קנס של 1.15 מיליון שקל על הבנק הבינלאומי בשל הפרות חוק איסור הלבנת הון

בהודעת בנק ישראל נכתב כי "ההפרות נבעו מאי דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור על פעילות בלתי רגילה של לקוחות"

סיון איזסקו

עיצום כספי בהיקף של 1.15 מיליון שקל הוטל היום על הבנק הבינלאומי בשל הפרות של חוק איסור הלבנת הון במצאו בבנק במסגרת ביקורת של הפיקוח על הבנקים מ-2013. ממצאי דו"ח הביקורת הצביעו על מספר הפרות של צו איסור הלבנת הון (חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים של תאגידים בנקאיים למניעת הלבנת הון ומימון טרור).

העיצומים הוטלו על ידי ועדת העיצומים לתאגידים בנקאיים שבסמכותה להטיל עיצומים בהיקף של עד 2 מיליון שקל לכל הפרה. בראש הוועדה עומד המפקח על הבנקים, דוד זקן, וחברים בה ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, עו"ד פול לנדס, ועו"ד דרור גולדשטיין מהפיקוח על הבנקים.

בהודעת בנק ישראל נכתב כי "ההפרות נבעו מאי דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור על פעילות בלתי רגילה של לקוחות; בהקשר זה רוצה הוועדה להדגיש מספר תבחינים - "דגלים אדומים" – שיכול שיראו כפעילות בלתי רגילה:

1. ניהול פעילות עסקית של לקוחות בחשבונות שנפתחו כחשבונות פרטיים.

2. הלוואות המובטחות בפיקדונות של צדדים קשורים (Back to Back).

3. ניהול פעילות עסקית, לרבות העברות בינלאומיות, ללא זיקה לישראל על ידי תושבי חוץ".

עוד נמסר מבנק ישראל כי "בהחלטתה התחשבה הוועדה בהיערכות הבנק וכן בפעולותיו לתיקון הליקויים. הוועדה מוצאת לנכון להדגיש את התרשמותה מהשיפור בטיפול בנושא איסור הלבנת הון ואיסור מימון טרור בבנק ומהצעדים שננקטו על ידי הבנק מאז שנת 2008 עת הוטל עליו עיצום כספי".

סמדר ברבר צדיק מנכ"לית הבנק הבינלאומי יחד עם ז'ק אלעד יו"ר הבנק הקודם צילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker