דרמה בהנפקת האג"ח להמרה של האחים נאוי: רשות ניירות ערך קבעה - על בסיס חוות דעת משפטית של בנק ישראל - כי ההנפקה מפרה את חוק הבנקאות, ודרשה מהחברה לבטל את השלב הציבורי של ההנפקה.

בשלב המוסדי נרשמו ביקושים גבוהים של כ–530 מיליון שקל לאיגרות החוב — שנושאות ריבית שנתית שנקבעה על כ–2.2%, ודורגו על ידי מעלות ברמה של A מינוס - וזאת לעומת תוכניות מקוריות לגייס 250 מיליון שקל. אג"ח להמרה הן אג"ח שניתן, תחת תנאים מסוימים, להמיר למניות החברה. בגיוס השתתפו, בין השאר, גופים מוסדיים גדולים כמו הראל, הפניקס, פסגות ומיטב דש; והובילו אותו דיסקונט חיתום ולאומי פרטנרס.

האחים נאוי

האחים נאוי החליטה לגייס 400 מיליון שקל מתוך ביקושים של 530 מיליון שקל, אלא שהחברה נאלצה לבטל את ההנפקה, לפחות בשלב זה, בעקבות התערבות של בנק ישראל ורשות ניירות ערך.

זאת, לאחר שהרשות קבעה - על סמך חוות דעת משפטית שקיבלה מיועצת משפטית של בנק ישראל, עו"ד טידה שמיר - כי ביצוע הנפקת אג"ח להמרה מפר את חוק הבנקאות. בעקבות כך, הרשות דורשת מהאחים נאוי לא לבצע את השלב הציבורי של ההנפקה, וכן היא מבקשת מהחברה להעביר את טענותיה בנידון עד ה–18 במאי 2015.

האחים נאוי עוסקת בנכיון צ'קים, והיא נסחרת בבורסה מ–2011. שוויה בבורסה כיום הוא כמעט 600 מיליון שקל.

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: אייל טואג

כשבעל עסק מקבל תשלום עבור שירות או מוצר שסיפק באמצעות צ'ק דחוי, באפשרותו להגיע לחברת נכיון צ'קים, להסב לטובתה את הצ'ק שבידו ולחתום שהוא ערב לפירעונו - ולקבל את תמורת הצ'ק בהפחתת עמלה שגובה חברת הנכיון. החברה סיכמה את 2014 עם עלייה של 14% בהכנסותיה (112 מיליון שקל) ושיפור של 6% ברווח הנקי (63.5 מיליון שקל).

תחום המימון החוץ־בנקאי נהפך לאחרונה לאחד הענפים החמים בגיוסי ההון בבורסה. בתחילת מארס הודיעה חברת להב אל.אר ריל אסטייט, יחד עם אנשי העסקים משה טיסונה ושרון פלצ'י, כי תעניק לשלד הבורסאי די־רום מימון של 30 מיליון שקל כדי לפתח פעילות בתחום. להב נמצאת בשליטת איש העסקים אלי להב, בעל השליטה ברשת הקמעונות מחסני להב, ויזם הנדל"ן איליק רוז'נסקי.

פריחה בתחום הזה, בבורסה ומחוצה לה, מסמנת כמה מגמות במשק הישראלי. בעולם שבו הריבית במשק שואפת לאפס, ומנגד חסרה תחרות במערכת הבנקאות — אין פלא שחברות נכיון הצ'קים מסוגלות לגבות מעסקים קטנים ריבית שמתחילה ב–12% בשנה, יכולה להתקרב אף ל–30%, מה שהופך את התחום לאטרקטיבי עבור יותר ויותר אנשי עסקים.

חברות מתחום זה יכולות ליצור תחרות אמיתית לאשראי שמספקים הבנקים, אם כי יש לפקח עליהן ולוודא שלא ינצלו את כוחן כדי לעשוק את האזרחים ואת העסקים הקטנים. כך שעצירת ההנפקה על ידי בנק ישראל מעוררת שאלות; האם היא נועדה לשמור על הבנקים ולמנוע את הגברת התחרות בתחום האשראי?

"הבנו שאנחנו לא יכולים לגייס אג"ח רגילות, אבל אני לא מצליח להבין מדוע אסור לנו להנפיק אג"ח להמרה. בנק ישראל הוא רגולטור ענק וחזק, אבל הוא לא הרגולטור שאנחנו כפופים לו ומדברים אתו — אלא רשות ני"ע, ואני מקווה שהרשות עוד לא אמרה נואש, ושההנפקה תושלם" — כך אמר דורי נאווי, מנכ"ל החברה, בשיחה עם TheMarker.

אתה בעצם אומר שבנק ישראל מנסה למנוע תחרות בתחום האשראי?

נאוי: "את התוצאות של קביעותיו רואים בשטח. המשמעות היא שיהיו פחות שחקנים בשוק, והריכוזיות תמשיך לשלוט".

אולי בנק ישראל רוצה שתגישו בקשה לקבל היתר ושתקנו בנק?

נאוי: "כרגע טוב לנו איפה שאנחנו נמצאים. אני מקווה שהדברים יסתדרו".

חוות הדעת המשפטית של בנק ישראל מתייחסת לסעיף 21 לחוק הבנקאות, שלפיו מי שאינו תאגיד בנקאי לא יורשה לעסוק בקבלת פיקדונות כספיים ובמתן אשראי כאחת.

ברשות טוענים בין השאר כי "בסעיף 21 (ב) הוגדר המונח 'ניירות ערך' - והומעטו ממנו מניות, ניירות ערך בני־המרה למניות וניירות ערך המקנים זכות לרכוש מניות", ומוסיפים כי "עמדתה של החברה היא כי אג"ח להמרה הם בגדר 'ניירות ערך בני המרה למניות' שהוחרגו מתוחלת סעיף 21 לחוק. לעומת זאת, עמדתנו היא כי החוק ביקש לקבוע כי העיסוק של הנפקת אג"ח ומתן אשראי כאחת מותר רק למי שבידו רישיון של תאגיד בנקאי - וכי לעניין זה דין אג"ח להמרה כדין אג"ח רגילות, ואילו בביטוי 'ניירות ערך בני המרה' יש לכלול מכשירים הוניים שונים, ולא מכשירי חוב".

בהתאם לכך, טוענים בבנק ישראל כי הפרשנות שלפיה אג"ח להמרה נכללות בגדר "ניירות ערך בני־המרה" המוחרגים מתחולת סעיף 21, עומדת בסתירה לתכליתה של ההוראה, שכן לפי בנק ישראל כל עוד לא הומרו אג"ח למניות הן מהוות אג"ח לכל דבר.

האחים נאוי הגיבו באמצעות עו"ד צבי אגמון, ובמכתב ששיגרו לעו"ד אמיר הלמר, ראש מערך תאגידים ודיווח במחלקת תאגידים של רשות ני"ע, טענו כי עמדת בנק ישראל — שלפיה לחברה העוסקת במתן אשראי ושאינה תאגיד בנקאי אסור להנפיק אג"ח לציבור - שגויה מיסודה.

האחים נאוי טוענת בהקשר זה כי "סעיף 21 לחוק הבנקאות אינו יכול למנוע מהחברה להנפיק אג"ח שניתנות להמרה למניות", ומוסיפה כי "מסקנה זו אינה נעוצה רק בטעם פרשני־לשוני, אלא עולה בקנה אחד עם תכליתו של סעיף 21 לחוק הבנקאות. מטרת סעיף 21 היא למנוע מתאגיד שאיננו בנקאי לבצע תיווך פיננסי עם הציבור, ולכן החרגת ני"ע הניתנים להמרה מהסעיף נועדה לאפשר לתאגידים כאלה לבצע פעולות שאינן בגדר תיווך פיננסי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker