוב יחדשו את מגמת ההיחלשות, כי הרי במדינות הללו הבנקים המרכזיים ממשיכים להציף את השווקים בנזילות. כך, סביר להניח שבטווח הקצר הדולר ייחלש, בעיקר אם יצאו נתונים כלכליים חלשים או חלשים מהצפוי — אבל בטווח הארוך יותר (בפרט לאחר העלאת הריבית בארה"ב) הוא יחזור לטפס.

מטבע מקומי חזק אמנם מיטיב עם הצרכנים ועם החברות שפונות לשוק הפנימי, אבל הוא פוגע מאוד ביצואנים ובחברות הבינלאומיות שמפיקות חלק ניכר מהכנסותיהן ממכירות בחו"ל. S&P 500 הוא מדד של חברות גדולות ובינלאומיות, וככזה הוא מושפע מהדולר דרך רווחי החברות.

החברות האמריקאיות הגדולות הכלולות במדד זה מפיקות בממוצע כ–45% מרווחיהן ממכירות בחו"ל. לכן, זה לא ממש מפתיע שאנליסטים הפגינו פסימיות בתחזיות הרווחים לאותן החברות ברבעון הראשון. התוצאות בפועל אמנם היו טובות מהצפוי, אבל עדיין העידו על פגיעה מצדו של הדולר, שזינק באותה תקופה ב–9% — ברבעון הראשון של 2015 רשם S&P 500 עלייה של 0.4% בלבד.

לפי הערכות, החברות שיותר ממחצית הכנסותיהן נובעות מעסקיהן מחוץ לארה"ב רשמו בממוצע נפילה של 10% ברווחים ובהכנסות ברבעון הראשון. ג'נרל אלקטריק דיווחה שהתחזקות הדולר גילחה 120 מיליון דולר מרווחי הרבעון הראשון, בג'נרל מוטורס התלוננו על נפילה של 1.8% ברווחים, וקימברלי קלארק ייחסה ירידה של 9% בהכנסות לתנודתיות המטבעות.

כ–90% מהחברות הכלולות במדד S&P 500 כבר הספיקו לדווח על תוצאות הרבעון הראשון. החששות כי אמריקה התאגידית נכנסת לתקופה של "מיתון רווחים" לא התממשו — ההערכה היא שהרבעון הסתיים עם עלייה של 0.1% ברווחים לעומת הרבעון הקודם, ולא עם צניחה של 4.7% כפי שהאנליסטים צפו בסוף מארס.

מתוך החברות שדיווחו, 71% היכו את תחזיות הרווחים ו–45% ניצחו את תחזיות המכירות. עם זאת, אם הנתון הזה לא ישתנה משמעותית לאחר שכל החברות ידווחו (וכנראה שלא), הגידול ברווחים ברבעון הראשון של 2015 יהיה הנמוך מאז הרבעון השלישי של 2012. יתרה מזאת, אף שתשעה מתוך עשרה מגזרים במדד הפתיעו לטובה בדיווחיהם, הרווחים בכל המגזרים קטנו לעומת הרבעון הרבעון האחרון של 2014.

גם אם נתעלם ממגזרי האנרגיה וחומרי הגלם, שהכנסותיהם נפגעו קשות מהירידות במחירי הנפט והסחורות, התמונה עדיין אינה ורודה במיוחד, עם נפילה של 4.6% ברווחים לעומת הרבעון הקודם. לגבי הרבעון הנוכחי, קשה עדיין לפרסם תחזיות מבוססות: הדולר אמנם תיקן באחרונה כלפי מטה והנפט כלפי מעלה — אבל זה לא אומר שהחברות במדד S&P 500 יכולות לנשום לרווחה.

המניות הקטנות נהנות משני העולמות

המשקיעים שמעוניינים להישאר במניות ארה"ב לא חייבים להגביל עצמם למניות הגדולות. החברות הקטנות (בקנה מידה אמריקאי, כמובן), כפי שהן מיוצגות במדד ראסל 2000 (Russell 2000), מהוות כ–10% משווי שוק המניות בארה"ב. המאפיינים והביצועים של המניות הקטנות שונים מאלו של הגדולות, מה שמאפשר לגוון את תיק ההשקעות בפלח האמריקאי.

כמו כן, המניות הקטנות מציעות הזדמנות להרוויח מחוזקה של הכלכלה הפנימית ומכוחו של הצרכן האמריקאי — החברות הקטנות פונות יותר לשוק הפנימי, ובכך אינן חשופות לתנודתיות המטבע. יתרה מזאת, התחזקות הדולר מיטיבה עם החברות הקטנות בארה"ב, שכן זה מקטין את עלויות האנרגיה והתשומות המיובאות. ולא נשכח את המשקיעים הזרים, שנמשכים לנכסים האמריקאיים בתקופות של התחזקות הדולר ומזרימים כספים דווקא לנכסים שנחשבים מסוכנים יותר, כמו המניות הקטנות.

היסטורית, בתקופות שבהן הדולר נחלש אל מתחת לממוצע הרב־שנתי, התשואה השנתית הממוצעת של המניות הקטנות היתה 9.2% — נמוך מעט של 10.4% שסיפק S&P 500. לעומת זאת, בתקופות של התחזקות משמעותית של הדולר, ב–15% או יותר, הציגו החברות במדד Small Cap תשואה שנתית של 13.6% בממוצע, לעומת 10.7% של החברות הגדולות.

ואכן, ברבעון הראשון, כפי שניתן להעריך על פי נתוני 45% מהחברות במדד ראסל 2000 שכבר הספיקו לדווח, החברות הללו רשמו זינוק של 15% ברווחים לעומת הרבעון הראשון של 2014. החברות הגדולות רשמו בתקופה הזאת עלייה של 2% בלבד ברווחים.

ומה לגבי העלאת הריבית? רבים חוששים שעלייה בעלויות המימון תכביד יותר על המניות הקטנות מאשר על הגדולות. אם כי בשני המקרים של העלאות הריבית האחרונות, ב–1999 וב–2004, לאחר תגובה שלילית התחלתית, המניות הללו חידשו את העליות והציגו ביצועים מעולים כבר בטווח של שישה חודשים לאחר ההעלאה. אין ספק שהמניות הקטנות הן תנודתיות יותר מהגדולות, אבל בטווח ארוך הן מציגות ביצועים טובים יותר.

ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל, ויימן היא אנליסטית מקרו לשווקים גלובליים בטנדם. אין לראות בכתבה המלצה לרכישה, מכירה או שיווק של ני"ע, והיא לא מהווה תחליף לייעוץ השקעות. טנדם קפיטל עשויה להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker