אסא ששון

תעשיית קרנות הנאמנות גייסה באפריל מעט פחות ממיליארד שקל, ובשילוב העלייה בשווי הנכסים - סך נכסי תעשיית הקרנות הגיע בסוף אפריל לכ–263 מיליארד שקל. שווי זה נמוך מרמות השיא בשווי הנכסים שרשמה התעשייה לפני חודשיים, בסוף פברואר, והיה 267 מיליארד שקל.

מי שממשיך לשמור על ההובלה בתחום הגיוסים הן קרנות הנאמנות של אלומות, המנוהלת בידי ברק גרשוני. הן גייסו מתחילת השנה 3.8 מיליארד שקל ומנהלות נכסים בסכום של 9.8 מיליארד שקל. את הפדיון הגבוה מתחילת השנה רושמת חברת הקרנות של מיטב דש, המנוהלת בידי רפי ניב.

הפדיונות התרכזו בקרנות הכספיות, שהמשיכו לדמם ופדו באפריל 3.4 מיליארד שקל. הסיבה העיקרית היא הריבית האפסית, ואם נפחית את דמי הניהול מהתשואה הצפויה להתקבל בקרנות אלו - הרי שלמשקיע צפויה תשואה שלילית. סך נכסי הקרנות הכספיות בתום אפריל היה 34 מיליארד שקל, ונראה שכל עוד ריבית בנק ישראל תיוותר בגובה עמלת ההפצה המשולמת לבנקים (0.1%) או מתחתיה, יימשכו הפדיונות מאפיק ההשקעה הזה.

ברק גרשוני

עם זאת, ניכרת האטה בקצב הפדיונות מהקרנות הכספיות - מרבית המשקיעים ממתינים עם הפדיונות לפרסום מדדי אפריל ומאי, שצפויים להיות חיוביים, מה שיקטין את תשלומי המס שלהם. חברות קרנות נאמנות המחזיקות הכי הרבה נכסים בכספיות הן: מיטב דש (11.7 מיליארד שקל בתחילת החודש) והראל (7.5 מיליארד שקל).

הכתובות הבולטות של הכספים שנפדו מהקרנות הכספיות היו גם באפריל קרנות אג"ח מדינה ואג"ח כללי (קרנות המשלבות אג"ח מדינה, קונצרניות ומניות). קטגוריית אג"ח כללי גייסה (ברוטו) באפריל 2.5 מיליארד שקל, ו–6.6 מיליארד שקל מתחילת שנה. קטגוריית אג"ח מדינה נותרה במקום השני בגיוסים, גם בסיכום חודשי וגם מתחילת השנה: 1.3 ו–4.7 מיליארד שקל, בהתאמה. למרות פוטנציאל התשואה הגבוה בקרנות אג"ח קונצרניות, גם באפריל נרשמו פדיונות בקרנות אלו, ומתחילת השנה פדתה הקטגוריה בנטו 1.8 מיליארד שקל.

בגזרת הקרנות המסורתיות נמשך באפריל הגיוס החיובי, שהסתכם ב–4.2 מיליארד שקל, כשמסכום זה 1.5 מיליארד שקל גויסו בקרנות מחקות - אף שמדובר בגיוסים נמוכים מהסכום שגויס במארס, מדובר ברמת גיוסים גבוהה עקב מיעוט ימי המסחר באפריל רווי ימי החופש. המעניין בקרנות המחקות הוא ששתי החברות המובילות בתחום - מגדל ואי.בי.אי - הודיעו כי הן מעלות את דמי הניהול בכמה מקרנות אלו, מה שלא עצר את הגיוסים.

רמת התשואות הנמוכה באפיק האג"חי מביאה את יועצי ההשקעות לחפש אלטרנטיבות בחו"ל. היועצים ממשיכים לפזר את תיק ההשקעות הישראלי למניות ואג"ח בחו"ל. באפריל, חרף היחלשות הדולר, קרנות אג"ח חו"ל גייסו 500 מיליון שקל - בעיקר לקרנות מגודרות מט"ח. קרנות מניות גלובליות רשמו גיוס של 150 מיליון שקל באפריל, בעיקר בקרנות מניות אירופה ובקרנות מניות גלובליות. מתחילת השנה סך הגיוסים באפיק מסתכם ב–1.5 מיליארד שקל.

12% ב-4 חודשים

כמעט כל אפיקי ההשקעה הניבו תשואה חיובית באפריל. התשואה הממוצעת של כל הקרנות הסתכמה ב–0.7%. מתחילת השנה התשואה הממוצעת של כל הקרנות מסתכמת בשיעור גבוה של 4.1% - 50% יותר מהתשואה שהושגה ב–2014 כולה (תשואה של 2.8% בלבד).

ההשקעה במניות בחו"ל היתה הבחירה הטובה באפריל עם תשואה ממוצעת של 2%. מתחילת השנה הניבו קרנות אלו 6.5%.

מתחילת השנה ההשקעה במניות המקומיות היתה ההחלטה הנבונה ביותר עם תשואה ממוצעת של 12.4% בארבעה חודשים בלבד. באפריל הניבו קרנות אלו 1.6%.

אפיק אג"ח מדינה הצליח לייצר באפריל תשואה ממוצעת של 0.9% (3% מתחילת שנה) - הגבוהה מבין אפיקי האג"ח. הקרנות הכספיות הניבו באפריל 0.01%, וקרנות אג"ח חו"ל רשמו תשואה שלילית של 0.4% על רקע עליית התשואות בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker