בלעדי

לקראת עסקת ענק: יעקב גלברד וקרן בלקסטון מנהלים מו"מ לרכישת רשת מגה

הערכות: מרכיב המזומן בעסקה יהיה נמוך, וגלברד ייקח על עצמו את הערבות להתחייבויות מגה - כ-300 מיליון שקל ■ קרן בלקסטון מנהלת נכסים ב-310 מיליארד דולר ונסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 29 מיליארד דולר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים11

וקרן בלקסטון מנהלים משא ומתן לרכישת של אלון רבוע כחול - כך נודע ל-TheMarker. כוללת את הרשתות מגה בעיר, YOU ומגה בול. קרן בלקסטון מנהלת נכסים ב-310 מיליארד דולר ונסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 29 מיליארד דולר. ערבה להתחייבויותיה הכספיות של מגה בכ-300 מיליון שקל. ההערכות הן כי מרכיב המזומן בעסקה יהיה נמוך, וגלברד ייקח על עצמו את הערבות של קבוצת אלון לחובות מגה.

ל יש ניסיון עשיר בתחומי הקמעונאות והשיווק. אחרי שפרש מקו אופ הרבוע הכחול כיהן כיו"ר פיצה האט והקים מיזם סחר אלקטרוני שכשל. ב-2005, עת קריסת רשת קלאבמרקט, הוזכר גלברד כמי שכיהן כסגן יו"ר קלאבמרקט בזמן שכיהן כמנכ"ל פלאפון. בתגובה, האשים אותו נשיא קוקה קולה, רוני קוברוסקי, בכך שהמשיך למכור מוצרים לקלאבמרקט בסמוך לקריסתה - כיוון שגלברד הטעה אותו. לאחר מכן מונה למנכ"ל בזק וגם שם עזב בסכסוך מתוקשר עקב פרשת האופציות, שבמסגרתה אושרו לו ולבכירים נוספים אופציות בהליך לא תקין. מספר שנים לאחר מכן פוצה ב-9 מיליון שקלים כחלק מהסכם פשרה בינו לבין בזק .

יעקב גלברד

בסך הכל כיהן גלברד בתפקידים שונים ברבוע כחול ישראל במשך 17 שנים, בהם בתפקיד סמנכ"ל הכספים. לפני כ-19 שנה מונה למנכ"ל רבוע כחול ישראל - החברה הציבורית שהחזיקה בכל פעילות קמעונות המזון של קבוצת אלון ולימים נמחקה מהמסחר בבורסה ומוזגה עם דור אלון - תפקיד שבו כיהן במשך כשלוש שנים. ב-1999 הודיע על רצונו לפרוש מהחברה, והוחלף על ידי יורם דר. לפני יותר מעשור רכש שלושה סניפים של רבוע כחול, שמושכרים עד היום למגה, ובנוסף הוא מחזיק בנכסים המושכרים כחנויות לרשתות המזון.

במקביל, מנהלים בכירי אלון רבוע כחול משא ומתן למכירת מגה גם מול , בעלי רמי לוי שיווק השקמה. בהודעה לבורסה שפירסם לוי באחרונה הוא אישר כי קיימים מגעים ראשוניים מול מגה. "בתגובה לידיעות שהתפרסמו בעיתונות אודות עסקה אפשרית לרכישת רשת מגה, מתכבדת החברה להודיע כי התקיימו בדיקות ראשוניות על ידיה בקשר לכך, כפי שמתקיימות גם בדיקות מסחריות אחרות כל העת. החברה תדווח ככל שיהיה צורך על פי הדין", נכתב בהודעה.

עם זאת, לקבוצה של גלברד יש יתרון על רמי לוי בכל הנוגע לאישור העסקה על ידי הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה. זאת, בשל מיזוג דומה שאושר בעבר בין קלאבמרקט לשופרסל ונחשב לקו פרשת מים בענף הקמעונות - מכיוון שבעקבותיו התעצמה הריכוזיות במשק.

סניף מגה בעירצילום: עופר וקנין

מנסים להפסיק את הדימום במגה

מגה ספגה הפסד תפעולי בסך 239 מיליון שקל ב-2014-2013. הרשת, שמפעילה 183 חנויות ומעסיקה 6,500 איש, אף סובלת מתדמית גרועה כרשת יקרה ומכוח אדם ותיק ויקר ב-30% מהממוצע בתעשייה שעלותו מוערכת ב-150 מיליון שקל בשנה, אך נהנית ממיקומים טובים במרכזי הערים.

בעיה זו ניצבת בפני אביגדור קפלן, המנכ"ל החדש של קבוצת אלון. זאת, לאחר שהצליח קפלן להביא להסרת איום הפירעון המוקדם של איגרות החוב בהיקף של כ-2.1 מיליארד שקל, ולאחר מכירת השליטה באלון USA לדלק US.

במגה מנסים כעת לפתור חלק מן הבעיות הכלכליות באמצעות ויתורים כספיים מצד העובדים. לפיכך, הבטחת עתידה של מגה לטווח הארוך כרוכה גם בנכונות ועד העובדים של החברה לוותר על חלק מתנאי השכר העודפים שלהם. לדברי אלי אייל, יו"ר ועד העובדים של מגה, ביום חמישי נכתבה טיוטת חוזה בין הצדדים, שלפיו אלה יסכימו לקיצוצים בשכר בהיקף של למעלה מ-40 מיליון שקלים.

עם זאת, הדבר לא פותר את כל בעיותיה של מגה והיא תזדקק ככל הנראה לפתרון משולב של הזרמת מאות מיליוני שקלים בידי בעלי אלון רבוע כחול, מחיקת נתח מחובותייה של מגה לבנקים וסגירה של שטחי מסחר שמניבים פדיון נמוך. זאת כדי לחסוך 70-60 מיליון שקל לשנה בהוצאות שכירות ארנונה ושכר.

לא ניתן היה להשיג את תגובתם של יעקב גלברד ומנכ"ל אלון רבוע כחול אביגדור קפלן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker