הצרות של פישמן: הום סנטר מתקרבת להסדר חוב

בשבוע הבא תתכנס אסיפת בעלי האג"ח של הום סנטר, שבה יקבלו עדכון על מצב החברה שחייבת להם 115 מיליון שקל ■ באסיפה תידון הקמת נציגות שתנהל משא ומתן לגיבוש הסדר חוב ■ את גיבוש הסדר החוב יוזמים הבנקים בראשות הפועלים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

הצרות העסקיות של אליעזר פישמן הולכות ונערמות. אתמול הודיעה רשת הקמעונות עשה זאת בעצמך הום סנטר, שבשליטת אליעזר פישמן (90%), על כינוס אסיפת מחזיקי אג"ח מסדרה א' הפרטית (האג"ח נסחרות בפלטפורמת רצף מוסדיים) ב–5 במאי 2015 בבית רובינשטיין בתל אביב.

באסיפה אמורה הום סנטר לעדכן על מצבה העסקי. מחזיקי האג"ח, שהחברה חייבת להם 115 מיליון שקל, ידונו על מינוי נציגות ופתיחת מגעים לגיבוש הסדר חוב. מחזיקי האג"ח הגדולים של הום סנטר הם מנורה מבטחים, כלל ביטוח, הפניקס, אקסלנס, מיטב דש ופסגות. האג"ח אמורות להיפרע בשני תשלומים שווים בסוף מאי 2015 ו–2016.

תחילת המגעים על גיבוש הסדר חוב בהום סנטר מתבצעת בתקופה שבה חברת מירלנד, המרכזת את פעילות הנדל"ן של פישמן ברוסיה, מגבשת הסדר לפריסה בכארבע שנים של החובות למחזיקי האג"ח בישראל בשווי כמיליארד שקל. פישמן גם לא עמד במועד המקורי בהחזר חוב של 250 מיליון שקל למגדל ביטוח, שמכרה את החוב בשנה שעברה לקרן מונארך בהפסד של 15%. פישמן גם לא עומד בלוחות הסילוקין לפירעון חובות אישיים של כ–4.5 מיליארד שקל לכמה בנקים, ובעיקר להפועלים וללאומי.

ב–2013–2014 הכניס פישמן את היד לכיס והזרים להום סנטר 130 מיליון שקל לטובת התשלומים לבעלי האג"ח. כעת, עקב חוסר יכולתו של פישמן לעמוד בחובות פרטיים לבנקים בשווי של כ–4.5 מיליארד שקל, גם אם ישנם בידיו הסכומים הנדרשים לתשלום הקרוב לבעלי האג"ח, הבנקים בראשות הפועלים לא מאפשרים לו לעשות זאת. החוב של הום סנטר (כולל ערבויות) לבנקים בראשות הפועלים (המחזיק בשעבוד על מניותיו של פישמן בהום סנטר) מוערך ב–270 מיליון שקל. בעקבות זאת, הפועלים ובנקים נוספים מובילים מהלך לגיבוש הסדר חוב משולב בהום סנטר יחד עם בעלי האג"ח.

פישמן ניסה בחודשים האחרונים למצוא קונים להום סנטר, המציגה ביצועים ירודים והפסדים, אך הניסיונות הללו לא גובשו לכדי עסקה מחייבת - שכן נכון להיום לא ברור מה שווייה הכלכלי.

לפני כחודשיים ספגה הום סנטר הורדת דירוג מ–P&S מעלות, מרמה של BBB מינוס ל–BB, שהיא רמת השקעה ספקולטיבית עם השלכות שליליות. כלכלני מעלות ציינו אז כי "הורדת הדירוג נובעת מהערכתנו כי חלה שחיקה נוספת ברמת הנזילות החלשה ממילא של החברה. להערכתנו, על רקע ביצועים תפעוליים חלשים מאוד לאורך זמן, יכולתה של הום סנטר לעמוד בהתחייבויותיה ב–2015 תלויה לחלוטין במימוש מהיר יחסית של נכסים, וכן בחידוש של קווי אשראי קצרים ובלתי מובטחים, שטרם חודשו במלואם".

הפועלים, המנוהל בידי ציון קינן, חשוף לחובותיו האישיים של פישמן בהיקף של כ–1.5 מיליארד שקל, ובימים אלה הוא מוביל יחד עם פישמן את הליך המכירה של חברת הדלק טן למשפחת נוימן תמורת 250 מיליון שקל. הפועלים גם מחזיק בערבות אישית של פישמן; בשעבוד על 34% מקבוצת ידיעות אחרונות, המציגה בשנים האחרונות תוצאות ירודות ושווייה הולך ויורד; על 6% מחברת הנדל"ן כלכלית ירושלים; ועל כמה מגרשים.

צילום: חגי פריד

ואולם גם אם מחברים את כל השעבודים האלה, עדיין גובה החוב של פישמן לפועלים גבוה ביותר ממיליארד שקל משווי השעבודים. הפועלים כבר הפריש בגין החובות האלה יותר ממיליארד שקל לחובות מסופקים, ובינתיים הוא לא מימש ערבויות אישיות של פישמן.

פישמן חייב גם כ–1.5 מיליארד שקל ללאומי. על הנייר מצבו של לאומי, המנוהל בידי רקפת רוסק עמינח, טוב יותר מזה של הפועלים, שכן הוא מחזיק בשעבוד על 40% ממניות גרעין השליטה בכלכלית ירושלים, הנחשבת לנכס האיכותי ביותר שנותר לפישמן. החברה מחזיקה בעצמה ובאמצעות חברות בנות, כמו מבני תעשייה, דרבן ומירלנד, בנכסים בשווי של יותר מ–20 מיליארד שקל.

שווי השוק של המניות שמשועבדות ללאומי הוא 480 מיליון שקל. לאומי מחזיק בשעבוד גם על נדל"ן פרטי של פישמן בשווי של כמה מאות מיליוני שקלים. בחודשים האחרונים לאומי נמצא בקשר עם כמה גופים ישראליים ובינלאומיים במטרה למצוא קונה להלוואה של פישמן. ואולם, בשל החשש לפיאסקו נוסף, כפי שקרה לו במקרה של ניסיון למחוק כ–150 מיליון שקל מהלוואה של גנדן ונוחי דנקנר, לאומי דורש מחיר מלא עבור ההלוואה. דרישה כזו לא זוכה לביקושים בשוק.

בינתיים, לא מצליח לאומי להביא את פישמן למצב שהוא יגביר את קצב המכירה של נדל"ן בישראל, המרוכז בכלכלית, מבני תעשייה ודרבן, ונמצא כיום ברמות שיא מבחינת המחירים. זאת במטרה להקטין את המינוף בחברות, ובכך לתרגם את ההון העצמי למזומן, כשלאחר מכן ניתן יהיה למשוך זאת כדיווידנד מכלכלית ירושלים - שישמש לפירעון החוב ללאומי ולשאר הבנקים. מדובר במהלכים מורכבים שאורכים זמן, וייתכן שהזמן פועל גם לטובה. שכן אם המצב הכלכלי ברוסיה ישתפר ושווייה של מירלנד יעלה, ייתכן שהדבר יתורגם גם לעליית שווייה של כלכלית ירושלים ולגביית החוב בידי לאומי. הבנק הפריש כבר כמיליארד שקל בגין חובותיו של פישמן - כך שהדבר פחות משפיע כיום על מאזנו.

הבנקים הקטנים יותר - דיסקונט, מזרחי טפחות ואגוד - וכן קרן מונארך צפויים בקרוב לקבל תשלומים נאים, אם פישמן ישלים את העסקה למכירתה של חברת תשתיות הסלולר הברזילית טי.פור.יו לקרן בלקסטון תמורת 920 מיליון שקל.

בתוך כך, הודיעה אתמול מבני תעשייה על השלמת העסקה למכירת אחזקותיה (32%) בפרויקט נדל"ן בבנגקוק, תאילנד, תמורת 250 מיליון שקל וברווח לפני מס של 130 מיליון שקל. השלמת העסקה והתזרים הגבוה של יותר מ–20 מיליון שקל מגיעים יום אחרי שמעלות הורידה את דירוג האשראי של מבני תעשייה בדרגה אחת לרמה של A מינוס עם אופק שלילי. זאת, לטענת מעלות, בשל המינוף הגבוה, אתגרי נזילות ושחיקה בהון העצמי.

מהום סנטר נמסר: "בימים אלה אושרה תוכנית הבראה מקיפה לרשת שבה ייסגרו שישה סניפים, יוקטנו שטחים ויקוצצו עלויות. תוכנית זו נמצאת בשלבי אישור סופיים מול מערכת הבנקאות, ותאפשר לרשת לממשה. זאת לטובת העלאת הרשת לפסים של רווחיות וצמיחה כדי שתשרת את התחייבויותיה. החברה השלימה את מכירת הנכס בעקרון בתמורה ל–43 מיליון שקל שיוזרמו לטובת החברה. החברה מתייחסת להודעתה מהיום, ומציינת כי היא מנהלת דיאלוג עם מחזיקי האג"ח במטרה לשלבם במתווה של תוכנית ההבראה של הרשת. הנהלת הרשת סמוכה ובטוחה כי כל הגורמים יירתמו לטובת החברה, שתעשה כל שנדרש כדי לעמוד בהתחייבויותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker