סקירת המסחר

ת"א 25 נפל בכ-1.5%; טבע צנחה ב-4.5%; קבוצת דלק איבדה 5.3%

בלטו לשלילה: מניית פרוטליקס שנפלה ב-7.5%; מניית קומפיוג'ן שירדה ב-7%; טאואר שנחלשה ב-6%; ואופקו הלת' שירדה ב-5.8%

ערן אזרן

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום (ג') במגמה שלילית בעקבות ירידות השערים בבורסות העולם ובהובלת מניית טבע, שהמשיכה להיחלש גם היום, על רקע סירובה של מיילן להיענות להצעת הרכש. במהלך שעת המסחר האחרונה התחזקו הירידות  בעקבות נתוני מקרו מאכזבים שפורסמו בארה"ב, ודחפו את בורסות וול סטריט לירידות של כ-1%.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 ירדו ב-1.45% וב-1.72%, בהתאמה, בלחץ מניות הפארמה והגז. מדד הבנקים עלה ב-0.24%, ומדד נדל"ן 15 נחלש ב-0.93%. מחזור המסחר היומי הסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל.

בלטו לשלילה: מניית פרוטליקס שנפלה ב-7.5%; מניית קומפיוג'ן שירדה ב-7%, טאואר שנחלשה ב-6%, אופקו הלת' שירדה ב-5.8%, קבוצת דלק שנפלה ב-5.3%, רציו שנפלה ב-5%, טבע שהשילה 4.5% נוספים, ופריגו שנחלשה 3.9%. מנגד, בלטה לחיוב מניית פרוטרום שעלתה ב-1.5%.

מדדי תל בונד (20, 40 ו-60) ירדו עד 0.18%, ומדד תל בונד שקלי נחלש ב-0.12%. איגרת חוב ממשלתית שקלית, שנפדית במארס 2024 מסוג שחר, ירדה ב-0.12%, והתשואה עליה עלתה ל-1.41%. איגרת חוב ממשלתית שקלית, שנפדית ב-,2042 ירדה ב-0.51%, והתשואה עליה עלתה ל-2.50%.

המסחר בוול סטריט נפתח אמנם בעליות קלות, אך עבר לירידות, כאמור, לקראת תחילת הישיבה בת היומיים של קובעי המדיניות המוניטרית בארה"ב. גם בורסות אירופה ננעלו בירידות, בין היתר על רקע נתוני התמ"ג המאכזבים בבריטניה, שהצביעו כי הצמיחה ברבעון הראשון הסתכמה ב-0.3% בלבד, האטה לעומת צמיחה של 0.6% ברבעון הרביעי של השנה שעברה, ופחות מתחזיות כלכלנים לצמיחה של 0.5%.

לאחר החלטת הריבית

בנק ישראל שב היום (ג') לההתערב במסחר, במטרה לחזק את הדולר מול השקל. הבנק, בראשות הנגידה ד"ר קרנית פלוג, ביצע בשעות הבוקר רכישות קטנות יחסית של דולרים, בסכום מצטבר של כ-50 מיליון דולר. על רקע הרכישות, הדולר עלה לשער של 3.91 שקלים, לאחר שאתמול, כבר נגע בשער של 3.88 שקלים.

למרות ההתערבות של בנק ישראל, הדולר נחלש היום ב-0.95% ושערו היציג נקבע היום על 3.8940 שקלים. היורו נחלש ב-0.12% ושערו היציג נקבע על 4.2543 שקלים. אתמול החליט בנק ישראל להותיר את הריבית במשק לחודש מאי ללא שינוי, ברמה של 0.1%. לאח החלטת הריבית, הדולר צנח בכ-1%, אך במהלך היום הירידות התמתנו.

אייל כהן, מנכ"ל חברת שיא קפיטל, אמר: "המסחר בדולר-שקל נפתח בהתחזקות קלה והדולר נסחר כרגע ב- 3.9010 – 3.9050 שקלים. זאת, לאחר שאתמול, בעקבות השארת הריבית על כנה, ירד הדולר בחדות לרמה של 3.8890 שקל, ירידה של כ- 1%. אנו מעריכים כי הדולר יחזור לבחון שוב את שער ה- 4 שקלים לדולר ואף יוכל לה".

מניות במרכז

הדרמה סביב ניסיון ההשתלטות העוינת של טבע על ענקית התרופות מיילן נמשכת. בהתאם לציפיות, דירקטוריון מיילן דחה אתמול פה אחד את הצעת הרכש שפירסמה ענקית הגנריקה הישראלית לרכישתה של מיילן בתמורה ל-40.1 מיליארד דולר. "ההצעה של טבע מעריכה בחסר את מיילן ואינה מתחשבת בקשיים הקיימים לשלב שתי חברות עם תרבות ארגונית כה שונה", הסביר דירקטוריון מיילן בהודעה שפירסם למשקיעים.

חנן מור, באמצעות החברה הבת קחם מרכזים מסחריים (100%), מרחיבה את פעילות הנדל"ן בעיר חריש. החברה הודיעה היום (ג') שתרכוש את חלקם של קרן JTLV, חברת יהודה רחמים וחברת זלמן בראשי, במרכז מסחרי שייבנה בעיר בתמורה לכ-22 מיליון שקל. לאחר העסקה תחזיק חנן מור בכלל הזכויות לשני מרכזים מסחריים, שיוקמו על שטח כולל של 15.5 אלף מ"ר. העסקה שנחתמה מבטלת הסכם שותפות קודם, שנחתם עם JTLV, יהודה רחמים וזלמן בראשי.

קרן פימי, שמנוהלת בידי ישי דוידי, הודיעה אתמול על רכישה של 65% מפעילות חברת פולירם, למעט פעילות הנדל"ן של החברה בתמורה ל-347 מיליון שקל. פולירם, שנסחרת כיום לפי שווי של 628 מיליון שקל, עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של תרכובים תרמופלסטיים הנדסיים, וכן בפיתוח, ייצור ושיווק של מקשרים משפרי אימפקט ודבקים לתרכובים תרמופלסטיים.

אליום מדיקל הודיעה על הצלחה להנפקת הזכויות: הושלם גיוס של כ-7.7 מיליון שקל עם מימוש של 96% מהזכויות. "בחודשים האחרונים דיווחנו על חתימה על הסכמי הפצה ואישורים לשיווק מוצרינו בטריטוריות חדשות. בנוסף דיווחנו כי התקבל אישור ה-FDA על כך שגרדיה עמדה בהצלחה בכל יעדי הניסוי הקליני כבר בשלב מוקדם של גיוס מחצית מכמות החולים", אמר אסף אלפרוביץ, מנכ"ל אליום.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker