אביב בבורסה: שש חברות נערכות להנפקה ראשונית

סוף עונת החגים והשיאים בבורסת תל אביב מתניעים את שוק ההנפקות המקומי ■ קבוצת אורון פירסמה טיוטת תשקיף לקראת הנפקה, חברת ויתניה הודיעה על חידוש התוכנית להנפקה ראשונית, וארבע חברות נדל"ן אמריקאיות נערכות להנפקות אג"ח

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק

"אחרי החגים" כבר כאן, שוקי המניות והאג"ח שוברים שיאים, ושש חברות חדשות נערכות להנפקות ראשוניות של מניות או אג"ח בבורסת תל אביב. קבוצת אורון, שנערכת לבצע הנפקה ראשונית של מניות (IPO) משולבת באג"ח, פירסמה אתמול טיוטת תשקיף ראשונה.

גם חברת הנדל"ן ויתניה, שהתכוונה לבצע הנפקה ראשונית לפני כשנה אך לא עמדה בלוחות הזמנים, הודיעה ערב יום העצמאות על חידוש התוכנית להנפקת מניות.

במקביל, ארבע חברות נדל"ן אמריקאיות נערכות לביצוע הנפקה ראשונית של אג"ח בסכום כולל של כ-3 מיליארד שקל.

קבוצת אורון, שבבעלות התאומים גילי ויואל עזריה, פירסמה טיוטת תשקיף על בסיס הדו"חות הכספיים של 2014, שבה נחשפו תוצאות טובות ל–2014 עם מאזן חזק יחסית. בשלוש השנים האחרונות הרוויחה אורון, שפעילה בתחומי התשתיות, הבנייה וסלילת הכבישים, 68 מיליון שקל - רווח נקי של 22.5 מיליון שקל בממוצע בשנה. הרווח התזרימי הנקי (EBITDA) ב–2014 הסתכם ב–49 מיליון שקל, והצטבר ל–132 מיליון שקל בשלוש השנים האחרונות. נכון לסוף 2014, ההון העצמי של החברה הסתכם ב–92 מיליון שקל. לחברה כמעט שאין חוב פיננסי נטו, ויש לה מזומנים ופיקדונות לטווח קצר בהיקף 40 מיליון שקל.

אורון מדגישה במצגת למשקיעים כי בשנים הבאות מתוכננים פרויקטים לאומיים רבים של תשתיות בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים. בין היתר, את הפרויקטים יובילו משרד הביטחון, חברת נתיבי ישראל, נת"ע, כביש 6, נמלי ישראל ורכבת ישראל - רובם לקוחות של החברה בהווה ובעבר. החברה חשפה כי ההכנסות של מגזר התשתיות בחברה הסתכמו ב–2014 ב–325 מיליון שקל, כשהרווח הגולמי היה 33 מיליון שקל. צבר ההזמנות במגזר הוא 707 מיליון שקל, כשצבר העבודות הכולל מסתכם בכ–1.1 מיליארד שקל.

עוד עולה מהתשקיף, כי סך ההכנסות של אורון במגזר התעשייה, המרכז את פעילות המחצבות ומפעלי הבטון, הסתכם ב–2014 ב–96 מיליון שקל, עם רווח גולמי של 19 מיליון שקל. ההכנסות בתחום הבנייה למגורים, שבו פעילה אורון באמצעות החברה הבת (55%) ארזים, היו 62 מיליון שקל, עם רווח גולמי של 3.3 מיליון שקל. החברה צופה כי הכנסותיה במגזר זה ב–2015–2014 יסתכמו בכ–400 מיליון שקל, ויניבו לה רווח גולמי של 60 מיליון שקל.

שווי מינימלי של 
250 מיליון שקל

אורון החלה אתמול בסבב מצגות מול הגופים המוסדיים (רואד שואו), שבמהלכו תקבל אינדיקציות לגבי שווי אפשרי להנפקה. לפי מקורבים, אורון קרובה יותר להנפקת אג"ח מאשר מניות, שכן התוכנית להנפיק מניות תצא לפועל רק אם תקבל החברה שווי של יותר מ–250 מיליון שקל. התוצאות הכספיות מלמדות כי הנהלת החברה מעוניינת לבצע את ההנפקה לפי מכפיל EBITDA של 5–6, ולפי מכפיל רווח נקי של 8–10. שפיר הנדסה וקבוצת אשטרום, חברות הנדסיות מקבילות שהנפיקו באחרונה, נסחרות כעת לפי מכפילים של 10 ו–12 בהתאמה על הרווח הנקי. אורון, חברה קטנה בפעילותה, עשויה להתקשות בהשגת מכפילים דומים. ההנפקה תבוצע בהובלת פועלים אי.בי.אי.

ג'וזף מויניאן

חברה נוספת שנערכת להנפקת מניות ראשונית בתל אביב היא ויתניה, שעוסקת בפיתוח, ייזום בנייה והשכרה של נדל"ן בישראל ובחו"ל. כמה מבעלי המניות של החברה, שנשלטה (51%) בעבר בידי דלק נדל"ן, הם שמות מוכרים, ובהם האחים דני ואבי רייק (20.83%), שעשו אקזיט של 100 מיליון שקל על חברת פליינג קרגו, והיו שותפים בקבוצת הניהול של מכבי ת"א בכדורסל; הפרסומאי מודי כידון; ד"ר יעל אלמוג (השותפה במשרד הפרסום גיתם) ומשפחת לנדר (15.1%); משפחת חממה (13%); גד ודן פרופר, מבעלי אסם לשעבר (15%); אהוד סמסונוב, שמכהן כיו"ר ויתניה (7.55%); משפחת שמיע (7.5%) וקבוצת הראל (20.8%).

ויתניה הנפיקה בעבר חוב סחיר בהיקף של 180 מיליון שקל, כך שהחברה כבר כיום מדווחת על תוצאותיה הכספיות בצורה פומבית. האג"ח של החברה נסחרות בשוק בתשואות לפדיון נמוכות של כ–2%–2.4%. בדומה לחברות נדל"ן אחרות, ההערכה היא שהחברה תונפק סביב ההון העצמי שלה, שהסתכם בסוף 2014 ב–420 מיליון שקל. החברה, שעדיין לא פירסמה טיוטת תשקיף מעודכנת, מתכוונת לבצע את ההנפקה על בסיס הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון שיפורסמו במאי.

מודי כידוןצילום: לימור אדרי

המאזן של ויתניה הסתכם ב–1.2 מיליארד שקל. בישראל מחזיקה החברה בנכסים מניבים ובנכסים לפיתוח, וכן בבעלותה נכסים מניבים בפולין ובארה"ב. הכנסות החברה ב–2014 הסתכמו ב–98 מיליון שקל, עם רווח נקי של 9.2 מיליון שקל. זאת, בהשוואה להכנסות של 162 מיליון שקל, ברווח נקי של 13.1 מיליון שקל ב–2013. בדו"חות המאוחדים הציגה ויתניה גירעון של 56 מיליון שקל בהון החוזר, המעיד על עודף התחייבויות בטווח הקצר על פני מקורות. למרות הגירעון, הנהלת החברה הדגישה כי ביכולתה להמשיך ולהאריך את הלוואות בנקאיות קצרות מועד, כך שלא צפוי קושי בפירעון החוב. ההנפקה תבוצע בהובלת לאומי פרטנרס.

ענקיות הנדל"ן 
בדרך לבורסה

בנוסף לאורון ולוויתניה, ארבע חברות נדל"ן בבעלות יהודים מאמריקה נערכות לבצע הנפקות אג"ח ראשוניות. מויניאן גרופ, שבבעלות ג'ו מויניאן, הגישה לפני יומיים לרשות ניירות ערך טיוטת תשקיף ראשונה, וקיבלה לקראת ההנפקה דירוג Aa3 ממידרוג. החברה נערכת לגיוס מיליארד שקל באג"ח. גם את ההנפקה הזו תבצע לאומי פרטנרס.

ענקית נדל"ן נוספת שנערכת לגיוס היא Wharton Properties של ג'ף סאטון. החברה תגיש טיוטת תשקיף בהמשך השבוע או בתחילת שבוע הבא. לפי הערכות, החברה מתכוונת לגייס כ–1.5 מיליארד שקל. שתי חברות נדל"ן קטנות יותר שנערכות לגיוס הן PMG של קווין מלוני ו–JDS של מייקל שטרן, שיגייסו כל אחת כמה מאות מיליוני שקלים. הגיוסים יבוצעו בידי רוסאריו קפיטל ולידר הנפקות בהתאמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker