לאחר 3 חודשים של מו"מ: אושר הסדר חוב בקבוצת אלון

אלון זכתה לתמיכה של 77% ממחזיקי אג"ח א' שהחברה חייבת להם כ-2.1 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסדר חוב בקבוצת אלון: לאחר משא ומתן אינטנסיבי שנמשך קרוב ל-3 חודשים ולאחר ההבנות שהושגו עם כלל ביטוח, הצליחה קבוצת אלון שבשליטת שרגא בירן וארגון הקניות של הקיבוצים להשלים את העסקה לשינוי שטר נאמנות וארגון מחדש של חובותיה כלפי מחזיקי אג"ח מסדרה א' בהיקף של כ-2.1 מיליארד שקל.

זאת לאחר שבסיום ההצבעה שנדחתה מספר רב של פעמים כ-77% מהמצביעים הצביעו בעד שינוי שטר נאמנות של סדרת האג"ח ובכך התקבלה התמיכה הנדרשת של 75% להשלמת העסקה. המחזיקים הגדולים באג"ח א' של אלון הנם: פסגות, כלל ביטוח ,הפניקס,מגדל, הראל, מנורה, מיטב דש.

מטעם אלון ניהלו את המגעים מול המוסדיים המנכ"ל אביגדור קפלן, יונל כהן (יו"ר חברה האם ביילסול השקעות) והם נעזרו ביועצים - לאומי פרטנרס חתמים וווליו בייס חיתום.

אביגדור קפלןצילום: אייל טואג

ההצעה של אלון למחזיקי האג"ח התבססה על רצונה של החברה להקטין את המינוף ולזכות בזמן נוסף להשבחת יתרת נכסיה והיא כוללת פירעון מוקדם של כרבע מהחוב, חיזוק בטחונות באמצעות מתן שעבודים על נכסי הקבוצה כמו אלון חיפושי גז ושעבוד שלילי על מחצית מהאחזקה באלון USA שבעתיד יוחלף במניות דלק US, קביעת קובננטים (אמות מידה פיננסיות), מגבלות של מינוף בקשר לחלוקת דיבידנדים וסעיפים נוספים.

בתמורה בקשה אלון מהמחזיקים הנהנים מריבית שנתית גבוהה של 5.35% לוותר על 2 אמצעי הרתעה העיקריים בידיהם: עילה להעמיד את החוב לפירעון מיידי במידה ודרוג האג"ח של אלון יירד מתחת לרמה הנוכחית של A- ודרישה (לפחות על הנייר) לשלם להם תוספת של כ-17% מעבר לערך הפארי (ערך כלכלי מלא של האג"ח בתוספת ריבית והצמדה אם האג"ח היו נפרעות היום) של האג"ח בשל סביבת הריביות הנמוכה השוררת כיום בשווקים - סכום שהחברה לא מוכנה לשלם ורוב הסיכויים שגם לא ישולם תחת כל תרחיש עתידי שיקרה.

עד לפני כמה שבועות נראה היה שהעסקה הזאת תעבור יותר בקלות, אלא שלפני פחות משבועיים הודיעה אלון כי חתמה עם דלק US על הסכם למכירת החזקותיה (48%) באלון USA  בתמורה כוללת של כ-600 מיליון דולר שמורכבת מזומן של כ-200 מיליון דולר, מתן הלוואת מוכר לדלק US של כ-145 מיליון דולר צמודת מדד ונושאת ריבית שנתית של כ-5.5% והקצאה של כ-9.5% מדלק US בשווי של כ-230 מיליון דולר. כך שעסקה זו שאמורה להיות מושלמת במאי שיפרה משמעותית את הנזילות של אלון וחיזקה את התנגדות לשינוי שטר נאמנות בקרב הגופים כמו הפניקס ומיטב דש כשגם כלל התנגדה.

כעת  מחזיקי האג"ח יקבלו בפירעון מוקדם בתוך שנה וחצי כ-615 מיליון שקל ובערך הפארי של האג"ח (ערך התחייבתי מלא) בתוספת 1% ויישארו עם אג"ח של כ-1.2 מיליארד שקל המשלמת ריבית שנתית גבוהה של 5.35% ומובטחת בשעבוד ראשון על מניות אלון חיפושי הגז (80%) ושעבוד שלילי שבהמשך צפוי להפוך לשעבוד ראשון על 25% מאלון USA או לחלופין כ-5% מדלק US.

במצב שכזה, דירוג האשראי של אלון עשוי אף לעלות והמחזיקים יוכלו גם להכיר ברווחים שיקזו את ההפסדים שנגרמו להם בעקבות שערוך האג"ח לפי תשואה לפדיון של כ-9% שהם משערכים אותה כיום בעקבות העסקה שבוצעה בשנה שעברה בין אינפיניטי למיטב דש בהנחה של כ-30% מחיר הפארי של אג"ח א' של אלון.

ועדיין אחרי השלמת ההסדר עם מחזיקי האג"ח, בפני אלון עומדים אתגרים פיננסיים ותפעולים לא פשוטים. אלה כוללים בין השאר דרישה של בנק הפועלים להפחית חלק מהחוב כלפיו העומד על כ-450 מיליון שקל וכן ישנה ערבות שכן הפועלים מחזיק בשעבוד רק מניות של מגה קמעונאות המדממת וזקוקה לתמיכה כספית בכדי להמשיך ולהתקיים בטווח הנראה לעין, ובערבות של אלון של כ-150 מיליון שקל.

נוסף לכך אלון עלולה להדרש להזרמות כספיות באמצעות הנפקת זכויות או אמצעים לחברה הבת אלון אלון רבוע כחול ישראל שנמצאת במצב פיננסי מאתגר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום