חולמים לנהל קופת גמל במקום להפקיד לקרן פנסיה? אולי עכשיו תהיה לכם הזדמנות

המפקחת על הביטוח הרחיבה את התקנות המאפשרות הפקדה בקופת גמל אישית והוסיפה עוד שלושה סוגי לקוחות שיוכלו להפקיד כספים בקופות הגמל וליהנות מהטבות המס, בתנאי שהשימוש בכסף ייעשה לצורך הפנסיה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

המפקחת על הביטוח דורית סלינגר הרחיבה היום (ב') את התקנות המאפשרות הפקדה בקופת גמל אישית. בכך מקווים באוצר לשחרר את החוסכים מהתלות בניהול כספי הפנסיה על ידי הגופים המוסדיים.

כיום, פתוחה האפשרות לניהול קופת גמל אישית אישי (IRA) ל-3 סוגים – כספי קרן השתלמות; עמיתים עצמאים שלהם כספים נזילים בקופות גמל שהופקדו לתקופה של 15 שנה (כבר לא קיימות לחוסכים חדשים) וכספים של שכיר במעמד עצמאי (כמו כספים שהמעסיק מאפשר להפקיד לקרן השתלמות שנכללים ברובד השני של השכר כמו שעות נוספות והוצאות נסיעה. תחומי חיסכון אחרים בפנסיה כגון ביטוח מנהלים וקרן פנסיה אינם נתונים לניהול אישי.

חדשות טובות למי שהגיע לגיל הפרישה

התקנות החדשות של היום מוסיפות עוד שלושה סוגי לקוחות שיוכלו לנהל ב-IRA, קופות הגמל האישיות. כל חוסך שהגיע לגיל פרישה והתחיל לקבל קצבה בגובה קצבה מיזערית (4,600 שקל) ויש לו כספים עודפים מכול מקור שהוא, אזי הוא יכול להפקידם בקופות גמל בניהול אישי. חוסך זה ייהנה מהטבת מס של פטור מס מרווחי הון בהתאם לתנאים, כלומר הכסף ייהנה מהפטור רק לצרכים פנסיונים. הסכום יוגבל ל-2 מיליון שקל, הסכום המקסימלי שאפשר לנהל ב-IRA. הסוג השני הוא חוסך שיש לו בקופה מיליון שקל והוא יוכל להפקיד את הכסף העודף מעבר לקצבה החודשית ב-IRA, כלומר החוסך הבטיח סכום לקצבה.

לבסוף, יש היום בקופות גמל ובביטוחים מצב בו קיימים כספי פיצויים, אותם ניתן למשוך לאחר פיטורים, או כספי ירושה, תתקיים האפשרות, במקום למשוך את הכספים, להפקידם בקופה ולנהל אותם, תוך כדי קבלת הטבות מס, בתנאי שהשימוש בכסף יהיה לצורך פנסיוני.

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

קופת הגמל האישית, נזכיר, היא קופה שהחוסך מנהל את ההשקעות בה בעצמו - מבלי להזדקק לשירותי ניהול ההשקעות של הגופים המוסדיים בישראל. המוצר פופולרי מאוד בארה"ב, ומהווה שם תחרות עזה למנהלי החיסכון הפנסיוני - והוא אחת הסיבות לכך שדמי הניהול בחיסכון הפנסיוני בארה"ב נמוכים לאין שיעור מבישראל (סיבה פרוזאית נוספת היא גודלן העצום של קרנות הפנסיה שם). בישראל, לעומת זאת, המוצר זכה להצלחה מועטה בלבד, גם בשל דמי הניהול הגבוהים יחסית שנגבים בו - 0.4% מהצבירה, למרות שאין שירותי ניהול השקעות - וגם בשל ההגבלות השונות שהציב הפיקוח על הביטוח להשקעה במוצר. השאלה הקריטית היא יכולת ניהול הכסף באופן אישי לעומת יכולת ניהול הכסף של מנהל השקעות מקצועי.

בשנת 2007 פורסם בTheMarker מחקר שערך גדי טולידאנו, אסטרטג השווקים של קבוצת פסגות. טולידאנו בדק את ביצועי שוק המניות הישראלי בתקופה המופלאה שבין אמצע 1996 לאמצע 2006 - עשור שבו שוק המניות גמא עלייה של 300% - אחת מתקופות הגאות הממושכות והחזקות שהיו בשוק הישראלי אי־פעם. את הביצוע המרהיב הזה השווה טולידאנו לביצועים שהניב המשקיע הממוצע בקרנות הנאמנות המנייתיות בישראל באותן שנים - באמצעות מעקב אחר רצף הרכישות והפדיונות של המשקיעים בקרנות. הממצא המדהים שטולידאנו הגיע אליו היה שבשוק שעלה ב-300%, המשקיע הממוצע בקרנות הנאמנות המנייתיות הפסיד 58%.

כלומר, רגע לפני שמעבירים כסף לקופת גמל אישית כדאי לכל אחד לבדוק האם הוא אכן בעל יכולת לניהול כסף באופן אישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker