עוד רעיון עבור כחלון 
לעידוד התחרות בבנקים

חברות מתחום זה יכולות ליצור תחרות אמיתית לאשראי שהבנקים מספקים, אם כי יש לפקח עליהן ולוודא שלא יעשקו את האזרחים והעסקים הקטנים

אסא ששון

בשיחה שקיים בשבוע שעבר עם אנליסטים לקראת בחינת גיוס אג"ח של חברת האחים נאוי, אמר דורי נאוי, המנכ"ל ומבעלי השליטה בה, כי הוא מוכן לרכוש חברת כרטיסי אשראי אם שר האוצר המיועד משה כחלון יאפשר זאת.

חברת האחים נאוי עוסקת בנכיון צ'קים והיא החלה להיסחר בבורסה ב-2011. שוויה בבורסה כיום הוא כמעט 600 מיליון שקל. רק במארס סיימה החברה גיוס גדול של 400 מיליון שקל באג"ח מהציבור. נכיון צ'קים הוא שירות שנועד לבעלי עסקים, עצמאים וחברות. כשבעל עסק מקבל תשלום עבור שירות שביצע או מוצר שסיפק בצ'ק דחוי, באפשרותו לבוא לחברת נכיון צ'קים, להסב לטובתה את הצ'ק שבידו, לחתום כי הוא ערב לפירעון שלו - ולקבל את תמורת הצ'ק, בניכוי עמלה שגובה חברת הנכיון.

תחום זה הפך באחרונה לאחד הענפים החמים בתחום גיוסי ההון בבורסה. בתחילת מארס הודיעה חברת להב אל.אר ריל אסטייט, יחד עם אנשי העסקים משה טיסונה ושרון פלצ'י, שתעניק לשלד הבורסאי די-רום מימון של 30 מיליון שקל, כדי לפתח פעילות בתחום המימון החוץ־בנקאי. להב נמצאת בשליטת איש העסקים אלי להב, בעל השליטה ברשת הקמעונות מחסני להב, ויזם הנדל"ן איליק רוז'נסקי, שעמד בראש חברת דלק נדל"ן, שקרסה לאחר שמינפה את עצמה לדעת.

משה כחלון בהשבעת הכנסת ה-20צילום: אמיל סלמן

להב היא החברה החמישית בתחום נכיון הצ'קים המצטרפת לבורסה. חודש לפניה היתה זו חברת פנינסולה, וחברה נוספת - אס.אר אקורד, שבשליטת עדי צים, עסוקה בחודשים האחרונים בהקמת פעילות דומה.

לתחום נכיון הצ'קים יש תדמית אפורה. כזאת שמציגה את מי שגובים את החוב ככאלה שפועלים בשיטות לא מקובלות, ולהם היכולת להפעיל לחצים לא קונבנציונליים על בעלי החוב על מנת שיעמדו בחובם.

הקונוטציות השליליות גם נובעות מכך שחלק מהעסקים הקטנים משמשים מקום מפלט לאזרחים ששקעו בחובות ומערכת הבנקאות סגורה בפניהם. הם נאלצים לפנות לשוק האפור כדי לממן את עצמם בריבית גבוהה, ועשויים להיקלע לסיטואציה לא נעימה אם לא יחזירו את הכסף. ואולם למרות התדמית האפורה יש קו מבדיל בין החברות הבורסאיות העוסקות בתחום לבין אותם בתי עסק קטנים שפועלים בענף זה. במקום שבו חברות נכיון הצ'קים הגדולות מפעילות את משרדי עורכי הדין שלהן, יש משרדים קטנים שיפעילו גובים עצמאיים.

פריחה בתחום הזה, בבורסה ומחוצה לה, מסמלת כמה מגמות במשק הישראלי. בעולם שבו הריבית במשק שואפת לאפס, ומנגד חסרה תחרות במערכת הבנקאות - אין פלא שחברות נכיון הצ'קים יכולות לגבות מעסקים קטנים ריבית שמתחילה ב-12% בשנה ויכולה להתקרב ל-30%, מה שהופך את העסק לאטרקטיבי עבור עוד ועוד אנשי עסקים. חברות מתחום זה יכולות ליצור תחרות אמיתית לאשראי שהבנקים מספקים, אם כי יש לפקח על החברות ולוודא שלא ינצלו את כוחן כדי לעשוק את האזרחים והעסקים הקטנים.

מי שיכול למנף זאת ולהפוך את החברות בתחום כאלטרנטיבה לאשראי בנקאי הוא שר האוצר המיועד משה כחלון. זה יחייב אותו לצאת נגד המפקח על הבנקים, שמעדיף לשמר את היציבות הבנקאית על חשבון התחרות - וזה כבר יהיה מאבק קשה יותר. הפלטפורמה הבסיסית לתחרות בבנקים כבר קיימת; כל שנשאר הוא לנצל אותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker