מניות הגז והנפט הובילו העליות: קבוצת דלק זינקה 4%; אי.די.בי ב-7%

מדד ת"א 25 עלה ב-1.1%, ת"א 100 הוסיף 1.2% ■ עליות חדות גם בשוק הסולידי: מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) עלו עד 0.42%, ומדד תל בונד שקלי הוסיף 0.28%

ערן אזרן

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום (א') בעליות חדות, בדומה למגמה בוול סטריט בסוף השבוע. העליות בארה"ב נרשמו על רקע נתוני תעסוקה חיוביים, שחיזקו את ההערכות כי השיפור בכלכלה הגדולה בעולם נמשך, אם כי לא במהירות שתצדיק העלאה של הריבית.

מדד ת"א 25 עלה ב-1.1%, ת"א 100 הוסיף 1.2%. מדד הבנקים התחזק ב-1.4% ומדד נדל"ן 15 הוסיף 1.8%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-520 מיליון שקל בלבד. בלטו לחיוב: אי.די.יב פיתוח, שהוסיפה 7%; וכן מניית טאואר, שעלתה ב-6.7%. בלטו לשלילה: מניית פריון שירדה ב-2.8%, ומניית מבני תעשייה שנחלשה ב-1.3%.

לאחר ימים של ירידות, השוק הסולידי נסחר בעליות חדות: מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) עלו עד 0.42%, ומדד תל בונד שקלי הוסיף 0.28%. גם איגרות החוב הממשלתיות נסחרו בעליות חדות: איגרת חוב שקלית שנפדית במארס 2024  מסוג שחר עלתה ב-0.81%, והתשואה עליה ירדה ל-1.63%. איגרת חוב שקלית שנפדית במארס 2024  מסוג שחר עלתה ב-1.41%, והתשואה עליה ירדה ל-2.77%.

דירוג ישראל אושר מחדש

במהלך סוף השבוע חברת הדירוג פיץ' (Fitch) אישררה את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה A עם תחזית יציבה. לדברי פיץ' - אחת משלוש חברות דירוג האשראי הגדולות בעולם, הדירוג של ישראל משקף ביצועים מקרו-כלכליים טובים וגמישות מימונית גבוהה, לעומת יחס חוב לתוצר גבוה יחסית למדינות הייחוס ולסיכונים הגיאו-פוליטיים.

בתגובה להודעת פיץ', אמרה החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, כי "אשרור הדירוג של ישראל מהווה עדות לקביעת ויישום מדיניות פיסקאלית אחראית. הורדת יחס החוב תוצר וניהול מיטבי של החוב, תורמים לחסינותו של המשק הישראלי מפני זעזועים".

מניות בולטות במסחר

מניות הגז והנפט -קבוצת דלק, דלק קידוחים, אבנר ורציו, זינקו עד 4.6% על רקע המתווה המסתמן החדש לפשרה בין משרדי הממשלה לשותפות במאגר לווייתן ותמר. המתווה החדש מרוכך באופן משמעותי מזה שגובש על ידי אותו הצוות. אמנם קבוצת דלק עדיין מחויבת למכור את מאגרי הגז שבהם היא שותפה - למעט מאגר לווייתן, שבו תמשיך להחזיק ב–45% מהזכויות - אך דלק תחויב לעשות זאת בלוח זמנים מרווח ובתנאי מכירה מקלים.

מניית אי.די.בי עולה ב-12%. בשבוע שעבר החליט הדירקטוריון להדיח את מוטי בן משה מתפקיד היו"ר המשותף, ומעתה רק בעל השליטה  - אדוארדו אלשטיין יכהן בתפקיד. קודם לכם הסכים אלשטיין לדרישת הרמטיק נאמנות להקדים העברה של כ-150 מיליון שקל לחברה, אך התנה זאת בהתפטרותו של בן משה.

טבע מנהלת מגעים עם 8 בנקים במטרה לגייס 25 מיליארד דולר, כך דווח בסוף השבוע בבלומברג. על פי ההערכות, טבע מנהלת את המגעים, בין היתר, עם הבנקים ברקליס, סיטי, HSBC ובנק אוף אמריקה. השגת המימון נועדה, ככל הנראה, לאפשר לטבע להעלות את מחיר הצעת הרכש למיילן במטרה לשכנע עוד בעלי מניות במיילן להיענות להצעת הרכש העויינת שפירסמה טבע לראשונה ב-21 באפריל. הצעה זאת נדחתה פה אחד על ידי דירקטוריון מיילן בלוויית מכתב בוטה ורווי עלבונות מיו"ר החברה, רוברט קורי.

מניית אגרי, שאליה אמורה להתמזג קופיקס זינקה ב-24%. בשבוע שעבר חשפה הרשת את תוצאותיה: הכנסות הרשת, שהפעילה ב-2014 כ-44 סניפים - 42 מהם בזכיינות - הסתכמו ב-2014 בכ-51 מיליון שקל, בהשוואה ל–2 מיליון שקל ב–2013 - שנת הפעילות הראשונה.

אלביט הדמיה דיווחה היום (א') כי חתמה על הסכם למכירת מלוא החזקותיה בבתי מלון Radisson Blu ו-Park Inn, באנטוורפן, בלגיה, לידי קרן השקעות פרטיות אמריקאית KKR. העסקה משקפת שווי של כ-48 מיליון יורו עבור שני המלונות, בכפוף להתאמות בגין הון חוזר והתאמות אחרות. סך התמורה הצפויה נטו שתשולם לאחר החזר ההלוואות הבנקאיות של חברת הבת המחזיקה במלונות וההתאמות השונות תעמוד על כ-27 מיליון יורו.

חברת גב ים, מקבוצת נכסים ובנין, הרוויחה ברבעון הראשון של 2015 כ-73 מיליון שקל, גידול של כ-92%. הכנסות החברה מהשכרת מבנים  הסתכמו בכ-97 מיליון שקל, גידול של כ-9%. ה-NOI (רווח תפעולי נקי מנדל"ן) הסתכם בכ-94 מיליון שקל, עלייה של כ-9%.

חברת החיתום פועלים אי.בי.אי, שבשליטת בית ההשקעות אי.בי.אי (40.5%) ובנק הפועלים (18.9%), סיימה את הרבעון הראשון של 2015 עם קיטון בהכנסות וברווח הנקי, וזאת בעיקר על רקע תוצאות חזקות שנרשמו ברבעון המקביל ב-2014. החברה, בניהולם של ירון מוזס וארז גולדשמידט, סיימה את הרבעון ברווח נקי של 4.4 מיליון שקל - ירידה של 47%. חרף הירידה ברווחים, החברה הודיעה כי תחלק דיווידנד של כ-4.5 מיליון שקל.

רשת הקמעונות ויקטורי, שבשליטת אייל רביד, מסרה היום כי היא קיימה מגעים ראשוניים לרכישת רשת הדראגסטור ניו פארם מקבוצת המשביר לצרכן או חלק מסניפי "מגה" שמקבוצת אלון רבוע כחול. ואולם, נכון למועד זה, המגעים לא הבשילו לכדי הסכמות עקרוניות.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker