רפורמה בשוק |

רשות ני"ע הופכת את תעודות הסל לקרנות נאמנות

תעודות הסל יהפכו ל-ETF ("קרן סל") עם אפשרות לקביעה של רצועת ביטחון מפני טעויות עקיבה בשיעור מוגבל ■ יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר: "הרפורמה תעניק לציבור הרחב כלי השקעה טוב, שקוף ובטוח יותר לצד הקלה ברגולציה המתוכננת בתחום"

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

לאחר שרשות ני"ע התקשתה להעביר את תיקון 21 לחוק השקעות משותפות, שאמור היה להסדיר את הפיקוח על תעודות הסל, החליט יו"ר הרשות פרופ' שמואל האוזר לקדם מהלך שיאפשר מעבר מהיר יותר של התעודות לפיקוח תחת חוק השקעות משותפות בנאמנות ויצמצם משמעותית את הסיכון המערכתי הגלום במכשיר זה.

במהלך שהודיעה עליו היום הרשות יחדלו תעודות הסל יחדלו להתקיים כנכס מתחייב - כלומר שיש להן חובה להשיא את תשואת המדד אחריו הן עוקבות - ויהפכו ל-ETF ("קרן סל") עם אפשרות לקביעה של רצועת ביטחון מפני טעויות עקיבה בשיעור מוגבל.

כלומר תעודות הסל ישתדלו להניב את תשואת הנכס אחריו הן עוקבות עם מרווח טעות שמקורו מדמי הניהול שגובה מנהל הסל. רק מעבר למרווח הטעות ישיב מנהל הסל את כספם של המשקיעים.

שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך

כיום, בישראל, יש גם לחברות הקרנות נאמנות קרנות סל המכונות קרנות עוקבות. החברה הגדולה בתחום היא מגדל קרנות המנהלת בקרנות אלו כ-15 מיליארד שקל. עכשיו לאור התיקון של הרשות תוכל מגדל, אם תחפוץ בכך להסב את הקרנות העוקבות שלה לקרנות סל. ההבדל בין קרן עוקבת לקרן סל הוא שקרן עוקבת נסחרת כמו כל קרן נאמנות פעם ביום, ואילו קרן סל נסחרת בבורסה באופן שוטף.

על פי המנגנון המוצע, שעקרונותיו סוכמו עם מנהלי תעודות הסל, ישתנה המבנה המשפטי של תעודות הסל מאיגרת חוב לקרן נאמנות, תוך ביטול התחייבות של תעודת סל להשיג את תשואת הנכסים אחריהן היא עוקבת.

ביטול ההתחייבות יביא לנטרול הסיכון היציבותי לו חשופה החברה המנפיקה את תעודת הסל. על מנת לצמצם את הסבירות לקיומה של טעות עקיבה של התעודה ביחס למדד אחריו היא עוקבת, הרשות תאפשר למנהלי תעודות הסל במתכונתן החדשה, ככל שיחפצו בכך, לספק למשקיעים מעין "רצועת ביטחון" בשיעור מוגבל באופן שימנע התממשותו של סיכון מערכתי בשוק ההון.

רצועה זו תתבטא באפשרות לגבות בנוסף לדמי הניהול הקבועים, דמי ניהול משתנים בשיעור מוגבל. דמי ניהול אלה ישולמו למנהל התעודה מתוך התשואה העודפת מעבר לשינוי המדד אחריו התעודה עוקבת ומצד שני ישולמו על ידי מנהל התעודה למחזיקים בה במקרה שהתעודה תשיג תשואת חסר עד לשיעור האמור. טעויות העקיבה כאמור יוגדרו כסטייה המרבית, חיובית או שלילית, של שווי התעודה יחסית למדד אחריו היא עוקבת במשך פרק זמן של שנה קלאנדרית.

לאחר המהלך יהיו תעודות הסל דומות יותר למכשיר ה-ETF המקובל והמצליח בעולם. המבנה החדש של תעודות הסל יאפשר: הקטנה דרמטית של דרישות ההון הצפויות ממנהלי תעודות הסל; צמצום משמעותי של הרגולציה הקיימת והמתוכננת על תחום זה; הורדת החסמים לכניסת מנהלים חדשים לשוק, ובכך תתאפשר תחרות בתחום זה, שכולל היום ארבעה מנפיקים בלבד.

כאמור לאחר השלמת ההסדרה יתאפשר למנהלי קרנות מחקות שיבחרו בכך לרשום את הקרנות למסחר בבורסה ולהפוך להיות מוצר השקעה פאסיבי נסחר, בהתאם למודל זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker