כשנה לאחר ההסתבכות בדורי בניה: במידרוג הורידו את דירוג קבוצת דורי ל-A3

בחברת הדירוג הצמידו לדירוג תחזית "שלילית", כך שתיתכן הורדה נוספת של הדירוג ■ במידרוג מזהירים מפני "הרעה משמעותית בהיקף ובמבנה הפעילות העתידית" של קבוצת דורי, זאת מאחר שהחברה אינה משקיעה ברכישת קרקעות נוספות בטווח הקצר-בינוני

ערן אזרן

תשעה חודשים עברו מאז שבמידרוג הכניסו את החוב של קבוצת דורי תחת בחינה (Credit Review), אך רק הבוקר (א') החליטו האנליסטים של חברת דירוג האשראי להפחית את דירוגה של הקבוצה ברמה אחת מ-2A ל-A3, הנחשבת עדיין לרמה בינונית-גבוהה. ההפחתה בוצעה לאחר שבמהלך 2014 התגלו סטיות משמעותיות של כ-450 מיליון שקל באומדני עלויות הפרויקטים בחברה הבת של קבוצת דורי, דורי בניה, שגרמו להפסד עמוק של 424 מיליון שקל לקבוצת דורי.

במידרוג הותירו את הדירוג של קבוצת דורי תחת בחינה, עם השלכות "שליליות", כך שתיתכן הפחתה דירוג נוספת במהלך הזמן הקרוב. לקבוצת דורי, הנשלטת בעקיפין על ידי גזית גלוב של חיים כצמן ודורי סגל, שלוש סדרות אג"ח (ה', ו' ו-ז'), שיתרתן מסתכמת בכ-400 מיליון שקל. איגרות החוב נסחרות בשוק בתשואות לפדיון נמוכות של 2.4%-4.1%, המשקפות את אמון השוק ביכולת החברה לפרוע את החוב, ייתכן שבעזרת התמיכה מבעלת השליטה – קבוצת גזית גלוב.

"הורדת הדירוג נובעת משחיקה בפרופיל העסקי והפיננסי של קבוצת דורי, שנבעה, בין היתר, מסטייה מהותית באומדני פרויקטים של דורי בניה שדווחה ב-2014 ושהובילה להפסדים משמעותיים, לשחיקה ביחסים הפיננסים ובצרכי נזילות גבוהים של דורי בניה", הסבירו האנליסטים אנה אייזנברג בן לולו, אילון גרפונקל ורן גולדשטיין. בעקבות הסטייה באומדנים, קבוצת דורי העמידה עד כה לדורי בניה מסגרות אשראי של כ-590 מיליון שקל, שמומנו באמצעות הזרמות הון וחוב.

דורי סגל חיים כצמן
דורי סגל וחיים כצמןצילום: אייל טואג

האנליסטים במידרוג מדגישים כי רמת הדירוג של החוב משקפת את תמיכת קבוצת גזית גלוב, שלמעשה מימנה את צרכי הנזילות של דורי בניה באמצעות הזרמות הון וחוב. בנוסף לזה, במידרוג ציינו שרמת הדירוג נתמכת בפדיון המלא של החוב האג"חי, בהיקף של כ-70 מיליון שקל, שביצעה החברה הבת דורי בניה לפני כשבוע, לצד תזרים חיובי מכמה פרויקטים בתחום הייזום למגורים בישראל בשנים הקרובות.

ואולם, האנליסטים במידרוג מזהירים כי קיימת "הרעה משמעותית בהיקף ובמבנה הפעילות העתידית של קבוצת דורי", זאת מאחר שהחברה אינה משקיעה ברכישת קרקעות נוספות בטווח הקצר-בינוני, כך שלא תוכל לשמור על היקף הפעילות הנוכחי במגזר הבנייה; וכן, בעקבות הכוונה למכור את החברה הבת רונסון, הפועלת בפולין; ועל רקע חוסר הוודאות בנוגע לאחזקה בטווח הארוך בתחנת הכוח דוראד, המוחזקת בשיעור של 11.25%.

בעקבות הכשלים בדורי בניה, קבוצת דורי סיימה את 2014 בהפסד עמוק של 424 מיליון שקל. ההפסד שחק את הונה העצמי ל-210 מיליון שקל בלבד, זאת לאחר שגזית גלוב ביצעה הזרמה של כ-230 מיליון שקל. לקבוצת דורי יתרות נזילות ומסגרות אשראי של כ-38 מיליון שקל, בעוד שהיקפי פירעון קרן האג"ח ב-2015 וב-2016 עומד על כ-111 מיליון שקל וכ-55 מיליון שקל בהתאמה. להשלמת הפער, לחברה כמה פרויקטים בביצוע שצפויים להניב תזרים חיובי ב-2015 עד 2017, וכן היא עשוי לקבל דיווידנד מרונסון ותזרים מפרויקט דוראד.

על רקע ההזרמות העמוקות והתמיכה שנאלצה להעביר (כ-590 מיליון שקל, כאמור), קבוצת גזית גלוב מנסה בימים אלה לממש את נכסיה של גזית גלוב ישראל, בעלת השליטה בקבוצת דורי, המחזיקה בעשרה מרכזים מניבים בישראל ובשישה נכסים בפיתוח בשווי מוערך בכמיליארד שקל. במקביל, גזית גלוב עשויה למכור גם את רונסון. לפי שעה גזית גלוב ממשיכה לשמור על השליטה בקבוצת דורי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker