רגע לפני ההכרעה בעסקת הפניקס

פוסון קונה את איירונשור תמורת 1.84 מיליארד דולר

פוסון סיימה את הבדיקות החשבונאיות והמשפטיות של הפניקס־אקסלנס, ובשבועות הקרובים יתברר אם תצליח להגיע להבנות עם דלק לגבי המחיר ואם משרד האוצר יעניק לה היתר לעסקה

מיכאל רוכוורגר

זמן קצר לפני ההכרעה בנוגע לעסקת מכירת קבוצת הביטוח והפיננסים הפניקס שבשליטת דלק לענקית ההשקעות הסינית פוסון (Fosun Group) - ממשיכה פוסון להרחיב את תיק ההשקעות שלה בתחום הביטוח.

במסגרת פעילות זו רכשה פוסון, שבראשות גואו גואנגצ'אנג, 80% מאיירונשור תמורת כ-1.85 מיליארד דולר, ובכך הגיעה לאחזקה של 100% בחברת הביטוח האמריקאית - שתמוזג לתוך חברת פוסון אינטרנשיונל, שנסחרת בבורסת הונג קונג לפי שווי שוק של כ-19 מיליארד דולר.

נכון להיום, כשליש מהפורטפוליו של פוסון מושקע בעסקי הביטוח, וכולל מלבד איירונשור השקעות בחברות הביטוח Yong'an P&C Insurance, Pramerica Fosum Life Insurance, Peak Reinsurance ובחברת הביטוח הגדולה בפורטוגל - Fidelidade Group.

חו"ר פוסון, גואו גואנצ'אנגצילום: בלומברג

במקביל לעסקה בארה"ב, פוסון מסיימת בימים אלה את בדיקות הנאותות הכלכליות והחשבונאיות שקשורות לרכישת הפניקס - בדיקות שנמשכות מזה כשלושה חודשים, שבמסגרתן ביקרו משלחות גדולות ומגוונות של פוסון בישראל, ובדקו את הפניקס ואת חברת הבת שלה, בית השקעות אקסלנס.

בסוף ינואר 2015 חתמה דלק על מזכר הבנות בלתי מחייב למכירת 42%–52.3% מהפניקס לפוסון לפי שווי חברה של כ–3.7 מיליארד שקל. כלומר, אם העסקה תיסגר - דלק תקבל כ-1.5–1.9 מיליארד שקל במזומן. שווי זה מבוסס על הונה העצמי של הפניקס נכון לסוף ספטמבר 2014, והוא גבוה בכ-42% משווי השוק של הפניקס נכון לפתיחת המסחר ערב החתימה על מזכר ההבנות.

כיום הפניקס, המנוהלת על ידי אייל לפידות, נסחרת לפי שווי שוק של כ–2.86 מיליארד שקל - שווי המגלם לה מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של כ-0.75.

כעת הצדדים עובדים על גיבוש החוזה המשפטי של ההסכם, ובקרוב הם ידונו בצדדים המסחריים שלו. כלומר, האם ובאיזה היקף תבקש פוסון מדלק הנחה לעומת המחיר המקורי שעליו סיכמו הצדדים? לפי הערכות של מקורבים לעסקה, דלק תתקשה להסכים לתת הנחה של יותר מ-5% - מקסימום 10%.

לאחרונה, בעקבות הפרסומים אודות החקירה המתנהלת נגד בכירים באקסלנס (גם כמה מבכירי הפניקס תוחקרו), התעורר חשש כי פוסון תיסוג מהעסקה. היא לא עשתה זאת עד כה, אך הדבר עלול לשמש עבורה טריגר לבקשת הנחה מדלק.

בכל מקרה, השלמת העסקה כפופה לקבלת היתר שליטה לפוסון מידי המפקחת על הביטוח ושוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker