כל הסיבות לשיא בבורסה - והיכן יש סיכון גדול?

ת"א 25 חצה לראשונה את רף 1,700 הנקודות ■ בשבועות האחרונים חלק מהשחקנים החליטו להקטין חשיפה לשוק האג"ח, והכסף שהתפנה להם עבר בחלקו לשוק המניות

עמי גינזבורג
עמי גינזבורג

המדד המוביל בבורסה של תל אביב ממשיך לשבור שיאים חדשים. היום חצה ת"א 25 לראשונה את גבול 1,700 הנקודות והוא ננעל ברמה של 1,708 נקודות. מתחילת 2015 כבר עלה ת"א 25 ב-16.8%. המניות הבולטות במדד מתחילת השנה הן מפתחת התרופות אופקו שעלתה ב-71%, מליסרון (39%), נייס
(32%), עזריאלי (29%) ופרוטרום (28%). בתחתית הרשימה מצויות כיל
(0% מתחילת השנה), בזק (2%) ומגדל ביטוח (7%).

פעילי הבורסה מציינים כי הסיבה המרכזית לתנופת העליות בשוק המניות היא היעדר אלטנרטיבות השקעה בשוק האג"ח. בשבועות האחרונים חלק מהשחקנים החליטו להקטין חשיפה לשוק האג"ח והכסף שהתפנה להם עבר בחלקו לשוק המניות. הדבר גרם לתיקון משמעותי בשוק האג"ח, בייחוד באג"ח לטווח ארוך, בעוד ששוק המניות חזר לעלות.

למרות התיקון, התשואות באג"ח הממשלתיות עדיין קרובות לשפל הסטורי. כך למשל אג"ח שנפדית ב-2026 נסחרת בתשואה לפדיון של 2.20% בלבד, דומה מאוד לאג"ח של ממשלת ארה"ב ל-10 שנים שהתשואה עליה היא 2.23%. באג"ח שנפדית ב-2042 התשואה לפדיון היא 3.13%, לאחר שבסוף אפריל היא היתה במחיר שיא והתשואה עליה עמדה על 2.45% בלבד. מאז נפל מחיר האג"ח הזו בכ-10%.

משקיעים וסוחרים בישראל סבורים שעקב התשואות הנמוכות, הסיכון בשוק האג"ח גבוה מדי. מדד אפריל שהיה גבוה יחסית מוביל חלק מהשחקנים להעריך שקצב האינפלציה בישראל יחזור בקרוב לטווח של יעד האינפלציה הממשלתי, דהיינו בין 1% ל-3% בשנה. ברמת אינפלציה כזו אג"ח שקליות אינן נותנות פיצוי מספק לטווח ארוך, והמשקיעים מעדיפים לשים את מבטחם בשוק המניות, שהמחירים בהן עדיין נראים בתחום הסביר. הנתונים של הכלכלה הישראלית אמנם הראו השבוע על צמיחה מתונה, אולם עדיין מדובר שצמיחה שגבוהה משמעותית לעומת זו שמציגות המדינות המפותחות באירופה.

הסבר נוסף שניתן היום בשוק לעלייה במחירי המניות הוא חשש של משקיעי נדל"ן מפני החמרת המיסוי בענף על משקיעים. עקב כך, סבורים חלק מהסוחרים, משקיעים מפנים כספים שיועדו קודם לכן על ידם לרכישת דירות להשקעה לשוק המניות.

לצד העליות בבורסה ניכרת גם היום גם התחזקות של השקל מול היורו. המטבע האירופי האחיד נסחר הבוקר ברמה של 4.30 שקל ליורו, ירידה של 1.1% לעומת מחירו אתמול. ירידת היורו מול השקל תואמת את התנועה שלו בעולם. מול הדולר נחלש היורו ב-1.1% לרמה של 1.12 דולר ליורו. מתחילת 2015 איבד היורו 9% מערכו מול השקל.

חולשת היורו בעולם מוסברת בעיקר בחששות מפני יציאה של יוון מגוש היורו, דבר שעלול לערער את האמון במטבע האירופי. יוון קרובה לרגע האמת וביוני הקרוב עשויה קופת המדינה להתרוקן. במצב זה הממשלה לא תוכל לפרוע חובות ולא תוכל לשלם משכורות לעובדי מדינה. בלא הסכם מול שותפותיה לגוש לא תוכל יוון לקבל את החלק האחרון בחבילת הסיוע שהובטחה לה תמורת ביצוע רפורמות שיקטינו את הוצאות הממשלה היוונית. חדלות פירעון של יוון, הגם שהיא נראית כבעלת השפעה פחותה מבעבר, עלולה להצית טלטלה בשוקי האג"ח האירופים, ועלייה בחשש מכושר הפרעון של מדינות נוספות בגוש כגון איטליה ופורטוגל.

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ