חוששים מכחלון? בנק לאומי יימזג לתוכו את בנק ערבי ישראלי

מיזוג בנק ערבי לתוך בנק לאומי עשוי ליצור עובדות בשטח באופן שקשה יהיה להפריד בעתיד בין שני הבנקים

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

בנק לאומי הודיע הבוקר (ב') כי ימזג לתוכו את החברה הבת, בנק ערבי ישראלי - שבאמצעותה לאומי פעל בקרב המגזר הערבי. החל מינואר 2016 ייהפכו סניפי בנק ערבי ישראלי לסניפי בנק לאומי.

בבנק לאומי הסבירו כי הוחלט על מהלך המיזוג מטעמי התייעלות - בעיקר התייעלות תפעולית בתחום מערכות המידע. עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי שר האוצר המיועד, , ציין במצע הבחירות של מפלגתו כי בכוונתו להוביל שיחייבו את הבנקים הגדולים למכור את אחזקותיהם בבנקים הקטנים. מיזוג בנק ערבי לתוך בנק לאומי עשוי ליצור עובדות בשטח באופן שקשה יהיה להפריד בעתיד בין שני הבנקים. יש לציין כי בבנק לאומי טוענים כי החלו לקדם את המיזוג של שני הבנקים עוד בטרם משה כחלון הציג את כוונותיו להפריד בין הבנקים הגדולים לקטנים.

בנק ערבי ישראלי בסכניןצילום: תומר נויברג

בנק ערבי ישראלי הוא בנק רווחי במיוחד - רשם תשואה על ההון של 16.7% בשנת 2014 ותשואה על ההון בשיעור של 21.2% בשנת 2013. היקף האשראי שהוא מעניק הסתכם בסוף 2014 ב-5 מיליארד שקל והוא מחזיק בפיקדונות הציבור בהיקף של כ-4.8 מיליארד שקל. הבנק מעסיק 486 עובדים ומונה 38 סניפים. בכוונתו לפתוח סניפים נוספים בחודשים הקרובים.

ההחלטה של לאומי למזג את ערבי ישראלי לתוכו מעוררת שאלה האם גם בנק דיסקונט יקבל החלטה דומה ויוביל למיזוג מרכנתיל (הפועל בעיקר במגזר הערבי והחרדי) לתוך דיסקונט, מאותן הסיבות. בעבר, הן בבנק ערבי ישראלי והן בבנק מרכנתיל הסבירו כי ניהול הפעילות מול המגזר הערבי במסגרת בנק נפרד מאפשרת להנהלה לבצע את ההתאמה האופטימאלית של השירותים הבנקאיים לקהל היעד. לפחות בבנק לאומי סבורים היום שניתן יהיה להגיע לאותן התוצאות גם באמצעות ניהול הפעילות דרך מערך ייעודי.

יש לציין כי בנק הפועלים ובנק מזרחי טפחות, שנמצאים בשנים האחרונות בהליכי חדירה למגזר הערבי, החליטו - בשונה מערבי ישראלי וממרכנתיל - לפעול במגזר הערבי במסגרת אותם המותגים בהם הם פועלים במגזר הכללי.

את תהליך מיזוג יוביל מנכ"ל בנק ערבי ישראלי, דני גיטר. לאחר המיזוג פעילות בנק ערבי ישראלי תנוהל כמערך בתוך החטיבה הבנקאית בבנק לאומי. גיטר יעמוד בראש המערך.

ניתן להעריך כי כתוצאה מהמיזוג יוכל הבנק לבטל עשרות משרות כתוצאה מפונקציות שיתייתרו, היות והן קיימות בבנק לאומי וכן יוכל הבנק לחסוך מיליוני שקלים בשנה על ניהול הפעילות כיישות נפרדת המצריכה דו"חות כספיים נפרדים, דיווח לפיקוח על הבנקים, דירקטוריון נפרד ועוד.

יו"ר בנק ערבי ישראלי, דני כהן, אמר כי "אין לי ספק שכולם ירוויחו מהתהליך. הלקוחות ייהנו מחוויית לקוח משופרת בזכות יכולתנו לספק מענה כולל ומיטבי לצרכיהם; הבנק ייהנה מהסינרגיה שתשפר גם את חווית הלקוח; והעובדים ייהנו מהרחבת תחומי העניין ואפשרויות הקריירה החדשות שייפתחו בפניהם בקבוצת לאומי".

מנכ"ל בנק ערבי ישראלי, דני גיטר, שם דגש על יתרונות המיזוג עבור הלקוחות: "הלקוחות שלנו ימשיכו לקבל את אותו שירות אישי אליו הורגלו, באותם סניפים, מאותם עובדים מוכרים, ובאותם התנאים. יחד עם זאת, עם מיזוגו של בנק ערבי ישראלי אל תוך לאומי, הם ייהנו מקפיצת מדרגה טכנולוגית משמעותית, שתאפשר להם ליהנות ממכלול רחב ואיכותי של שירותים דיגיטליים מתקדמים מבית לאומי. הלקוחות מקבלים מעתה בנק גדול, אוניברסלי ומוביל, אך בו בזמן הם נשארים עם אותה אווירה משפחתית ומוכרת".

בבנק לאומי ציינו כי "המיזוג הוא נדבך נוסף בתהליך ההתייעלות הרב-שנתית שמובילה מנכ"ל לאומי, רקפת רוסק עמינח, הכולל איחוד מערכות וצמצום עלויות תפעוליות. מיזוג זה הוא אחד משרשרת מיזוגים ופעולות התייעלות שנעשו בקבוצת לאומי בשנים האחרונות, לרבות מיזוג בנק לאומי למשכנתאות אל תוך בנק לאומי, מיזוג קו העסקים של הבנקאות הפרטית אל תוך הבנקאות הקמעונאית, מיזוג החטיבה המסחרית והחטיבה העסקית לחטיבה אחת, מכירת בנק לאומי שוויץ ליוליוס בר, סגירה של שלוחות ונציגויות בחו"ל וכיוב'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker