רוני גל: "הסיכוי של טבע לרכוש את מיילן גדל משמעותית"

גל סבור כי בעקבות ההצעה המאכזבת שפירסמה מיילן לפריגו, פחתו הסיכויים שהעסקה תתממש - כך שמיצובה של טבע במשולש החברות טבע־מיילן־פריגו התחזק

יורם גביזון

"הצעת הרכש הרשמית של מיילן משדרת חולשה", אמר ד"ר רוני גל, אנליסט בבנק ההשקעות ברנסטיין. "בעקבות ההצעה הסיכויים של עסקת הרכישה של מיילן בידי טבע טובים משמעותית מסיכויי המימוש של עסקת מיילן־פריגו"

לדברי גל, הרכיב הנמוך של מזומן בהצעה שהגישה מיילן ביום שישי שעבר מראה שהחברה לא הצליחה לגייס די מזומן, וקשה להתכחש לאמת בדברי הדירקטוריון של פריגו, שלפיהם בהתחשב במחיר מניית מיילן לפני השמועות על רכישתה בידי טבע, מדובר בהצעה לרכוש את פריגו ב–188 דולר למניה, כלומר בהצעה פחות אטרקטיבית מההצעה הלא מחייבת שפירסמה מיילן ב–8 באפריל.

צילום: בלומברג

"למיילן יש יועצים מספיק מתוחכמים לדעת שכך זה לא יעבוד, ולכן לא ברור למה הם מבזבזים את הזמן בהצעה מסוג זה", אמר גל. לדבריו, משיחה שניהל עם ג'ו פאפא, מנכ"ל פריגו, עולה שהשיחה האחרונה בין מיילן לפריגו על מיזוג נוהלה במאי 2014, כשלמיילן היה עדיין עניין ברכישת פריגו כדי ליהנות ממקלט מס באירלנד, ולפריגו היה עניין בהגדלת מערך ההפצה שלה באירופה. מאז, פריגו רכשה את אומגה הבלגית, ומיילן רכשה את עסקיה של אבוט מחוץ לארה"ב והפכה לחברה הולנדית - כך שהעניין במיזוג בין שתי החברות פחת משמעותית. בנוסף, ברמת המחיר שמציעה מיילן עבור פריגו אין על מה לדבר.

גל סבור כי בעקבות ההצעה המאכזבת שפירסמה מיילן לפריגו, פחתו הסיכויים שהעסקה תתממש, ומשקיעיה של מיילן עלולים לחשוש שמחיר המניה ייפול ל–60 דולר - כך שמיצובה של טבע במשולש החברות טבע־מיילן־פריגו התחזק.

גל מעריך, עם זאת, שטבע לא תצליח לשכנע את משקיעיה של מיילן ללחוץ על ההנהלה להיעתר להצעה, אם לא תעלה את מחיר הצעת הרכש ל–90 דולר, כשהנהלת מיילן מצדה תדרוש תוספת של 2–3 דולרים למניה, כדי לפטור את טבע ממאבקים קשים בבתי משפט על רקע גלולת הרעל שנטמנה בתקנון מיילן. בהתחשב בעליית המחיר במניית טבע מעריך גל שמיילן תירכש תמורת 95 דולר למניה, פרמיה נאה ביחס למחיר של 55 דולר למניה שלפיו נסחרה מיילן לפני שהחלו השמועות על רכישתה בידי טבע.

ד"ר רוני גל

באשר למהלך עצמו של רכישת מיילן בידי טבע, אומר גל כי מדובר במהלך הגנתי מובן לנוכח הציפייה לשחיקה ברווחי הקופקסון, אך קשה להתלהב ממנו.

"עד כה נראה היה שטבע עומדת לבנות את עתידה באמצעות השקעה בתרופות מקור, מהלך שבו החל ג'רמי לוין, ועד כה נראה היה שארז ויגודמן ממשיך", מסביר גל. להערכתו, רכישת מיילן מסמנת את חזרתה של טבע למיקוד בתרופות גנריות, שהוא שוק של קומודיטיס המחייב שליטה חסרת רחמים בעלויות. "טבע מעולם לא הצטיינה בכך", אומר גל, ומדגיש שהעלייה החדה במחיר מניית טבע נבעה מכך שהחלה להיסחר לפי המכפילים הגבוהים יחסית של חברת צמיחה, כשהשוק היה משוכנע שטבע מתכוונת להתמקד בייצור תרופות מקוריות שיחליפו את קופקסון, בהשוואה למכפילי חברת ערך שלפיו נסחרה לפני לכן.

בהחלטה לרכוש את מיילן טבע בעצם ויתרה על הזכות להיסחר לפי מכפיל של חברת צמיחה, ולכן גם אם תשיג רווח של 7 דולרים למניה ב–2018, היא תיסחר במחיר של 75 דולר למניה, ושם תישאר. חובת ההוכחה על טבע להראות שהיא יודעת לנהל עסק של קומודיטיס כמו גנריקה, ולהתמקד בו, אומר גל ומוסיף: "הסיכוי של מניית טבע לעלות מ–60 ל–80 דולר עלה, אבל הסיכוי שלה לעלות ל–120 דולר ירד"

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker