על רקע ההפסדים: שני מנכ"לים בברן עוזבים

מנכ"ל ברן, נחמן צבר, ומנכ"ל ברן ישראל, דן שנבך, הודיעו על רצונם לסיים את תפקידם לאחר שהחברה רשמה הפסד של 95 מיליון שקל בשנתיים האחרונות ■ עדיין לא מונו להם מחליפים

יורם גביזון

חברת ההנדסה ברן עברה ביומיים האחרונים זעזוע ניהולי כשמנכ"ל החברה, נחמן צבר, ומנכ"ל ברן ישראל דן שנבך, הודיעו על רצונם לסיים את תפקידם. מועד הסיום של כהונת השניים עוד לא נקבע וגם עדיין לא נקבע להם מחליף. אף על פי שמנוסח ההודעה עולה כי השניים סיימו את תפקידם מיוזמתם, נראה שדירקטוריון החברה לא יצא מגדרו כדי לשכנעם להמשיך בכהונתם.

ברן סובלת בשנתיים האחרונות מתוצאות כספיות גרועות, וסופגת הפסדים כבדים בעיקר בפעילותה הבינלאומית. ברן אינטרנשיונל מרכזת את הפעילות בתחום התכנון ההנדסי, הרכש וההקמה של פרויקטים בתחום תשתיות התקשורת תשתיות אזרחיות גז ותשתיות אנרגיה סולארית, וכן בתחום פרויקטי התשתיות הלאומיות, כמו טיפול והולכת מים לשימושים חקלאים וביתיים, תחנות כוח וביטחון.

נחמן צבר צילום: גיא חמוי

ברן אינטרנשיונל הפסידה 18 מיליון שקל ב-2014, בעיקר בשל הפסדי הפעילות של תשתיות תקשורת בגרמניה, שכללה הקמת מאות אתרי סלולר, ובשווייץ - שהפסידו 8.5 ו-2 מיליון שקל בהתאמה; וכן בשל הפרשות בגין הפעילות בארה"ב, שבה נפגעה ברן אינטרנשיונל מהדרישה של חברות תקשורת שברן תעמיד לרשותם צוותים זמינים מבלי שהתחייבו לכמות עבודה באופן שדירדר את החברה להפסדים ולהדממת הפעילות דה פקטו.

הכנסותיה של ברן אינטרנשיונל ירדו ב-4% ב-2014 לעומת 2013 וב-34% לעומת ההכנסות ב–2012, כתוצאה מירידה בהכנסות באירופה ובארה"ב, שקוזזה חלקית בעלייה בהכנסות באסיה ובדרום אמריקה.

ברן ישראל, שמספקת שירותי הנדסה לתעשייה התהליכית, התעשייה הכבדה, התעשייה הכימית, וכן בתחום תשתיות התחבורה והתקשורת, נפגעה מירידה של 8% בהכנסותיה ב-2014. זאת כתוצאה מירידה בהיקף וסיום פרויקטים עבור טרה, בתי זיקוק ותשתיות תקשורת, כשבתחום התעשייה התהליכית נכנסו ההשקעות המתוכננות להקפאה או צומצמו כתוצאה מהמלצות ועדת ששינסקי. בעקבות הירידה בהכנסות עברה ברן ישראל להפסד תפעולי של 2.4 מיליון שקל ב-2014, לעומת רווח תפעולי של 21.6 מיליון שקל ב-2013.

ברן הפסידה בשנתיים האחרונות 95 מיליון שקל, ובחמש השנים האחרונות צברה הפסד של 75 מיליון שקל במחזור של 3.4 מיליארד שקל. החברה, שמעסיקה 1,100 עובדים, מתקשה לאורך זמן להפוך את היקפי הפעילות הגדולים שלה לרווחים. עובדה זו באה לידי ביטוי בירידה של 33% במחיר המניה בחמש השנים האחרונות, לעומת עלייה של 35% במדד היתר בתקופה זו. ברן נסחרת בשווי שוק של 170 מיליון שקל, שגבוה ב–20% מההון העצמי של החברה, שנשלטת בידי מאיר דור (19.9%) ואלכנסדר נסיס (28.6%).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker