שבוע גורלי לאלון; הפניקס ומיטב עדיין לא בעד ההסדר

עקב דרישת הפניקס תכונס היום אסיפת בעלי אג"ח, שתכריע על ארגון מחדש של חובות החברה בסך 2.1 מיליארד שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק

לאחר כמעט שלושה חודשים של מו"מ אינטנסיבי, מתחילה קבוצת אלון שבוע מאוד קריטי בחייה העסקיים. בימים הקרובים, לאחר סיום ההצבעות שיבוצעו עד היום ב–18:00 (אם לא יחולו שינויים של הרגע האחרון), יתברר אם מחזיקי אג"ח א' של אלון מסכימים או דוחים את ההצעה המעודכנת של החברה לארגון מחדש של חובותיה בסך 2.1 מיליארד שקל. המחזיקים הגדולים באג"ח א' של אלון הם: פסגות, כלל ביטוח, הפניקס, מגדל, הראל, מנורה ומיטב דש.

גם בימים האחרונים המשיכו מנכ"ל אלון, אביגדור וקפלן, ויועציה לאומי פרטנרס וואליו בייס לנהל שיחות קדחניות עם המחזיקים, ואף הסכימו להכניס כמה שינויים לא מהותיים בשטר הנאמנות המעודכן. זאת כדי להבטיח את השלמת העסקה שבה קיים צורך בתמיכה של 75% מקולות המצביעים.

אביגדור קפלן, מנכ"ל קבוצת אלון צילום: אוליבייה פיטוסי

המוסדי הגדול העיקרי שמתנגד לעסקה הוא הפניקס. מי שמוביל את ההתנגדות לעסקה המוצעת בהפניקס (שמחזיקה ב–10% מהאג"ח של אלון) היא חנה הולנדר, סמנכ"ל בחטיבת ההשקעות.

לפי מקורבים למגעים, הולנדר סבורה כי במיוחד אחרי השלמת העסקה בהיקף של 600 מיליון דולר (התמורה גדלה ב–12 מיליון דולר בעקבות העלייה במניית דלק US) למכירת אלון USA לדלק US (שתגדיל את נזילות אלון באופן מיידי ב–800 מיליון שקל מעבר ל–160 מיליון שקל שבקופתה), גם אחרי השיפורים המוצעים — אין סיבה מספקת כדי לוותר על שני אמצעי ההרתעה העיקריים שיש כיום בידי מחזיקי האג"ח, הנהנים מריבית שנתית גבוהה של 5.35%. אמצעי אחד הוא העילה להעמיד את החוב לפירעון מיידי אם דירוג האג"ח של אלון יירד מתחת לרמה הנוכחית של A מינוס. אמצעי שני הוא דרישה, לפחות על הנייר. לשלם להם תוספת של 17% מעבר לערך הפארי של האג"ח בשל סביבת הריביות הנמוכה השוררת כיום בשווקים. את הסכום הזה החברה אינה מוכנה לשלם.

כדי להגביר את הלחץ על מחזיקים האחרים דרשה הפניקס בשבוע שעבר לכנס אסיפת אג"ח שתתקיים היום ב–13:00 בפארק הירקון. מבין הגופים הגדולים גם מיטב דש מתלבט כיצד להצביע, כשההערכות הן שגם ללא הפניקס ומיטב דש יש סיכויים גבוהים שהעסקה תעבור, שכן כל שאר הגופים הגדולים תומכים.

כך או אחרת, לא ברור אם התמורה שתתקבל ממכירת אלון ארה"ב תשכנע את P&S מעלות להשאיר את הדירוג של אלון ברמתו הנוכחית, שכן בפני אלון עומדים אתגרים פיננסיים ותפעולים כמו פירעונות לבנק הפועלים והזרמות לאלון ריבוע כחול ולמגה המדממת.

אם ההצעה תעבור, מחזיקי האג"ח יקבלו בפירעון מוקדם בתוך שנה וחצי 615 מיליון שקל ובערך הפארי של האג"ח (ערך התחייבתי מלא) בתוספת 1%, והם יישארו עם אג"ח בסך 1.2 מיליארד שקל, המשלמת ריבית שנתית גבוהה של 5.35% ומובטחת בשעבוד ראשון על מניות אלון חיפושי הגז (80%) ושעבוד שלילי. בהמשך השעבוד צפוי להפוך לשעבוד ראשון על 5% מדלק US. במצב כזה, דירוג האשראי של אלון עשוי אף לעלות, והמחזיקים יוכלו גם להכיר ברווחים שיקזזו את ההפסדים שנגרמו להם, בעקבות שיערוך האג"ח לפי תשואה לפדיון של 9% שהם משערכים אותה כיום, בעקבות העסקה שבוצעה בשנה שעברה בין אינפיניטי למיטב דש בהנחה של 30% ממחיר הפארי של אג"ח א' של אלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker