אקזיט לקליקסופטוור: תימכר לפרנסיסקו פרטנרס תמורת 438 מיליון דולר במזומן

המחיר משקף פרמיה של 30% על מחיר הנעילה אמש בנאסד"ק ופרמיה של כ-45% על מחיר על מחיר הסגירה הממוצע של מניית החברה ב-90 הימים האחרונים ■ המוסדיים הישראלי מיעטו להחזיק במניה

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

קרן ההשקעות הפרטית פרנסיסקו פרטנרס האמריקאית (FP) רוכשת את החברה הישראלית קליקסופטוור תמורה 438 מיליון דולר המשקף מחיר של 12.65 דולר למניה. מדובר על פרמיה של כ-30% על מחיר הנעילה אמש בנאסד״ק ופרמיה של כ-45% על מחיר על מחיר הסגירה הממוצע של מניית החברה ב-90 הימים האחרונים. העסקה תתבצע במזומן. מועצת המנהלים של קליקסופטוור אישרה את הסכם המכירה פה אחד.

מנהלי החברה, ובראשם פרופסור משה בן בסט, שהקים את החברה ב–1996 ומשמש מנכ"ל ויו"ר, פנו בעבר לכמה גורמים לביצוע המכירה ובחרו בבנק ההשקעות האמריקאי ג'פריס כמתווך בעסקה. כבר לפני שלושה חודשים פורסם ב-TheMarker כי קליקסופטוור הישראלית עומדת על המדף לקראת מכירתה - וכעת הגיע שלב הביצוע.

משה בן בסטצילום: תומר אפלבאום

לקליקסופטוור משרדים בקליפורניה ובפתח תקוה, והיא מעסיקה כ–730 עובדים. עם בעלי המניות הגדולים בחברה נמנים המשקיע המיליארדר ג'ורג' סורוס, שבעזרת Soros Fund מחזיק ב–9.4% ממניות החברה; FMR, שמחזיקה ב–8.5%; ומשה ועידית בן בסט, המחזיקים יחד כ–13%.

קליקסופטוור היא ספקית פתרונות של ניהול כוח אדם ואופטימיזציה של מערכי שירות, ומציעה פתרונות ושירותים לכל רמות הארגון. החברה מצליחה בעזרת התוכנה למצוא את המניעים של קבלת ההחלטות בארגון - החל בחיזוי ביקוש הלקוחות, עבור בתכנון קיבולת הארגון ושיבוץ משמרות, וכלה בקבלת החלטות בזמן אמת בשילוב שירותי תזמון, ניידות ושירותים מבוססי מיקום (GPS).

הרוכשת הפוטנציאלית, פרנסיסקו פרטנרס, מתמחה בהשקעות בהיי־טק בעיקר בארה"ב ובבריטניה. פרנסיסקו פרטנרס נוהגת לרכוש חברות ולהשביח אותן במשך כחמש שנים. הקרן פתחה באחרונה נציגות בישראל שבראשה עומד ערן גורב, לשעבר מנכ"ל אלווריון. 

פרנסיסקו פרטנרס ביצעה בעבר עסקות בישראל. ב-2006 רכשה הקרן את אקס ליבריס הישראלית שפיתחה תוכנת קטלוג לספריות, תמורת 62 מיליון דולר. שנתיים לאחר מכן נמכרה אקס ליבריס לקרן Leeds תמורת סכום מוערך של כ–200 מיליון דולר.

בסוף 2008 רכשו פרנסיסקו פרטנרס וקרן סקויה במשותף את דמאטק הישראלית תמורת 77 מיליון דולר. דמאטק, שנסחרה בבורסה של לונדון, פיתחה מערכות אזיקים אלקטרוניים לצורך מעקב אחר אסירים וקשישים סיעודיים. 20 חודשים לאחר מכן נמכרה דמאטק (שמה שונה ל-Attenti) ל-3M האמריקאית תמורת סכום מוערך של 230 מיליון דולר.

המוסדיים לא מחזיקים במניה

מעט מאוד מוסדיים ישראלים יהנו מהאקזיט של קליקסופטוור - עקב מיעוט האחזקות במנייתה. את הכמות הגדולה ביותר מחזיקים 2 גופים בחיסכון לטווח ארוך. הראשון הוא    מחוג - מנהל גמל לעובדי חברת החשמל לישראל שמחזיקים בכ-16,333 מניות שכעת שוות כ-200 אלף דולר והאוניברסיטה העברית שמחזיקה כ-2,500 מניות.

לטווח הקצר ישנו רק מוסדי אחד שמחזיק במניית קליקסופטוור - תמיר פישמן. בית ההשקעות מחזיק 10 אלף מניות שכעת שוות כ-125 אלף דולר.

בנק ההשקעות Jefferies LLC משמש כיועץ פיננסי מיוחד לקליקסופטוור. פירמת עו"ד עמית, פולק, מטלון ושות' משמשת כיועצת המשפטית של קליקסופטוור בישראל. פירמת עו"ד Sullivan & Worcester LLP משמשת כיועצת המשפטית של החברה בארה"ב.

Barclays Capital משמש כיועץ פיננסי בלעדי, ופירמת עו"ד מיתר-ליקוורניק-גבע-לשם-טל משמשת כיועצת המשפטית של פרנסיסקו פרטנרס. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker