הפועלים ופישמן עושים זאת בעצמם: מנסים לגבש הסדר חוב בהום סנטר

הבנק מנסה לגבש עם פישמן הסדר חוב כולל של כ-400 מיליון שקל בהום סנטר 
שבשליטתו, ולקדם עמו את מכירת חברת הדלק והקמעונות טן למשפחת נוימן

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

ככל הידוע, אליעזר פישמן אינו עומד בתשלומים לפי לוחות הסילוקין המקוריים של ההלוואות שקיבל מבנק הפועלים. ואולם ראשי הבנק אינם ממהרים לנקוט צעדים משפטיים נגדו, אלא מנסים לגבש עמו פתרון. הבנק מחזיק בערבויות אישיות כנגד חובותיו האישיים של אליעזר פישמן המוערכים ב-1.5 מיליארד שקל.

בנק הפועלים, הנמצא תחת ניהולו של ציון קינן, כבר הפריש לחובות מסופקים יותר ממיליארד שקל, כך שהחובות של פישמן אינם מאיימים על יציבותו. הבנק מנסה לגבש עם פישמן תוכנית התייעלות ותוכנית עסקית במטרה לשפר את הביצועים הירודים שהיו בשנים האחרונות לרשת הקמעונות "עשה זאת בעצמך" הום סנטר, הנמצאת בשליטת פישמן (90%); מניות השליטה בהום סנטר משועבדות לבנק. הפועלים ופישמן בוחנים, בין השאר, לבצע שינויים ניהוליים וקיצוץ בהוצאות שעשויים להחזיר את הום סנטר בעוד כמה שנים לרווחיות ולהגדיל את שווייה, ובכך להגדיל את יכולתו של הבנק לגבות נתח יותר גדול מהחוב של פישמן כלפיו.

אליעזר פישמן צילום: דודו בכר

לפני כשבועיים הודיעה הום סנטר על מגעים עם מחזיקי אג"ח ב' לגיבוש הסדר חוב. החוב לבעלי האג"ח מסתכם בכ-115 מיליון שקל. בעלי האג"ח אמורים לקבל מחצית מהחוב ביוני 2015 ואת המחצית השנייה ביוני 2016. החובות של הום סנטר לבנקים, בראשות הפועלים, מוערכים ב-270 מיליון שקל (כולל ערבויות).

ב-2013–2014 הזרים פישמן להום סנטר כ-130 מיליון שקל מכספו לטובת התשלומים לבעלי האג"ח. כעת בעקבות חוסר יכולתו של פישמן לעמוד בחובות פרטיים לבנקים המסתכמים בכ-4.5 מיליארד שקל, הוביל הפועלים עצירת תשלומים לבעלי האג"ח במטרה לגבש הסדר כולל בחברה. בעקבות פתיחת המגעים להסדר חוב, הורידה חברת הדירוג מעלות S&P את דירוג האשראי של הום סנטר, הנמצאת תחת ניהולו של אלי גידור, מרמה של BB לרמה של CC והפסיקה, לבקשת החברה, את המעקב אחר הדירוג.

עם מחזיקי האג"ח הגדולים של הום סנטר נמנים מנורה מבטחים, כלל ביטוח, הפניקס, אקסלנס, מיטב דש ופסגות; כל אחד מהגופים האלה מחזיק בסכומים לא מהותיים מהאג"ח. מהסיבות השמורות עמם המוסדיים אינם ממהרים להרכיב נציגות שתנהל מו"מ עם החברה ופישמן, וייתכן שבסופו של דבר, הנאמנים של סדרת האג"ח, הרמטיק נאמנות, הנמצאת תחת ניהולו של דן אבנון ומירב עופר אורן, ינהלו את מו"מ.

הום סנטר

גם בגיבוש הסדר בחברת מירלנד, הנמצאת בשליטת פישמן, אין נציגות של בעלי האג"ח, והרמטיק מנהלת את המו"מ לגיבושו. מירלנד משלימה בימים אלה את גיבוש הסדר חוב המסתכם בכמיליארד שקל, עם מחזיקי האג"ח הישראליים.

הפועלים ופישמן אף מקדמים את מכירת חברת הדלק והקמעונות טן למשפחת נוימן תמורת כ-250 מיליון שקל. אמנם משפחת נוימן קיבלה בלעדיות לרכישת טן, אבל לא ידוע אם העסקה תושלם; הפועלים מחזיק בשעבוד על מניות השליטה בטן. כמו כן, הפועלים מחזיק בשעבוד על מניותיו של פישמן ב"ידיעות אחרונות" (34%), על כ-6% מכלכלית ירושלים שבשליטתו, ועל מגרשים פרטיים שלו. עם זאת, גובה הביטחונות נמוך בכמיליארד שקל מגובה החוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker