אפריקה נכסים תשלם מס של 280 מיליון שקל על מכירת קניון רמת אביב

המחלוקת בין החברה לרשות נסובה על עמדת החברה בקשר להפסדים חשבונאיים, חלוקת רווחים משערוך בעת מכירת קניון רמת אביב וכן אופן החישוב של עלות מניותיה בחברה המחזיקה בקניון

מיכאל רוכוורגר

חברת הנדל"ן אפריקה נכסים עידכנה בדיווח לבורסה כי קיבלה צווים לתשלום מס של כ–280 מיליון שקל עבור 2008–2010 וכן עבור 2009–2011. הצווים התקבלו לאחר שהחברה לא הצליחה להגיע להסכם פשרה עם רשות המסים.

המחלוקת בין החברה לרשות נסובה על עמדת החברה בקשר להפסדים חשבונאיים, חלוקת רווחים משערוך בעת מכירת קניון רמת אביב וכן אופן החישוב של עלות מניותיה בחברה המחזיקה בקניון והוצאות מימון שלא הוכרו כהוצאה. שומת המס של החברה עבור 2008 מבוססת על עמדתה, שלפיה ההפסד שעליו דיווחה קשור בהפרשי שער המטבע בגין הלוואה שהעמידה, שאינם מוכרים כהוצאה עסקית.

קניון רמת אביב צילום: ניר כפרי

שומת המס לגבי 2009 מתייחסת לכך שדיווידנדים שחולקו לחברה מתוך רווחי שערוך שבוצעו על ידי החברה הבת שהחזיקה בקניון רמת אביב, היוו חלק מהתמורה שהתקבלה בעת מכירת מניות החברה הבת, ובהתאם לכך הרווחים מחוייבים במס חברות. נוסף על כך השומה מתייחסת לטענה שאופן החישוב של עלות המניות לצורך חישוב ההפסד ממכירת המניות לא מתקבל על ידי פקיד השומה.

לפני כמה שנים אמר מנהל רשות המסים, משה אשר, בדיון בוועדת הכספים כי המדינה הפסידה 200 מיליון שקל בשל "פירצה בחוק" בקשר למיסוי רווחי שערוך. אשר לא נקב בשמות, אך התכוון לעסקה שבמסגרתה מכרה אפריקה נכסים למליסרון את קניון רמת אביב.

אפריקה נכסים מסרה בתגובה: "אפריקה ישראל נכסים חולקת על עמדתה של רשות המסים בנושא, וסבורה כי בידיה טענות טובות כנגד עמדות אלה, ולכן בכוונתה לערער על צווים אלה על פי הנהוג בחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker