המפקח על הבנקים קבע תקרה לריבית הפיגורים בתיקי ההוצאה לפועל

ריבית הפיגורים תוגבל לריבית המקסימלית שהבנקים גובים על חריגה ממסגרת האשראי ■ דודו זקן: "במקרים בהם מתקיימים הליכים משפטיים נגד הלקוח, יאפשר התאגיד הבנקאי ללקוח לפנות אליו במישרין בכל עניין הקשור לחוב"

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המפקח על הבנקים פירסם היום הוראה חדשה המסדירה את אופן התנהלות הבנקים מול לקוחות נגדם פתח הבנק בהליכי גבייה בהוצאה לפועל. המהלך נעשה בעקבות פנייה של רשות האכיפה והגבייה שביקשה להסדיר את התנהלות הבנקים מול החייבים.

לדברי דוד מדיוני, מנהל רשות האכיפה והגבייה: "זיהינו שכאשר הבנקים מנהלים את ההליך מול הלקוח זה נראה אחרת מאשר כשההליך מנוהל בידי עורכי הדין. כשהבנקים מושכים בחוטים רואים יותר נכונות לבצע הסדרי חוב ומחילות חוב. אחת הבעיות הנפוצות היא שברגע שהבנק מעביר את הטיפול בתיק לפן המשפטי יש איבוד שליטה. הבנק אומר ללקוח זה לא אני זה עורכי הדין ועורכי הדין אומרים זה לא אני זה הבנק".

המפקח על הבנקים, דודו זקןצילום: אייל טואג

לפי ההוראה החדשה שפירסם המפקח על הבנקים, דודו זקן "במקרים בהם מתקיימים הליכים משפטיים נגד הלקוח, יאפשר התאגיד הבנקאי ללקוח לפנות אליו במישרין בכל עניין הקשור לחוב".

עוד נקבע כי "תאגיד בנקאי ינקוט באמצעים הולמים על מנת לוודא שכל בקשה של לווה להסדרת חוב הפיגורים, שתופנה לבא כוח התאגיד הבנקאי, תועבר לידיעת התאגיד הבנקאי".

כמו כן, הוחלט לקבוע כי ריבית הפיגורים תוגבל לריבית המקסימלית שהבנקים גובים על חריגה ממסגרת האשראי שנעה כיום בבנקים השונים בין פריים + 13% עד פריים + 18%, תלוי בבנק. זאת לעומת ריבית של עשרות אחוזים שהבנקים חייבו את הלקוחות החייבים.

זקן ציין כי היקף האשראי הצרכני מסתכם כיום במערכת הבנקאית בכ-130 מיליארד שקל, מתוכו 800 מיליון שקל עם פיגור בתשלומים. מדובר בכ-0.6% מהאשראי.

בהוצאה לפועל ישנם כיום 239 אלף תיקים לגביית חובות מ-311 אלף חייבים. כמו כן, ישנם 4,000 תיקים לגביית חובות משכנתא המתנהלים נגד 7,000 חייבים. לדברי דוד מדיוני רשות האכיפה פועלת בימים אלו לגיבוש עקרונות חדשים גם לגבי התנהלות הבנקים מול חייבי המשכנתא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker