סלינגר התקפלה: איך קנס של 14 מיליון שקל התכווץ ל-3 מיליון שקל בלבד?

אגף שוק ההון תיכנן להטיל על כלל ביטוח את הקנס המקורי, שנחשב חריג בגודלו, בעקבות כשלים בהעברת נתונים למסלקה הפנסיונית - מערכת מידע שהוקמה עבור החוסכים

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

קנס של 14 מיליון שקל שתיכננה בדצמבר הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, להטיל על כלל ביטוח, יופחת לקנס של 3 מיליון שקל בלבד. הקנס, שהושת בעקבות כשלים בהעברת מידע למסלקה הפנסיונית, עתיד היה להיות מהגבוהים שהוטל על חברת ביטוח, ואמור היה לשקף את חומרת האירועים. ואולם קנס של מיליוני שקלים בודדים לבסוף, כמעט לא יורגש על ידי כלל ביטוח.

נראה כי המגמה של קנסות נמוכים, כפי שהטיל האגף עד היום, נמשכת. מדו"ח הפיקוח על הביטוח ל–2013 עולה כי סך הקנסות שהטיל האגף ב–2013 על חברות ביטוח הסתכם בכ–5.2 מיליון שקל. את הקנס הגדול ביותר ביותר ב–2013 ספגה חברת הביטוח שירביט, עם קנס של כ–3 מיליון שקל בגין הפרת חוזה שמאים. הדו"ח של 2014 עדיין לא התפרסם במלואו, אך מהפרקים שפורסמו עולה כי נרשמה עלייה קלה בגובה הקנסות. כך למשל נקנסה אליהו ביטוח ב–1.7 מיליון שקל כי לא מינתה מנכ"ל, ואילו חברת הביטוח הפניקס נקנסה במיליון שקל בגין הפרת חוזר של האגף.

כלל ביטוח, המנוהלת על ידי איזי כהן, סיכמה את 2014 עם רווח כולל לאחר מס לבעלי המניות בהיקף של 362 מיליון שקל. היקף הנכסים המנוהלים בקבוצה הסתכם ב-2014 ב-160 מיליארד שקל, לעומת 149 מיליארד שקל בסוף 2013, גידול של 7.7%.

דורית סלינגרצילום: עופר וקנין

המסלקה הפנסיונית היא מערכת מידע מרכזית שאת הקמתה יזם משרד האוצר, ומאפשרת לכל חוסך לקבל מידע על החיסכון הפנסיוני שלו ולבצע פעולות באופן פשוט, זול ואמין. כיום מי שיכולים להשתמש במסלקה הם חברות הביטוח וסוכני הביטוח. העבודה באמצעות המסלקה מגבירה את יעילות ודיוק הפעולות, תוריד עלויות ותנגיש ייעוץ פנסיוני לכלל האוכלוסייה.

המסלקה הפנסיונית מציגה מידע מפורט על מוצרים פנסיוניים: קרנות פנסיה, קופות גמל, ביטוחי מנהלים, קרנות השתלמות ומוצרי ריסק, מוות ואובדן כושר עבודה. באוצר מצפים כי המסלקה תאפשר לכל חוסך לפנות, בקלות וביעילות, לכל חברות הביטוח, הגמל והפנסיה לקבלת מידע ולביצוע פעולות בחיסכון פנסיוני באמצעות האתר. בעתיד המסלקה הפנסיונית אמורה לאפשר גם העברות כספיות.

מהאוצר נמסר בתגובה: "אגף שוק ההון בחן את כל הנתונים והחליט על גובה הקנס. לחברה שקיבלה את הקנס ניתנה אפשרות להגיע לשימוע. זו דרך ההתנהלות הרגילה. בסופו של דבר, גובה הקנס משקף את ההפרות שביצעה החברה".

בכלל ביטוח סירבו להתייחס לידיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker