רואי חשבון להאוזר: טפל בהצעות רכש של אג"ח בחדלות פירעון

הנהנים כיום מהצעות הרכש של אג"ח בחדלות פירעון הם סוחרים ("טורפי נבלות") שגורפים רווחים מאג"ח של חברות שפשטו רגל

אסא ששון

קבוצה של רואי חשבון בראשות רו"ח חן שרייבר פנתה ליו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בדרישה להסדיר את תופעת טורפי הנבלות (סוחרים שגורפים רווחים מאג"ח של חברות שפשטו רגל באמצעות הצעות רכש לציבור). שרייבר הוא דירקטור בלשכת רואי החשבון ויועץ נשיא הלשכה לענייני סמנכ"לי כספים.

"אנחנו, קבוצה של רואי חשבון ומנהלי כספים במשק, פונים אליכם בקריאה להסדיר את הפיקוח על הצעות רכש לאיגרות חוב של חברות שנקלעו לחדלות פירעון ואשר איגרות החוב שלהן הפכו לבלתי סחירות", כתבה קבוצה של רואי חשבון בראשות שרייבר להאוזר.

אופן הפעולה של טורפי הנבלות הוא בפנייה לציבור לרכוש ממנו במחיר נמוך במיוחד את האג"ח שבהן הוא מחזיק. מאחר שאלה חברות שהן חדלות פירעון, מגיש ההצעה לא נדרש לעמוד בתקנות הצעת רכש כפי שהוגדרו בידי רשות ניירות ערך. כתוצאה ממרכיב הזמן הקצר, הציבור באמצעות יועצי ההשקעות בבנקים נוטים להיענות להצעה, ולעתים באורח מיידי, מה שגורם נזק כספי כבד להשקעתם מחד גיסא ורווח כספי לא מבוטל לטורפי הנבלות.

שרייבר מציין כי "באחרונה אנחנו עדים להתפשטות תופעה מטרידה שבה סוחרים בשוק ההון מציעים לרכוש איגרות חוב של חברות המצויות בהליכי פירוק או חדלות פירעון מבעליהן הפרטיים, תמורת מחיר הנמוך ממחירן הנקוב של האג"ח. הסוחרים גורפים כך רווח מהיר לכיסם על חשבון המחזיקים הפרטיים, המעדיפים 'להיפטר' בזריזות מהאג"ח הבלתי סחירה, אך מבלי שיש ברשותם די מידע כדי להעריך נכונה את כדאיות העסקה עבורם.

חן שרייבר
חן שרייברצילום: אייל טואג

"אותם סוחרים מנצלים את הפערים הדרמטיים הקיימים בינם לבין המחזיקים פרטיים בכוח המיקוח ובמידע, בחסות שתי פרצות ברגולציה הקיימת.

כדי להתגבר על לקונה זו מציעים שרייבר וחבריו להסדיר את הפיקוח על הצעות רכש לאג"ח של חברות בפירוק: "ברצוננו להציע לרשות לאמץ תהליך, שבו המנהלים המיוחדים, מי מטעמם או מטעם בית המשפט, שמונו לטפל במימוש נכסי החברה, יהיו אלו שיבצעו את הצעות הרכש בצורה מוגדרת מראש, והם שיאפשרו לנושים, המעוניינים לממש את חובם לפני תום תהליך מימוש כל הנכסים, לעשות זאת. על פי התהליך המוצע, המחוקק, בתיאום עם הרשות, יקבעו את הכללים והסמכויות לביצוע הצעות הרכש האמורות, וכן יקבעו שהכספים הנותרים בקופת הנושים ישמשו לפירעון חובם של יתרת נושי האג"ח, שלא מימשו את זכותם בהצעות הרכש האלו".

שרייבר, המשמש מנהל הכספים בהסדר של חברות חבס ובסר אירופה עבור מנהלי ההסדר, מסביר כי ההיגיון שמאוחרי הצעת הבוצה הוא שמי שרוצה למכור את האג"ח יוכל לקבל את כל המידע כדי שהחלטתו תהיה מושכלת. בנוסף, המכירה תישאר בתוך קופת החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker