מיטב דש נכנס למתן אשראי צרכני באינטרנט

מיטב דש השקיע כמה מיליוני שקלים תמורת 20% מחברת הסטארט־אפ eLoan המתמחה בהלוואות חברתיות. עד היום תיווך אתר eLoan בהלוואות בסך 8 מיליון שקל ■ מתן אשראי צרכני נהפך למנוע צמיחה חשוב בבנקים - והתחרות בו עדיין נמוכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית ההשקעות מיטב דש הודיע אתמול כי הוא מצטרף כמשקיע לחברת eLoan, פלטפורמת ההלוואות החברתיות שהוקמה בינואר 2014, וירכוש חמישית ממנה (19.9%). הרכישה תגיע מכספי מיטב דש (נוסטרו) ואינה חלק מפעילות ניהול ההשקעות השוטפת עבור לקוחותיו. במיטב דש סירבו לציין מהו סכום ההשקעה, אך מנכ"ל החברה אילן רביב ציין כי מדובר בכמה מיליוני שקלים.

eLoan הוא האתר הראשון המצרף גוף פיננסי גדול לשורת בעלי המניות. במערכת הבנקאות מספרים כי גם הפלטפורמות המתחרות כבר ערכו פגישות בניסיון לעניין אותם להיכנס להשקעה בפלטפורמה. עד היום אתר eLoan תיווך בהלוואות בהיקף של 8.3 מיליון שקל, כשהמודל העסקי הוא גביית עמלות תיווך מהמלווה ומהלווה.

דן מרום, עמית לוינשטיין וניר סגיב צילום: דודו בכר

בישראל פלטפורמות להלוואות חברתיות Peer2Peer (הלוואות מעמית לעמית - P2P) מציעות תנאים אטרקטיביים ביחס לתנאים שמציעות חברות כרטיסי האשראי, או ביחס לבנקים שאינם מכירים את עברו של הלקוח. ואולם פלטפורמות אלה עדיין אינן משוכללות דין כדי להתחרות באשראי שמציעים הבנקים ללקוחותיהם האיכותיים והוותיקים.

בטווח הארוך, מודל החיתום של הפלטפורמות הוא המפתח העיקרי להצלחתן, שכן יכולת חיתום גבוהה היא הערך המוסף המרכזי שהן יכולות להציע למלווים. תחום הלוואות ה-P2P נמצא בישראל בחיתוליו, ובאתרים הישראליים קיים היום עודף היצע של אשראי ביחס לביקוש, כשהחסם המרכזי לקצב הצמיחה הוא ההשקעה הדרושה בשיווק הפלטפורמה. ניתן להעריך כי eLoan ישתמש ברוב הסכום שגויס לצורך קידום הפעילות השיווקית.

בעולם, השקעה באתרי P2P הופכת להיות אטרקטיבית, במיוחד בסביבה שבה הריביות בשווקים אפסיות. בשיחה עם אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש, הוא הסביר "כי בעולם של ריביות אפסיות זו הצעה מאוד מעניינת שאפשר לקבל בה תשואה של כ–5% לשנה".

אלטרנטיבה לבנקים

תחום ההלוואות החברתיות מעורר עניין רב בעולם, ומהווה אלטרנטיבה אטרקטיבית לבנקים בתחום הפיקדונות וההלוואות של לקוחות פרטיים. הפלטפורמה מתווכת בין המלווה ללווים, ואינה מפצה את המלווים במקרה של חדלות פרעון של הלווה. עם זאת היא מבצעת עבור המלווה את הליכי הגבייה מהלווה במידת הצורך.

מדו"ח של פירמת רואי החשבון PwC עולה כי בעשור הקרוב צפויה צמיחה דרמטית בתחום ההלוואות החברתיות בארה"ב - מהיקף הלוואות של 5.5 מיליארד דולר ב-2014 ל-150 מיליארד דולר ב–2025.

כדי להגיע להיקף הלוואות כזה - אתרי ההלוואות החברתיות יצטרכו לנגוס ב–5% מסך האשראי הצרכני, שמגיע בארה"ב כיום לכ-1.4 טריליון דולר.

האתר eLoan הוקם לפני שנה וחצי על ידי יגאל אלקסלסי, יורם גביש ועמית לוינשטיין. לחברה אתר אינטרנט המשמש זירת מפגש בין לווים ומלווים, שבו היא מציגה זירת מסחר מתעדכנת עם ריביות המתחרות בסקטור הבנקאי בעת נטילת הלוואה, וכן תשואה על השקעה לפי רמות סיכון משתנות.

כל אדם יכול לפנות ולבקש הלוואה ב–eLoan במידה שהוא מעל גיל 18, והוא יידרש לעבור תהליך חיתום, שבו החברה בודקת את הזהות והיסטוריית אשראי של הפונה, ולאחר מכן עושה שימוש במודלים סטטיסטיים. במידה שההלוואה מאושרת, היא עולה ללוח ההלוואות המקוון של החברה ופתוחה בפני המשקיעים.

מגבלת ההלוואה באמצעות הפלטפורמה היא 47,500 שקל בפריסה של שישה חודשים ועד חמש שנים בהחזרים חודשיים, ללא עמלת פירעון מוקדם. עד היום ניתנו באמצעות האתר הלוואות בגובה של כ-8 מיליון שקל למאות לווים באמצעות מאות מלווים.

בשיחה עם עמית לוינשטיין, מנכ"ל eLoan ואחד ממיסדייה הוא אמר: "היום הריבית בכרטיסי אשראי היא לפחות 12%. הצרכן הקטן לא נהנה מהריבית האפסית ששוררת במשק. כאשר אתה לוקח הלוואה צרכנית בבנק הריבית היא בטווח של 8%–10%.

ריבית המקסימום שנגבית היא סביב 22%. הממוצע שלנו היום דומה לממוצע הבנקאי שהוא סביב 8%. מתוך הריבית אנחנו מקבלים עמלה בגובה של 2%–2.5%. כלומר אם לקוח נטל הלוואה בריבית של 8%, המלווה מקבל 6% ואנחנו לוקחים את המרווח. בנוסף לכך יש עוד עמלה של 0.5% שמשלם המלווה כאשר תקופת ההלוואה מסתיימת והוא קיבל את כל כספו".

שיעור הלווים שאינם משלמים - 0.3%

לוינשטיין התייחס לסוגיית הדיפולטים (מצב שבו הלווה לא מחזיר את ההלוואה) בתחום ההלוואות ואמר: "שיעור הדיפולט שלנו הוא 0.3%. במצב שכזה אנחנו פועלים כחוק מול עורכי דין ויש לנו מחלקת גבייה. אחרי כמה ימים שבהם הלווה לא מחזיר את הכסף אנו פונים לתיק הוצאה לפועל. במידה שיש דיפולט - המלווה לא ישלם 0.5% עמלה".

לוינשטיין ציין עוד, כי "התפלגות ההלוואות בין לווים איכותיים יותר, או טובים פחות, היא נורמלית, בצורת פעמון, כאשר יש ב-eLoan כ-25 דירוגי אשראי שונים. אם נמחק את החמישה הקיצוניים לכל צד, שכן זה אחוזים בודדים, אזי רוב המסה נמצאת ב–15 דירוגים. בתחום זה הריביות הן 5%–9%".

רביב התייחס לשיתוף הפעולה עם החברה וציין: "אנחנו מאוד מאמינים בתחום, שהוא סינרגטי עם התחום הקיים של ניהול כסף שבו אנחנו פועלים. אנחנו מביאים למשוואה 35 שנות ניסיון בתחום הפיננסי - אמנם לא בתחום ההלוואות - אך כן בתחומים של שיווק, ובעבודה שוטפת מול הרגולטורים. בנוסף יש לנו 600 אלף לקוחות שעובדים מולנו באופן שוטף. אחד הדברים על הפרק הוא לתת הנחה בריבית ללקוחות של מיטב דש שיקחו הלוואות מהחברה".

מבקש הלוואה ב-eLoan עובר תהליך בירור צרכים אינטרנטי, ולאחר קבלת כל האישורים (בתוך יום) הוא מתחיל בהליך לגיוס הכסף. כלומר כל המלווים רואים את בקשת ההלוואה, נתוני נוטל ההלוואה, וכן את משך זמן ההלוואה, הריבית ודירוג האשראי של הלווה (דירוג המוענק לו על ידי eLoan), ומחליט אם להענות להלוואה ואם כן באיזה סכום. בתוך 14 יום מרגע שההלוואה הופיעה באתר יוכרע גורלה. במקרה שבו רק חלק מהכסף גויס יחליט הלווה אם הוא מעוניין לקחת את הסכום החלקי או לא.

ב-eLoan ציינו עוד, כי בהלוואות שמשך חייהן מתחת לשנה, הסכום המקסימלי שאותו יכול הלווה לקחת הוא 15 אלף שקל בלבד.

באחרונה קיבלה eLoan את ברכתו של המפקח על הבנקים, דודו זקן, בבואם לבקש מלקוחותיה את סיסמת חשבון הבנק שלהם, באמצעות שימוש בתוכנת Scraping, המצויה בשימוש גופים פיננסיים ברחבי העולם, כדי לאפשר לה לבצע הליך חיתום מבלי שהלקוח ייאלץ לשלוח דפי חשבון ושכר, כך שהליך העברת סכום ההלוואה צפוי להתקצר משמעותית כתוצאה מכך.

ל-eLoan יש שתי מתחרות עיקריות כיום - טאריה ובלנדר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker