חברת הדירוג פיץ' אישררה את דירוג האשראי של ישראל ברמה A עם תחזית יציבה

"דירוג האשראי משקף את מאזן החשבונות החיצוניים החזקים של ישראל, מוסדותיה האיתנים, ביצועים מקרו-כלכליים טובים וגמישות מימונית גבוהה. יחס החוב תוצר עדיין גבוה יחסית"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

חברת הדירוג פיץ' (Fitch) אישררה היום את דירוג האשראי של מדינת ישראל ברמה A עם תחזית יציבה. לדברי פיץ' - אחת משלוש חברות דירוג האשראי הגדולות בעולם, הדירוג של ישראל משקף ביצועים מקרו-כלכליים טובים וגמישות מימונית גבוהה, לעומת יחס חוב לתוצר גבוה יחסית למדינות הייחוס וסיכונים גיאו-פוליטיים.

בתגובה להודעת פיץ', אחת משלוש חברות דירוג האשראי הבינלאומי הגדולות בעולם, אמרה החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו כי, "אשרור הדירוג של ישראל מהווה עדות לקביעת ויישום מדיניות פיסקאלית אחראית. הורדת יחס החוב תוצר וניהול מיטבי של החוב, תורמים לחסינותו של המשק הישראלי מפני זעזועים".

פיץ' הסבירה בהודעתה את הסיבות לאשרור הדירוג:

נתניהו, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

גירעון הממשלה הצטמצם לרמה של 2.8% מהתוצר בשנת 2014, הנתון הנמוך ביותר מאז 2008 ופחות מהתחזית הרשמית שהיתה 3.2% מהתוצר בתום הרבעון השלישי של השנה. נתון זה משקף תת-ביצוע של הוצאות וקפיצה בהכנסות ברבעון האחרון של השנה. תחזיות מקדימות מצביעות כי בשנת 2016 תיתכן מדיניות פיסקלית מרחיבה יותר של הממשלה.

החוב הממשלתי ביחס לתוצר הוא 67.1% בתום שנת 2014. יחס החוב לתוצר נמצא במגמת ירידה אך עדיין גבוה באופן יחסי לנתון החציוני של מדינות הייחוס שעומד על 46.8% מהתוצר. ירידה נוספת של החוב צפויה במהלך התקופה החזויה.

חברת הדירוג קובעת כי הגמישות המימונית היא גבוהה, השוק המקומי עמוק ונזיל עם גישה לשווקי ההון הבינלאומיים. החברה מציינת כי במקרה של טלטלה בשווקים, קיימת תכנית להנפקת איגרות חוב על-ידי ארגון הבונדס ואפשרות להנפיק בערבות ממשלת ארה"ב. מבנה החוב מצוין אף הוא כנקודה חיובית.

המאזן החיצוני של המדינה מהווה נקודת חוזקה, ופיץ' מעריכים כי הוא ימשיך וישתפר. הפקת הגז אמורה להבטיח עודף מתמשך בחשבון השוטף, שלפי תחזית חברת הדירוג יהיה בשנים 2015-2016 כ-3% מהתמ"ג, בממוצע. החברה מעריכה כי הון רב ימשיך לזרום לישראל באמצעות השקעות זרות ישירות (FDI) כך שעתודות ההון הזר של המדינה יתחזקו כמו גם מעמדה של ישראל כמלווה נטו מול העולם. נתון זה יעמוד לפי הערכת Fitch על כ-33.1% מהתמ"ג בסוף 2014, בהשוואה לנתון החציוני של מדינות הייחוס של ישראל העומד על 14.2% מהתמ"ג (עבור מדינות בדירוג 'A').

הצמיחה במשק חזקה יותר ותנודתית פחות בהשוואה למדינות הייחוס של ישראל, למרות  תנודות הקשורות בעימותים צבאיים. צמיחת התמ"ג הריאלית הצביעה על התאוששות ברבעון הרביעי של 2014 - 6.8% בקצב שנתי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker