"הרעיון הכי מטומטם" 
הוא דווקא רעיון מצוין

המבקרים מציעים שבמקום לחלק את הכסף לבעלי המניות, המנהלים ישקיעו בחברה - הבעיה השכיחה היא דווקא הפוכה

יעקב עמיהוד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
יעקב עמיהוד

לפני כשבועיים פורסם בעיתון זה מאמר שממנו עולה כי רכישה עצמית של מניות על ידי חברה אינו מיטיב עם בעלי המניות שלה (גיא רולניק, , 17.4.2015).

האומנם כך? מחקרים מראים שחלוקת כספי החברה באמצעות רכישת מניות או דיווידנד טובה לחברה ולבעלי המניות. אסטרטגיה של קניית מניות שמחלקות הכי הרבה כסף למשקיעים ומכירה (בחסר) של המניות שמחלקות הכי פחות כסף, הניבה תשואה עודפת של יותר מ–4% לשנה. כך, למשל, מגלה מחקר בארה"ב של קובי בודוך, רוני מיכאלי ומתיו ריצ'רדסון. מחקר אחר - של עזי בן־רפאל אבי וואהל ויעקב עודד - מצא שערך חברות אמריקאיות עלה בצורה מובהקת לאחר שהתברר למשקיעים שהחברה רכשה בפועל את מניותיה. בכלל, ידוע שערך המניות עולה כאשר חברה מגדילה את הדיווידנד. ואולם, בחלוקת כספי החברה ברכישת מניות עצמית יש עדיפות מס: רק מוכרי המניות משלמים אותו והשאר נהנים מהעלייה בערך ההשקעה. זאת, לעומת דיווידנד שגורם לחבות מס לכל בעלי המניות.

המבקרים מציעים שבמקום לחלק את הכסף לבעלי המניות, המנהלים ישקיעו בחברה. הבעיה השכיחה היא דווקא הפוכה. כאשר המנהל נאמן לבעלי המניות, הוא מחלק להם כסף במקרה שאין לחברה פרויקטים כדאיים להשקעה. לעומת זאת, מנהל שאינו נאמן מבצע השקעות יתר בזבזניות בגלל אינטרסים עצמיים. יוג'ין פאמה (זוכה פרס נובל) וקנת פרנץ' מצאו במחקרם שמניות של חברות שמרניות בהשקעות מצליחות בצורה מובהקת יותר ממניות של חברות אגרסיביות בהשקעות. מחקרים אחרים מראים שחיסול השקעות סרק של חברות משביח את ערכן.

וול סטריטצילום: בלומברג

חברה שיש לה הזדמנות השקעה טובה יכולה לגייס כספים בשוק ההון. צריך רק לשכנע את המשקיעים בכדאיות ההשקעה. כאשר מנהלים חוששים שיתקשו לגייס כספים הם יעדיפו לאגור כספים שהחברה מרוויחה ועלולים לבצע בעזרתם השקעות סרק. מסיבה זו מעדיפים בעלי המניות לקבל לידם את עודפי הכספים ולהחליט בעצמם לאילו השקעות להפנות אותם. חלקם יחזרו וישקיעו באותה חברה וחלקם ישקיעו בחברות אחרות. כך, כל המשק נהנה. משקיעים אקטיביסטיים כמו קארל אייקן וביל אקמן, תוקפים חברות שאוגרות מזומנים ודורשים לחלקם לבעלי המניות.

לסיום, שאלה לאלה הדורשים מחברות לפעול לטובת הכלל, לא רק לטובת בעלי המניות: האם תעדיפו שכספכם יושקע בחברות המפנות את רווחיהן לטובת הכלל ומרבות תעסוקה והשקעות אף אם הדבר מוריד את ערך המניות? או שמא אתם מעדיפים להשקיע בחברות "אנוכיות" שמחלקות את רווחיהן ומשיאות (ממקסמות) את הערך של מניותיהן?

הכותב הוא פרופסור לפיננסים באוניברסיטת ניו יורק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker