שביט מכניס שותפים: הפניקס תרכוש מניות המשביר ב-31 מיליון ש'; בהנחה של 16%

באוגוסט 2014 הנפיק שביט כ-12.6% ממניות המשביר להכשרה ביטוח, בהנחה עמוקה של 44% ■ לפני כחצי שנה ניסה לגייס אג"ח בכ-40 מיליון שקל, אך ההנפקה נכשלה ■ לאחר הקצאת המניות, חלקו של הציבור במשביר יגיע ל-25%

ערן אזרן

לפני כחצי שנה ניסה רמי שביט, בעל השליטה בקבוצת המשביר לצרכן, לבצע הנפקת אג"ח ולגייס באמצעותה כ-40 מיליון שקל. על אף ששביט הציע למשקיעים תשואה אטרקטיבית של כ-8% והתחייבויות חוזיות שונות שעשויות להגן עליהם בעתיד, המשקיעים המוסדיים בחרו שלא להשתתף בהנפקה – והגיוס נכשל.

שביט, שכנראה הסיק מאז לא מעט מסקנות, השלים בצהריים (ד') גיוס אלטרנטיבי של 31 מיליון שקל, הפעם באמצעות הנפקה של מניות ודילול חלקו בחברה.

המשביר הודיעה כי תנפיק כ-7.35% מהון המניות לחברת הביטוח הפניקס, כשההשקעה תתחלק בין הקופות המשתתפות ברווחים (86.82%) לבין כספי הנוסטרו שלה (13.18%). ההקצאה תבוצע לפי שווי חברה של כ-390 מיליון שקל למשביר ("לפני הכסף"), בהשוואה לשווי של 460 מיליון שקל אתמול בנעילת המסחר – כלומר דיסקאונט של כ-16% על השוק. מחיר המניה בעסקה נקבע על 281.4 אגורות, בהשוואה ל-336.6 אגורות ערב העסקה.

ההשקעה במניות המשביר תאפשר לפניקס להכיר כרווח בהפרש שבין מחיר המניות בעסקה לבין מחירן בבורסה. במסגרת העסקה אף נקבע לפניקס מנגנון פיצוי, שיגן על החברה מפני ירידות עתידיות במניה. כך נקבע שאם במהלך שלוש השנים הבאות, מחיר מניית המשביר ירד לרמה שבין 290 אגורות (שווי חברה של 391 מיליון שקל) ל-140 אגורות (שווי של כ-194 מיליון שקל), המשביר תבצע הנפקת מניות נוספת בגובה ההפרש או שלחילופין - תעביר לפניקס מזומן.

רמי שביט
רמי שביט צילום: עופר וקנין

לאחר הקצאת המניות, חלקה של קבוצת שביט-גיטרץ, בעלת השליטה בקבוצת משביר, ידולל ל-69.6%, בהשוואה לכ-75% כיום. במקביל, שיעור החזקות הציבור צפוי לעלות לכ-25%. הגידול בחלקו של הציבור יאפשר למשביר לעמוד בקריטריונים של הבורסה לצורך הכללתה העתידית במדדי המניות המובילים. בתגובה עולה כעת מניית המשביר ב-3.65% במחזור נמוך.

זו הפעם השנייה בשנה האחרונה שבה המשביר מבצעת הנפקה פרטית. באוגוסט 2014 השלימה החברה הנפקה של כ-60 מיליון שקל להכשרה ביטוח, שבשליטת קבוצת אלעזרא. במועד העסקה השקיעה הכשרה כ-50 מיליון שקל תמורת כ-12.6% ממניות המשביר והעמידה לקבוצה הלוואה של כ-10 מיליון שקל. הקצאת המניות בוצעה אז בדיסקאונט עמוק של 44%. שביט הסביר את ההנחה בכך שהיא תאמה את שוויה הממוצע של מניית המשביר בשנה שקדמה לעסקה.

במהלך השנה האחרונה פועלת קבוצת המשביר ליישום תוכנית אסטרטגית חדשה, שכוללת מימוש נכסים והכנסת שותפים לפעילויות המרכזיות של הקבוצה במטרה להשביחן. בין היתר, החברה מכרה את רשת קוסט 365 תמורת 25 מיליון שקל (לאורך חמש שנים), וכן 50% ממניות החברה הבת מועדון 365 פיננסים ליינות ביתן בתמורה לכ-12 מיליון שקל. בנוסף, החברה העמידה "על המדף" את חברת התיירות קשרי תעופה. לפני כשבועיים הודיעה המשביר כי עסקה נוספת למכירת רשת הדראגסטור סטור ניו פארם ליאיר פיליפ תמורת 165 מיליון שקל - נכשלה.

את 2014 סיימה קבוצת המשביר בהפסד של 16 מיליון שקל, זאת למרות שהקבוצה הצליחה לשמור במהלך השנה על רמת הכנסות זהה של 1.63 מיליארד שקל. ההפסד נבע, בעיקר, מהפרשה חד פעמית של 20 מיליון שקל, שבוצעה לרשת המזון קוסט 365.

ההפסד שחק את הונה העצמי של המשביר (המיוחס לבעלי המניות) לכ-104 מיליון שקל – והעסקה הנוכחית צפויה לסייע להגדלתו. נכון לסוף 2014, לקבוצה מזומנים ונכסים פיננסיים בהיקף של כ-77 מיליון שקל. איגרות החוב של החברה, שאינן מדורגות, נסחרות בשוק בתשואות לפדיון של 6.5%-6.7%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום