ערן אזרן

בן אומלצ'נקו ואביב גפני, שני צעירים בשנות ה-20 לחייהם, בוגרי 8200 שהשתחררו מצה"ל רק לפני כשלוש שנים, מצאו עצמם בן לילה חלק מקהילה חברתית חדשה - "מתעשרי ההיי־טק החדשים". בדומה לעשרות בעלי חברות שעשו אקזיט בעשרות מיליונים, מכרו השניים (עם שותף שלישי) את הייפרוויז הקטנה, שהעסיקה 10 עובדים בלבד, לצ'ק פוינט בסכום מוערך של 50–80 מיליון דולר.

מתעשרי ההיי־טק החדשים הפכו בשנים האחרונות לאבן שואבת לבנקים זרים המציעים שירותי בנקאות פרטית ללקוחות עשירים במיוחד. עוד ועוד בנקים ומוסדות פיננסיים שזיהו את הפוטנציאל הגלום בתחום בישראל, החליטו לעשות "עלייה", פתחו סניפים מקומיים, או שהרחיבו את פעילותם, כך שיוכלו להציע ללקוחות מישראל שירותי ניהול תיקים בחו"ל או שירות משולב של ניהול תיקים בישראל ומעבר לים.

במארס 2014 פתח בנק דרייפוס השווייצי נציגות בתל אביב, הראשונה מחוץ לשווייץ, שרשאית לעסוק בפעילויות שיווקיות והפניית לקוחות. בנובמבר באותה השנה קיבל בנק פיקטה (PICTET) השווייצי רישיון לניהול תיקים, כך שיוכל להציע את שירותיו ללקוחות ישראלים, ובמקביל גם AndBank הספרדי רכש את השליטה בבית ההשקעות סיגמא במטרה להשיג דריסת רגל בתחום. השלושה הצטרפו לשורה של בנקים ומוסדות פיננסיים הפעילים בשוק המקומי, ובהם יוליוס בר, שנעזר בשירותיו של אהוד ברק לגיוס לקוחות, בנק UBS (שהרחיב את פעילותיו לשוק ההון בישראל במטרה לפנות גם לעשירים "לייט") וסיטי בנק.

אקזיט של מדיה מיינדצילום: עופר וקנין

מתעשרי ההיי־טק החדשים, שכמה מהם כבר ותיקים, ממשיכים - וימשיכו, כנראה, בשנים הבאות - להיות נתח מרכזי בפעילות של הבנקאות הפרטית בישראל. ואולם פעילים בתחום הדגישו כי ישראל הפכה בשנים האחרונות למעצמה של מתעשרים חדשים - לא רק מתחום ההיי־טק. אחד הפעילים סיפר כי מעגל המתעשרים התרחב וכולל גם משקיעי נדל"ן שהחליטו לממש חלק מאחזקותיהם על רקע הגאות בתחום, יבואני רכב ובעלי סוכנויות הנהנים ממסירות של כלי רכב החדשים חסרות תקדים בשנים האחרונות, ובעלי חברות תעשייתיות שנמכרו למשקיעים חיצוניים.

פעיל נוסף סיפר כי אל המיליונרים המקומיים הצטרפו בשנים האחרונות לא מעט יהודים עשירים - כמה מהם מגיעים לישראל עם הון זר (רוסיה, צרפת), וכמה מהם מנצלים את העובדה שמדינת ישראל ממשיכה להיות מקלט מס חוקי, בעוד הפתחים נסגרים במקומות אחרים. לפי אותו פעיל, כמה מהבנקים הזרים החליטו להרחיב את פעילותם בישראל מתוך החלטה אסטרטגית, על רקע הפוטנציאל הגלום בתחום האנרגיה, שנמצא עדיין בצעדיו הראשונים, אבל הספיק "לייצר" כמה מולטי־מיליונרים.

במועד העסקה עם Andbank הודה אורי גלאי, מבעלי סיגמא, כי העושר בישראל גדול - הרבה יותר ממה שחושבים. "זה נכון שיש פערים חברתיים, והתחושה של האזרח קשה, אבל יש בישראל מתעשרים רבים. זו מגמה שהבנקים הזרים זיהו היטב", אמר גלאי ל-TheMarker. גם אם התמונה שתוארה נכונה - ואפילו רק בחלקה - הרי שמעורבותם המתגברת של הבנקים הזרים מוכיחה כי ישראל הפכה למעצמה של מיליונרים. במידה מסוימת היא גם מוכיחה תזה ידועה - הריבית הנמוכה טובה, בעיקר לבעלי האמצעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום