עשרה חודשים אחרי ההנפקה: 
השווי של מטומי קרס ב-40%

חברת הפרסום הדיגיטלי של אילן שילוח, שהונפקה בלונדון ביולי 2014, הנמיכה את התחזית ל-2015 עקב שינויים בענף - ומנייתה קרסה. שילוח הספיק למכור לפני חצי שנה כ-10% ממניות מטומי לפובליסיס בתמורה ל-30 מיליון דולר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

"עזבו את הרכילות. לא היה כל כישלון. לא גייסנו בניסיון הראשון במארס, מכיוון שהעיתוי היה אומלל. כל המניות של החברות בתחום הפרסום הדיגיטלי נפלו באותו שבוע ב-25%, והאוויר יצא מהבועה. עברו כמה חודשים. השוק השתקם. הבועה לא התנפחה מחדש, ואנחנו הצלחנו להנפיק. זה הכל" - כך אמר ביולי 2014 בראיון ל-TheMarker אילן שילוח, היו"ר, בעל מניות גדול והדמות הבולטת מאחורי סיפור צמיחתה של חברת טכנולוגיות הפרסום הישראלית .

הראיון עם שילוח נערך לרגל הנפקתה של חברת הפרסום הדיגטלי בבורסה הראשית בלונדון. מטומי הנפיקה 20% ממניותיה, וגייסה 70 מיליון דולר לפי שווי חברה של 350 מיליון דולר אחרי הכסף. ההנפקה, שאותה הובילו בנק ההשקעות הקנדי קנקורד ולאומי פרטנרס (זרוע בנקאות להשקעות שבבעלות בנק לאומי), הושלמה אחרי שמטומי הורידה את השווי בעשרות אחוזים לעומת שווי של 380–480 מיליון דולר שאליו כיוונו אותה החתמים הקודמים, בנקי ההשקעות מריל לינץ' בנק אוף אמריקה.

בעשרת החודשים שחלפו מאז משקיעי מטומי לא רוו נחת. לפני כשבועיים פירסמה החברה אזהרת רווח, ומנייתה צנחה בעקבותיה ב–17%. בכך השלימה מניית מטומי צניחה של 40% בשווייה מאז ההנפקה ביולי 2014. מחירה הנוכחי של המניה הוא על 139 פני בלבד – רחוק ממחיר ההנפקה שהיה 227 פני. מטומי נסחרת כעת לפי שווי שוק של 190 מיליון דולר, והמסחר במנייתה דליל מאוד. למרות הבורסה המכובדת שבה היא רשומה, העניין בה מועט. יש ימים שבמניה לא מתקיים כל מסחר. עקב כך שקלו בעבר במטומי לבצע רישום של המניה למסחר גם בתל אביב, אך מהלך כזה לא מומש.

מוריס לוי, יו"ר פובליסיס
מוריס לוי, פובליסיס, publicis צילום: רויטרס

שילוח, שערב ההנפקה החזיק ב–30% ממטומי, הספיק לממש בשנה האחרונה מניות שהחזיק בשווי של 30 מיליון דולר (115 מיליון שקל). גם בכירים אחרים בחברה מכרו בשנה האחרונה מניות בעשרות מיליוני דולרים.

באזהרת רווח שפירסמה, הסבירה מטומי כי תוצאותיה ב–2015 צפויות להיפגע בעקבות שינויים בענף שבו היא פועלת — רכישת שטחי מדיה באינטרנט לצורך פרסום. השינוי העיקרי נובע מהודעתה של חברת אפ־נקסוס (AppNexus) האמריקאית, שהיא זירת מסחרת אלקטרונית השלישית בגודלה בעולם בתחום המדיה. אפ־נקסוס הודיעה שהיא מוציאה מהאתרים שלה חלק מהמשתמשים בפלטפורמות שלה, ובכך צימצמה את היצע המדיה שניתן לקנות ולמכור, בעוד הביקוש נותר דומה. מטומי משתמשת במערכת של אפ־נקסוס כדי לקנות ממנה חלק מהמדיה.

לטענת מנהלי מטומי, מדובר בחשיפה עקיפה ולא בצורה מהותית. מטומי מסרה כי היא צופה שתסיים את 2015 עם הכנסות נמוכות מהציפיות המוקדמות שלה, ואלו יהיו 275–285 מיליון דולר, וה–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי בניכוי הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) של 26–28 מיליון דולר. ה–EBITDA המתואם Non-Gaap (בנטרול השפעות חד־פעמיות) של מטומי הסתכם ב–2014 ב–24.1 מיליון דולר — עלייה של 40% לעומת 2013. מטומי גם צופה כי ה–EBITDA במחצית הראשונה של 2015 יסתכם ב–10 מיליון דולר — ירידה של 21% לעומת המחצית המקבילה. ההכנסות פרופורמה של מטומי, המנוהלת בידי עופר דרוקר, גדלו ב–2014 ב–19% לעומת 2013 והסתכמו ב–259 מיליון דולר. זאת, לעומת התחזיות הקודמות של 253–255 מיליון דולר.

מטומי הציגה ב–2014 צמיחה בנתח השוק שבאה לידי ביטוי בגידול במספר הלקוחות הפעילים שהסתכם ב–2014 ב–5,175 לקוחות לעומת 1,557 לקוחות ב–2013. הגידול בלקוחות נבע בעיקר מהתווספות הלקוחות של החברות טים אינטרנט ומובפוקס שתוצאותיהן אוחדו לראשונה בדו"חות מטומי. הנפילה במניית מטומי היא אכזבה לגופים מוסדיים ישראליים, כמו הראל, הפניקס, מיטב דש, מנורה ולאומי פרטנרס, שהשקיעו במניותיה בהנפקה בלונדון. מאוכזבת נוספת היא ענקית הפרסום הצרפתית פובליסיס (‏Publicis‏), שבאוקטובר 2014 הפכה לבעלת המניות הגדולה במטומי. פובליסיס, שרכשה אז כ–25% ממטומי תמורת השקעה של 82 מיליון דולר לפי המחיר שנקבע בהנפקה (227 פני), רושמת לפי שעה הפסד של 30 מיליון דולר על השקעתה. פובליסיס רואה במטומי זרוע פרסום דיגיטלית מוכוונת תוצאות (Performance). לפני כחודש ביצעה WPP, אחת המתחרות הגדולות של פובליסיס, רכישה דומה, שבה השקיעה 25 מיליון דולר באפ־נקסוס.

עסקות אלה נובעות מהרצון של סוכנויות הפרסום הגלובליות לחזק את פעילותן בשוק הפרסום מבוסס התוצאות. ההערכות הן כי תחום זה צפוי לזנק בשנים הקרובות. על פי הערכתה של חברת המחקר IAB, שוק זה מייצר כיום הכנסות של 12 מיליארד דולר בשנה, והוא צפוי לצמוח ל-45–60 מיליארד דולר בשנה עד 2020. הנפילה בשווייה של מטומי עשויה לדחוף את פובליסיס להגדיל את חלקה בה תמורת מחיר מופחת.

העסקה עם פובליסיס איפשרה לשילוח לבצע אקזיט נאה. שילוח מכר לחברה הצרפתית כ-10% מטומי תמורת 30 מיליון דולר, ונותר עם אחזקה של כ-20%. שווי השוק של המניות שנותרו לו במטומי כיום הוא 33 מיליון דולר. שילוח הקים בשנה האחרונה קרן להשקעות בהיי־טק, והביע עניין ברכישת ערוץ 10 אם הערוץ יקבל רישיון שידור קבוע.

העסקה עם פובליסיס כללה מימושים של בעלי עניין נוספים במטומי. קרן ההשקעות ויולה, בראשות הראל בית־און, שלמה דברת ויונתן קולבר, מכרה לפובליסיס מניות תמורת 19.5 מיליון דולר (72 מיליון שקל). דרוקר מכר מניות תמורת 8 מיליון דולר (30 מיליון שקל). ניר טרלובסקי, ששותף עם שילוח בחממת הסטארט־אפים דה טיים (TheTime), מכר בעסקה מניות ב–7.5 מיליון דולר (28 מיליון שקל).

בשיחה עם TheMarker דרוקר אמר: "מטומי פועלת בשוק שנמצא בצמיחה מואצת שעדיין עובר צעדי התבגרות, שהם רוחביים ונוגעים לכלל התעשייה. הפיזור העסקי של החברה מאפשר לה להתמודד עם שינויים בסביבתה העסקית. החברה ממשיכה לפעול במרץ למימוש החזון להיות המובילה בתחום הפרסום מבוסס הביצועים. מטומי תמשיך לצמוח ולהיות רווחית גם ב–2015".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker