הפיקוח על הבנקים מגביל את האשראי לקבוצות הלווים הגדולות במשק

המפקח על הבנקים דודו זקן הודיע כי יצמצם בכ-33% את יכולת הבנקים להעניק אשראי לקבוצות לווים גדולות, באמצעות שינוי הגדרת המונח "הון" בהוראות הפיקוח ■ ההוראה רלוונטית במיוחד לבנק הפועלים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

המפקח על הבנקים, דודו זקן, הודיע בטיוטת חוזר כי הוא מצמצם בכ-33% את יכולת הבנקים להעניק אשראי לקבוצות הלווים הגדולות במשק, באמצעות שינוי של הגדרת המונח "הון" בהוראות הפיקוח. ההוראה רלוונטית במיוחד לבנק הפועלים, שהוא הבנק בעל ריכוזיות האשראי הגבוהה בישראל.

צמצום החשיפה של הבנקים לקבוצות הלווים הגדולות ייעשה על ידי שינוי במונח הון הבנק בהוראות המפקח. במקום שהחשיפה לקבוצות הלווים תימדד ביחס להון הפיקוח של הבנק, הבנקים יידרשו למדוד את החשיפה ביחס להון רובד 1, הנמוך בכ-33% מההון הפיקוחי. המשמעות היא שהבנקים יידרשו להמשיך ולהקטין את חשיפתם ללווים הגדולים במשק. עד היום ההוראות קבעו כי החוב של לווה לא יעלה על 15% מהון הבנק, והחוב של קבוצת לווים לא יעלה על 25% מהון הבנק. הוראה זו נותרת בעינה, אבל המונח הון יצטמצם, כאמור.

יאיר סרוסי, יו"ר הפועלים ועידן עופרצילום: מוטי מילרוד

בבנק הפועלים ההון הפיקוחי מסתכם בכ-49 מיליארד שקל (ראו תרשים), ואילו ההון רובד 1 (המורכב רובו ככולו מההון העצמי החשבונאי של הבנק) מסתכם בכ-33 מיליארד שקל. כלומר, אם קבוצת לווים יכולה היתה לקבל מבנק הפועלים עד כה הלוואות בהיקף של 12.25 מיליארד שקל, בעקבות יישום ההוראה החדשה תוכל אותה קבוצה לקבל לכל היותר 8.25 מיליארד שקל.

ההוראה החדשה תיושם עד סוף 2018

על פי דו"חות הפועלים, קבוצת הלווים הגדולה בבנק לוותה כ-9 מיליארד שקל, נכון לסוף 2014. לפי הערכות במערכת הבנקאות, קבוצת הלווים הזו היא משפחת עופר. אמנם עסקיהם של ליאורה ועידן עופר מנוהלים בנפרד, אבל בעיני הפיקוח על הבנקים שני הפלגים של המשפחה עונים על ההגדרה של קבוצת לווים אחת. אילו ההוראה היתה מיושמת באופן מיידי, הבנק היה נדרש לצמצם את החשיפה לקבוצת הלווים הגדולה ביותר שלו ב-750 מיליון שקל - מ-9 מיליארד ל-8.25 מיליארד שקל.

דודו זקן צילום: תומר אפלבאום

ואולם ההוראה החדשה תיושם בהדרגה עד סוף 2018, ועד אז הבנק מתכנן להגדיל את הונו. בנק הפועלים הודיע באחרונה על העלאה של יעד הלימות ההון שלו ל–10.75% עד סוף 2017. הגדלת הון הבנק תגדיל כנגזרת מכך גם את היקף החשיפה המקסימלית שלו לקבוצות הלווים הגדולות. עם זאת, בבנק לא מעוניינים לשמור על החשיפות הגבוהות לקבוצות הלווים ופועלים בשנים האחרונות באופן מדורג לצמצום החשיפה, בשל ההכרה בסיכונים הכרוכים במידת ריכוזיות תיק האשראי. בשנים האחרונות סוכנויות דירוג האשראי הבינלאומיות חזרו וציינו בסקירותיהן על הבנקים הישראלים כי אחד ממקורות הסיכון המרכזיים שלהם הוא סיכון ריכוזיות האשראי.

המפקח על הבנקים ציין בחוזר שהפיץ למערכת הבנקאות כי ההוראות החדשות הן "על רקע המלצות ועדת באזל בתקן האחרון בנושא חשיפות גדולות מאפריל 2014. בבנק לאומי ההון הפיקוחי מסתכם בכ-42 מיליארד שקל, ואילו ההון רובד 1 מסתכם בכ-28 מיליארד שקל - פער של 33%. עם זאת, בשונה מבנק הפועלים, לבנק לאומי אין חשיפות משמעותיות לקבוצות הלווים. לפי דו"חות לאומי ל-2014, "החבות המצרפית של לווים גדולים, קבוצות לווים וקבוצות לווים בנקאיות, שחבותם עולה על שיעור של 10%, מהווה 11.4% מהון הבנק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker