אייל גבאי ושלמה נס רותמים את המוסדיים להשקעה בחברות קטנות

גבאי ונס חוברים לאלחנן נעם מקרן איתן במטרה להקים קרן בהיקף של עד 450 מיליון שקל להשקעה ומתן הלוואות לחברות קטנות ובינוניות ■ הקרן תשתתף במכרז של משרד הכלכלה כדי לקבל מהמדינה מימון של עד 25% מהיקף ההשקעות שתבצע

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4

אייל גבאי, שלמה נס, ואלחנן נעם מייסד קרן איתן, החלו בהקמת קרן השקעות לעסקים קטנים שתתמודד במכרז לקבלת מימון משלים עבורה ממשרד הכלכלה. הקרן מתוכננת להיות בהיקף של 450-300 מיליון שקל. היא תבצע השקעות הן במניות והן בחוב לטווח ארוך בעסקים קטנים ובינוניים בעלי מחזור פעילות של 130-10 מיליון שקל בשנה. מדובר בעסקים שמרכזם הוא בישראל ואינם עוסקים בנדל"ן או בפיננסים. השלושה מצטרפים בכך לקרן פנינסולה שהודיעה בשבוע שעבר על הגשת מועמדות במכרז.

לפי תנאי המכרז של משרד הכלכלה, הקרן תאוגד כשותפות מוגבלת, כאשר השותף הכללי של הקרן יהיה מנהל הקרן. היא תהיה מחויבת לגייס התחייבויות להשקעה ממשקיעים פרטיים ומוסדיים. מעורבות המדינה תכלול התחייבות להשקיע עד 25% מתוך הסכום הכולל בקרן. בנוסף השותף המנהל מתחייב להשקיע בקרן מכספו 1.5% מסך ההשקעות. השקעה של המדינה נועדה להפחית את הסיכון שייפול על השותפים הפרטיים והמוסדיים בקרן. המדינה מקווה שהמכרז יסייע להקמת קרנות נוספות, בדומה לתעשיית ההון סיכון שהחלה אף היא דרך השתתפות ממשלתית בסיכון.

המכרז יתנהל בשני שלבים. בשלב הראשון, שיסתיים בעוד כחודש, יבוצע סינון ראשוני של המתמודדים. בשלב השני יקבלו המתמודדים שלושה חודשים לארגן התחייבויות ממשקיעים מוסדיים ופרטיים לסכום של 300 מיליון ועד 450 מיליון שקל. הזוכה תהיה הקרן שתעמוד בשלושה תנאים. התנאי הראשון הוא גיוס של הסכום הגבוה ביותר; בתנאי השני יועדף מי שיזדקק להשלמת ההון הנמוכה ביותר מהמדינה כדי להגיע לתקרת ה–450 מיליון שקל; והתנאי השלישי הוא רמת הצוות המנהל.

כנס עסקים קטנים בבית העיתונאיםצילום: אורן מג'ר

כדי לתמרץ את המשקיעים בקרן, הממשלה תעניק להם הגנה. במידה שהקרן הפסידה מהשקעתה, הראשונה לספוג את ההפסד תהיה המדינה. גובה ההפסד של המדינה יוגבל לגובה ההשקעה שלה, כלומר עד כ-100 מיליון שקל. הזוכים במכרז ייהנו מ-1.5% דמי ניהול ועוד 20% דמי הצלחה מעל להחזר ההשקעה בתוספת 2%.

אלחנן נעם, מנכ"ל קרן איתן, המתמחה בהשקעה בחברות בינוניות וקטנות אמר: "יש כיום כשל שוק בתחום העסקים הבינוניים והקטנים בישראל. אף אחת מקרנות הפרייבט אקוויטי הגדולות לא מעוניינת להשקיע בעסקים שסך המכירות שלהם הוא 50–100 מיליון שקל. הם מחפשים חברות בעלות מחזור של 100 מיליון דולר לפחות. זה משאיר קבוצה גדולה של עסקים שלא נהנים מזרימת הכספים של קרנות הפרייבט אקוויטי".

דוגמה לעסק קטן כזה היא רשת בתי הקפה הזולים קופיקס שמעוניינת להפוך לחברה ציבורית. בעלי קופיקס רכשו בשבוע שעבר שלד בורסאי במטרה ליצוק אליו את הפעילות של בתי הקפה, ולגייס עבורו הון מהציבור. לקופיקס, שהחלה לפעול לפני כשנה וחצי ומצויה בצמיחה מהירה, יש כיום מחזור הכנסות של כ-50 מיליון שקל. קרנות למימון עסקים קטנים היו יכולות לספק לעסקים דוגמת קופיקס מימון ביניים שהיה מהווה עבורם חלופה לגיוס כספים מהציבור.

"בחברות קטנות 
אפשר להרוויח יותר"

אלחנן נעם

נעם הוסיף: "ההשקעה הממוצעת הנדרשת היא כ-10 מיליון שקל לחברה, כלומר יש כאן פוטנציאל של 45-40 חברות לקבלת תמיכה כספית, וכן תמיכה ניהולית של הצוות המנהל. עם הכוונה נכונה והשקעה כספית מתאימה החברות יכולות לצמוח להתפתח לשווקים בחו"ל. יש כאן פוטנציאל לתשואה גבוהה יותר מאשר בחברות הגדולות", סבור נעם.

הכניסה לתחום בעידוד הממשלה עשויה לבשר שינוי בפוטנציאל המימון עבור חברות קטנות בינוניות. הקמת הקרן של משרד הכלכלה דומה להקמת קרנות המנוף בתחילת 2009. גם שם המדינה השקיעה יחד עם הגופים המוסדיים בחברות שהיו זקוקות לאשראי. ואולם קרנות המנוף השקיעו במגוון חברות - לאו דווקא כאלה שהיו זקוקות באופן נואש לאשראי. כדי שמהלך כזה לא יקרה מחויבים מנהלי הקרן להשקיע בעסקים שהכנסותיהם עד כ-130 מיליון שקל ותקופת ההשקעה צריכה להתבצע בתוך 18 חודש מיום הקמת הקרן. מעניין יהיה לראות אלו גופי השקעה ישראליים, שבאחרונה מקבלים הצעות השקעה מורכבות ומסובכות בחברות נדל"ן אמריקאיות, יצטרפו ליוזמה שעשויה להיות פתח לכר נרחב של השקעות בחברות קטנות בעתיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker